عنوان خبر: اروپا در انتظار
(شاخه: ديگر...)


کتاب "اروپا در انتظار" گزیده ای از سفرنامه آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) به کشورهاي  ترکیه، سوئد، دانمارک، آلمان، هلند، بلژیک، فرانسه و ایتالیا است که با هدف اطلاع يابي و اطلاع رسانی از وضعیت تبلیغ دین مبین اسلام و مکتب تشیع و انتظار در بعضی از این کشورها توسط معظم له نگاشته شده است.

ايشان در این کتاب، هدف از این سفر را رساندن ندای اسلام و مکتب ولایت به دنیا ذکر کرده و بر ادامه یافتن این سفرها با هدف اتمام حجت با مردم دنیا و دفاع از دانشگاه مهدوی تاکید کرده است.

نگارنده در ابتدای کتاب با بیان اینکه اسلام دین الهی است و از طرف خدا برای خلق خدا آمده؛ نوشته است: خداوند راضی است که مردم به اسلام معتقد باشند و بدان عمل کنند و می‌دانیم که غیراز مکتب تشیع، ممکن است نام اش اسلام باشد، اما اسلام واقعی و مورد رضایت خداوند نیست... شیعه کسی است که از امیرالمومنین علیه السلام پیروی می کند... بادهای مخالف، بلندگوهای دشمن، نعره‌های استعمار، هجوم استثمار در عقیده‌ی شیعه هیچگونه خللی ایجاد نمی‌کند.

ایشان در بخش اول کتاب، مردم جوامع اروپایی را مدلول آیه "فطرة الله التی فطرالناس علیها" دانسته و نوشته اند: آن ها هم مثل ما زیبایی را دوست می‌دارند. از بوی خوش و عطر گل لذت می برند، اما چه کسی باید برای آن ها گل اسلام را بشکفد و از عطر دین وجودشان را معطر سازد؟

معظم له در ادامه با اشاره به خدمات مراجع بزرگی همچون مرجع عظیم الشان حضرت آیت الله بروجردی که حدود 50 سال قبل اقدام به تاسیس مسجد امام علی علیه السلام در هامبورگ کرده است، این خدمات را پاسخگوی کمتر از پنج درصد تشنگی غرب و کشورهایی اروپایی دانستند.

ایشان در بخش دیگری از کتاب اروپا در انتظار به فروش کلیساها در غرب و تبدیل شدن آن ها به مسجد اشاره کرده اند و این خبر را نشان از علاقه‌ی مردم اروپا به اسلام دانستند و در ادامه نوشته اند: در فرانسه حدود هشت مسجد جامع وجود دارد که در این میان می توان به مسجد‌های بزرگ پاریس، مسجد کوچه پولونسو، مسجد ادعوه، مسجد لیون، مسجد گالینی، بلال، ابوبکر، عمر و ... اشاره کرد.

معظم‌له با طرح این سوال که چند درصد از این خدمات(احداث مساجد) از طرف شیعیان انجام شده است؟ خاطرنشان کردند: در شهرهای دیگر فرانسه نظیر مارسی، لیون، استراسبورگ، و غیره نیز مساجد و نمازخانه‌های متعددی وجود دارد که تعداد آن ‌ها نزدیک به ششصد مرکز است... توجه فرمائید که این مساجد و مراکز بزرگ تبلیغی از کجا تغذیه می‌شوند و از که و کدام مکتب تبلیغ می‌نمایند؟ در بروکسل، موسسه رابطة العالم الاسلامی که توسط سعودی ها تاسیس شده، مسجد دارد، کتابخانه دارد٫ مدرسه دارد ولی ما در اثر عدم مبلغ جامع و وارسته، یک مسجد و مرکز بزرگ و جامع در آن کشور نداریم.

معظم له در بخش دیگری از این کتاب،  مستبصرین را دارای استعدادهای بسیار خوب و بلندگوی اسلام و تشیع در جهان دانسته که برای جذب بیشتر و بقای آن ها کمتر کار شده است. ایشان در صفحه 17 کتاب آورده اند: در همین سفر به مستبصرین مخلص و خوش استعدادی برخورد نمودیم که محلی را برای تبلیغ، اجاره کرده بودند و به نام امام مهدی علیه السلام کار و فعالیت داشتند، ولی با امکانات کم و بودجه صفر!

