عنوان خبر: آیت‌الله بحرالعلوم: سیر و سلوک با غیر از معصوم به جایی نمی‌رسد
(شاخه: اخبار)


آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در ششمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایه فی فقه الامامه» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در شهر مقدس قم و با حضور جمعی از فضلاء حوزه و مستبصرین از کشورهای مختلف برگزار شد، با بیان اینکه چون خدای متعال بزرگ است، ولیّ خدا نیز باید بزرگ باشد اظهار کردند: ما معتقدیم خداوند بزرگ است پس پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، امیرالمومنین علیه السلام و ائمه اطهار علیهم السلام که ولیّ خدا در عالم هستند آیا به خواست خدا نباید بزرگ باشند؟ آیا خداوند نمی‌خواهد اولیائش بزرگ باشند؟ پس این همه آیات در عظمت پیامبر و اهل‌بیت علیهم السلام چیست؟

معظم له ادامهدادند: گاهی اوقات از امام شناسی به خدا شناسی می‌رسیم و گاهی از خدا شناسی به امام شناسی می‌رسیم. در زیارت جامعه می‌گوئیم «من ارادالله بدء بکم…« ولی در دعا «اللهم عرفنی نفسک» می‌گوییم کسی که در ولی خدا شک می‌کند خدا را نشناخته است و مشکل وهابیون نشناختن خدای متعال است.

آیت الله بحرالعلوم با طرح این سئوال که آیا ولایت امیرالمومنین علیه السلام بالاتر از ولایت انبیای الهی است، اظهار کردند: در روایتی آمده است که ابوبکر از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم سئوال کرد که آیا خانه علی علیه السلام و زهرا(س) از خانه‌هایی است که باید تعظیم بشود، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند «از برترین آن خانه هاست، از خانه انبیاء (به غیر از خود رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بالاتر است».

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه سیر و سلوک با غیر معصوم ما را به جایی نمی‌رساند تصریح کردند: تاکید قرآن و روایات بر عصمت به همین دلیل است چرا که راهنمای، شما اگر معصوم نباشد او هم به راهنمای دیگر محتاج است دومی هم اگر معصوم نباشد همینطور به معصوم دیگری احتیاج دارد. پس ما باید عاقبت به معصوم برسیم و این سلسله‌ها به معصوم نمی‌رسند و عیب کار این است.

معظم له با بیان اینکه کسی مخالف سیر و سلوک و راه تزکیه و اخلاق نیست اظهار کردند: اگر کسی مخالف باشد با آیه یزکیهم مخالفت کرده است. اگر کسی با عرفان مخالف باشد مخالف اسلام است، اما نباید شأن اخلاق و تزکیه و عرفان را پایین آورد و دل به هادی غیر معصوم سپرد.

آیت الله بحرالعلوم ادامه دادند: دستورات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و اهل‌بیت علیهم السلام برای رسیدن به تزکیه و خودسازی کافی است. حال اگر کسی دستوری از خودش صادر کند ما آن را بدون پشتوانه قال الصادق علیه السلام به عنوان یک دستورالعمل دینی و شرعی نمی‌‌پذیریم.

ایشان با بیان اینکه در سنجش افکار و اعمال دو شاقول بیشتر نداریم گفتند: این دو شاقول یکی کتاب خدا و دیگری عترت است. اگر خواستید کج‌روی نکنید، شیطان فکر شما را خراب نکند و وفق مراد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و خدای امام زمان حرکت کنید باید دستتان را به دست امام زمان علیه السلام بدهید و با ایشان حرکت کنید، مگر قرآن نمی‌فرماید «کونوا مع الصادقین» و مگر راهنمای غیر معصوم جزء صادقین است؟

معظم له با اشاره اینکه راه رفتن با صادقین نیاز انسان را به فلاسفه از بین می‌برد، خاطر نشان کردند: هنگامی که دستم در دست امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام است دیگر نیازی به فلاسفه ندارم. حرف‌های این و آن را با شاقول قرآن و عترت محک بزنید.شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324215993 )