عنوان خبر: آیت الله بحرالعلوم: تعمیم دادن فضائل اهل‌بیت علیهم السلام، راه را برای قطب‌تراشی هموار می‌کند
(شاخه: اخبار)


آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله)، در دومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة فی فقه الامامة» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در شیراز با حضور جمعی از فضلاء حوزه و دانشگاهیان فرهیخته برگزار گردید، به تفسیر آیه شریفة «و لله الاسماء الحُسنی» پرداختند.

ایشان ضمن بررسی کلمة اسم که آیا از «و سم» یا از «سمو» است، گفتند: اسم علامت است و علامت بالاست، و مردم باید برای رسیدن به مقصود، به عَلَم و علامتها نگاه کنند.

معظم له با اشاره به فرازی از زیارت شریفه آل یس که خطاب به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف عرض می‌داریم، السلام علیک ایها العَلَم المنصوب اظهار داشتند: ائمه علیهم السلام کلمات الله هستند و کلمه سه قسم است: «اسم، فعل، حرف»، و حرف همیشه محتاج آن دو قسم دیگر است، ایشان اضافه کردند، ما همچون حرف، محتاج اسم می‌باشیم و اسم، اسماء ائمه هدی علیهم السلام می‌باشند و در روایت آمده است که «نحن اسماء الله الحُسنی»، پس ما با نگاه به اسماء الله می‌توانیم به خدا برسیم.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با بیان اینکه چگونه به انسان کلمه گفته می‌شود فرمودند: کلمه آنچیزی است که دلالت بر معنا می‌کند، و لازم نیست کلمه بصورت صوت باشد، گاهی مثلاً به اشاره کلمه گفته می‌شود، بهترین دلیل این مطلب اینست که قرآن می‌فرماید «تکلمنا ایدیهم» دست چگونه سخن می‌گوید.

ایشان با بیان ادلة این مطلب که به انسان نیز کلمه اطلاق می‌شود به تبیین آیه قرآن در مورد حضرت عیسی پرداخته و گفتند: قرآن می‌فرمایند: «إن الله یبشرک بکلمة منه...»

معظم له افزودند که از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و معصومین دیگر علیهم السلام در قرآن با عنوان «کلمات الله» یاد می‌شود.

ایشان اضافه کردند: این کلمات الهیّه دالّ بر خدای متعالند، یعنی مردم را به خدا و عبادت او دلالت می‌کنند و در زیارت آل یاسین می‌خوانیم «السلام علیک یا داعی الله و ربانی آیاته»، حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه، «اسم الله» یعنی نشان خداوند، «کلمة الله» یعنی دلیل خداوند و «داعی الله»، یعنی دعوت کننده بسوی خداوند می‌باشند.

معظم له افزودند: ما باید با آیات ولایت و مهدویت و با ادعیه و زیارات بیشتر آشنا شویم و در این آینه‌ها، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خود را بشناسیم.

ایشان در مقام پاسخ به این سؤال که چرا معصومین علیهم السلام به «عین الله» و «اذن الله» تشبیه شده‌اند؟ گفتند: در تشبیه یک وجه شبه کافی است و این تشبیه‌ها همه برای اینست که ما بدانیم معصومین علیهم السلام بینا و شنوا می‌باشند و شاهد اعمال ما و تمام آفرینش هستند.

ایشان اضافه کردند کسی که منکر علم امام است، آیا قائل است که چشم خدای متعال نمی‌بیند؟

حضرت علی علیه السلام «عین الله» است و «عین الله» همه چیز را می‌بیند.

آیت الله بحرالعلوم در بخش دیگری از مباحث، ضمن تشویق جوانان به حضور در جلسات نورانی جزء خوانی قرآن کریم اظهار داشتند: انسان به نور محتاج است، اگر ما بدون نور حرکت کنیم به بیراهه کشیده می‌شویم.

ایشان با بیان اینکه باید ائمه علیهم السلام را در مرآت قرآن بشناسیم گفتند: خداوند متعال چون محیط بر معصومین علیهم السلام است، می‌تواند معرّف آنان باشد، امّا دیگران از کجا امام را شناخته‌اند تا بتوانند او را به ما معرفی کنند.

معظم له افزودند: فلاسفه، عرفا و مستشرقین، واجد نیستند تا بتوانند معطی باشند، آنها اگر حرف خوبی هم داشته باشند، از قرآن و عترت علیهم السلام گرفته‌اند.

ایشان با بیان قسمتهائی از آیه نور به تبیین این نکته پرداختند که قرآن می‌فرمایند: «يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ» روغن این چراغ و این مشکاة الهی، خود نور دارد. به این معنا که چراغ ولایت معصومین علیهم السلام، خود روشن است و به روشن‌کننده احتیاج ندارد.

ایشان افزودند که چراغ قرآن و عترت، روشن است و نیازی به ما ندارد، ما باید سعی کنیم خود را به این دو چراغ روشن کنیم.

معظم له با بیان آیه «فی بیوت اذن الله» گفتند: خانه این بزرگواران یعنی معصومین علیهم السلام خانه رفعت و بزرگی است، ما باید علی‌رغم تبلیغات وهابیت، به مجالس و مقابر معصومین علیهم السلام احترام کنیم و به تعظیم شعائر بپردازیم.

ایشان با بیان عظمت ولایت اهل‌بیت علیهم السلام گفتند: کسی اگر ناپاک باشد، نباید به خانه و یا حرم معصوم علیه السلام وارد شود، تا اینکه غسل بکند و بعد وارد شود و این دلیل است، که بیوت معصومین علیهم السلام مثل مسجد الحرام و مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سلم، محترم و معظم هستند.

معظم له در پایان اظهار داشتند: ما نباید این فضائل را تعمیم دهیم و در برابر ائمه علیهم السلام قطب‌تراشی و خلیفه‌تراشی نمائیم.شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324216004 )