نگارنده آغاز سفر خود را از ترکیه ذکر کرده و درباره این کشور می نویسد: در مورد ترکیه نیز باید اقرار کنیم که کم کاری شده است، مردم مستعدی دارد، با عاطفه، علاقه مند به معنویت، ولی استعمار چه کرده است و ما چه کرده ایم؟ باید مراکز فرهنگی بزرگی از طرف شیعه تاسیس شود و فضلاء حوزوی ترک زبان و محلی در تبلیغ تشیع یاری جوییم.

معظم له مسجد مهدیه در استانبول و مسجد امام زین العابدین علیه السلام را از مساجد بزرگ و فعال این کشور ذکر کرده و آورده اند: طی نشست با روحانیون و افراد فعال در این دو مسجد، مقرر گردید شعبه ای از کتابخانه ی تخصصی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه در این دو مکان دائر گردد.

ایشان در بخش دیگری از کتاب، سوئد و پایتخت آن(استکهلم) را مقصد بعدی خود ذکر کرده و آورده است: مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در این شهر کلیسایی را خریداری نموده و به پایگاه شیعه تبدیل کرده است، جزاهم الله خیرا. ولی این مکان برنامه ریزی بهتری می طلبد که باید با مشورت و اتحاد مسئولین دلسوز و مکتبی، این مرکز و این گونه مراکز تقویت بشود و در آن برنامه های جامع تر و مفیدتری دائر گردد.

معظم له در ادامه سفرنامه، مسجد امام علی علیه السلام شهر کپنهاک را همچون خورشیدی در ظلمت دانمارک توصیف کرده که توسط فرزند فقیه عالیقدر حضرت آیت الله خادمی(قدس سره) برپا شده است. ایشان آورده اند: باید در شهرهای دیگر این کشور مراکز تبلیغی، حسینیه و مهدیه برپا شود.

آلمان مقصد بعدی نگارنده است که در این بخش به تبیین زمینه ی تبلیغ اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام در هامبورگ و برلین اشاره کرده و انستیتوی اسلامی را ارائه دهنده خدمات مفیدی در این زمینه ذکر کرده است.

معظم له در ادامه با بیان اینکه اگر کرسی تشیع و مهدویت در دانشگاه های اسلامی بعضی کشورهای اروپایی از جمله آلمان تشکیل گردد، بسیار مفید خواهد بود تاکید کرده اند: این کار باید سال ها پیش انجام می گرفت، ولی حالا هم اگر با دست پر و فکر روشن و قلب سلیم این کار انجام گیرد، خدا می داند که چه نتایج بزرگ معنوی و فرهنگی خواهد داشت.

ایشان در قسمتی از این کتاب نگاشته اند: در هلند مورد استقبال بعضی از مستبصرین قرار گرفتیم... در طول سفر اروپا، در غالب مساجد و مراکز علمی سخنرانی نمودم. از جمله در مرکزی که نامبردگان در هلند ایجاد نموده اند. این که می گویم اروپا در انتظار است، دلیلش مراکزی است که در دهه ی اخیر به نام امام زمان ارواحنا فداه و آباء ایشان علیهم السلام سرپا شده است.

معظم له در بخش دیگری از سفرنامه خود به تشریح دیدار از دانشگاه اسلامی روتردام می پردازند و می نویسند: یک دانشگاه اسلامی در اروپا بشارتی است برای بزرگان و مسئولین. اما باید عرض کنم  موسس این دانشگاه شیعه نیست. پس شیعه چه کرده است؟ اغنیاء شیعه، اهل خیر، ندبه ای ها و مسئولین باید پاسخگو باشند... چه کسی باید بزرگی فرهنگ اهل بیت علیهم السلام را در بلاد غرب نشان می داد؟ دولت و ملت شیعه!

در ادامه آمده است: مهندسی افکار مستعد در این چند دهه در کشورهای اروپایی به دست شیعه نبوده است. درست است که مردم دنیا اعم از اروپاییان و غیر آنان منتظر منجی هستند، اما استعمارگران و حکام ظلم و ستم، اشتباه در تطبیق به وجود آورده اند. چه کسی باید به مردم اروپا بگوید: منجی واقعی از نسل پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و از فرزندان علی مرتضی علیه السلام و صدیقه ی کبری سلام الله علیها است؟

اشاره به برنامه‌های سفر به بلژیک از جمله مطالب این کتاب است که نگارنده در این قسمت نوشته‌اند: : مرکز و جمعیت امام رضاعلیه السلام مرکز فعالیت برادران مستبصر است... بنده سه شب در این مسجد سخنرانی داشتم. برادران ره یافته که به اسلام رسیده اند، به تشیع راه پیدا کرده اند، بیش از ما قدر اسلام و تشیع را می دانند. چه زیباست مسجد امام رضا علیه السلام در بلژیک! البته بازهم کمبود هست، ره یافتگان طلب دارند، گله می کنند، کتاب و کتابخانه می خواهند، چه کسی دست یاری به این ها بدهد؟

معظم له با بیان اینکه جرقه ی هدایت در اروپا خورده است گفته اند: ره یافتگان هلندی، دانمارکی، سوئدی، آلمانی، بلژیکی، فرانسوی، ایتالیایی و غيرهم تغذیه ی معنوی دنیا را به عهده گرفته اند.

ايشان در ادامه سفرنامه به تشریح برنامه های بازدید از موسسات اسلامی پاریس، دانشگاه سوربن، کلیساها، موزه ها، رصد خانه و مقر یونسکو در فرانسه پرداخته اند.

نگارنده در بخشی از این کتاب نوشته‌اند: در محفل حضرت زینب سلام الله علیها برای بار دوم به یاد بزرگی بزرگ هستی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه سخنرانی کردم و اهداف مرکز جهانی حضرت ولی عصر ارواحنا فداه را بیان داشتم.

معظم له در بخش دیگری از کتاب به تشریح دیدار از ایتالیا و مسجد اهل بیت علیهم السلام و کتابخانه ی بزرگ در میلان می پردازند. ایشان در ادامه به گفتگوهای خود در خصوص وضع تبلیغات اسلامی و شیعی در ایتالیا با مهندس آرکادی، متخصص علوم و فنون هسته ای که به مکتب تشیع ره یافته اشاره می کنند و در ادامه می نویسند: باور نمی کردم مجامع فرهنگی، مسئولین و حوزه‌های علمیه این مقدار نسبت به تبلیغات اسلام و تشیع در اروپا کوتاه آمده باشند. درست است که مشکلات فراوانی داشته و داریم، اما به راستی بنای یک مرکز شیعی که پاسخگوی امروز مردم تشنه ی مثلا: میلان ایتالیا باشد، چه مقدار از علماء شیعه و مسئولین سرمایه و نیرو می طلبد؟

ایشان در ادامه با طرح پرسش اعجاز قرن چیست؟ به ارائه پاسخ آن در بخش دیگری از کتاب می‌پردازند و می نویسند: قرائت دعای کمیل، دعای علی بن ابیطالب علیه السلام در کنار واتیکان!

البته این کار ما نیست، جاذبه ی دین است، سلمنا، اما بیش از این می توانستیم کار کنیم، به جای تربیت یک پروفسور هانری کربن، هانری کربن ها می توانستیم داشته باشیم.

معظم له در قسمت دیگری از کتاب آورده است: در رم، شیعیان، مسجد و حسینیه و مهدیه ندارند. چرا؟ چون آزادی چندانی ندارند، ثانیاً سرمایه ی مالی ندارند. در مقابل، مسجد بزرگ رم که از طرف وهابیت ساخته است، نگویید چند متر است، بگویید چند هکتار است؛ با بهترین ساختمان، شبستان بزرگ، سالن سخنرانی و کنفرانس به سبک جدید، کتابخانه و... شیعیان چه دارند؟

ایشان در بخش پایانی این کتاب با اشاره به بازدید از کلیسای واتیکان و ملاقات با معاون اول پاپ و صحبت پیرامون عظمت منطق اسلام، صلح جهانی و حکومت واحده ی جهانی آورده اند: قبل از این که به کلیسای واتیکان برویم، به آقای مترجم گفتم: با خود یک سجاده بیاورید، او با تعجب گفت: ما مسجد نمی رویم به کلیسا می رویم! گفتم ان شاء الله روزی کلیساها مسجد می شود، اگر ما خوب کار کنیم، به وظایف ایام انتظار عمل کنیم، ایمان و تقوا داشته باشیم، مردم خسته شده از خرافات کلیسا و نسل جوان خسته شده از گناه و پوچی، به ما می پیوندند و همه " الهم عجل لولیک الفرج" می گویند و آقا می آید و کلیساها مبدل به مسجد می شوند...

گفتنی است کتاب " اروپا در انتظار" توسط انتشارات بهار قلوب وابسته به مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه به چاپ رسیده و علاقمندان جهت تهیه آن می توانند به مرکز جهانی حضرت ولی عصرعجل الله تعالی فرجه به آدرس اصفهان، خیابان چهارباغ پایین مراجعه و یا با شماره تلفن6-2204045-0311 بگیرند.

 شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1568 )