عنوان خبر: آیت‌الله بحرالعلوم: ورود در حصن ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام عامل رهایی از ظلمت است
(شاخه: اخبار)


آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در پنجمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایه فی فقه الامامه» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در شهر مقدس قم و با حضور جمعی از فضلاء حوزه و مستبصرین از کشورهای مختلف برگزار شد، با اشاره به اینکه آیاتی که در قرآن کریم درباره نور است مصداقش ائمه طاهرین(علیهم السلام) است، اظهار کردند: آیات و روایات باطن دارند، به عنوان مثال ماء در قرآن به ائمه اطهار علیهم السلام تأویل شده است. در سوره ملک، ماء معین آمده است و در روایت ماء معین به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تأویل شده است.

ایشان با اشاره به اینکه یکی از معرفی‌های قرآن درباره اهل‌بیت علیهم السلام کلمه نور است ابراز کردند: در قرآن چندین آیه آمده است که درباره نور سخن می‌گوید و نور طبق روایات اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هستند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه خداوند در سوره نور می‌فرماید «اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَاهٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِی زُجَاجَهٍ الزُّجَاجَهُ کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ …» اظهار کردند: این آیه درباره اهل‌بیت علیهم السلام است. مشکات خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله و سلم هستند که این مشکات بدون ولایت نیست. مصباح در این آیه ولایت است. رسول الله ولایت تکوینی و تشریعی دارند و ولی خدا هستند. همچنین در روایت داریم مصباح حضرت علی علیه السلام است.

آیت‌الله بحرالعلوم با اشاره به آیه «فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه …» اظهار کردند: بیت و حصن به عنوان دین و مَدرس پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است. حصن خدا یعنی دین خدا و این کلمه‌ها برای ساختمان فکری و عقیدتی انسان مثال است.

ایشان با تاکید بر اینکه باید مراقب باشید کسی از دین خارج نشود ابراز کردند: اگر دین را یک خانه اعتقادی حساب کنید، اگر درون  این ساختمان و بنای اعتقادی باشید، فرزند این خانه هستید اگر بیرون باشید اجنبی و غریبه هستید. اگر درون خانه باشید پدر ممکن است به خاطر خطای شما با شما تندی کند ولی خیلی زود عفو می‌شوید.

معظم له ادامه دادند: بیرون خانه هر کار انجام دهید اتصال به صاحب خانه ندارید و زیر ولایت آن نیستید، ولی اگر فرزند این خانه باشید و گناهی کنید ممکن است با شما تندی شود ولی عفو می‌شوید.

آیت‌الله بحرالعلوم افزودند: در حدیث داریم اگر کسی تمام واجبات را انجام دهد و در نهایت نیز بین صفا و مروه شهید شود و ولایت علی‌بن ابیطالب علیه السلام را نداشته باشد به مشامش بوی بهشت نمی‌رسد، چرا که فرزند این خانه‌ اعتقادی نیست. ولی اگر اولاد این خانه باشد، اگر از روی جهالت گناهی انجام دهد به دلیل اتصال به صاحب خانه بخشیده و عفو می‌شود.

ایشان با اشاره به اینکه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند من و علی علیه السلام  پدر این امت هستیم اظهار کردند: پدر ممکن است در جایی از گناه فرزندش ناراحت شود و او را تادیب کند ولی هیچگاه فرزندش را رد نخواهد کرد.

معظم له گفتند: اگر محب شدید و واقعاً علی بن ابیطالب و ائمه اطهار علیهم السلام را دوست داشته باشید ممکن است اگر گناه کردید بیمار شوید، به سلطان ظالم گرفتار شوید، به مشکلات مختلف برخورد کنید و یا در عذاب برزخ گرفتار شوید و حتی ممکن است به جهنم کشیده شوید، اما بعد از مدتی به دلیل اینکه در خانه ولایت اهل بیت علیهم السلام هستید از عذاب بیرون می‌روید.

آیت‌الله بحرالعلوم تصریح کردند: کسی که در چهار دیواری اعتقادی شیعه یعنی حصن ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام زندگی می‌کند اگر فریب شیطان را خورد خدا وی را از ظلمات گناه به نور توبه می‌کشاند. محبت اهل بیت موجب بیداری انسان می‌شود.

ایشان با بیان اینکه بیوت در آیه فوق یعنی مکتب و دانشگاه، ابراز کردند: به ما امر شده است که این خانه را تعظیم کنیم، یعنی مکتب اهل‌بیت علیهم السلام را تعظیم کنیم. خدا اذن داده در این خانه‌ها ذکر بگویید و اگر خارج از این خانه ذکر بگویید پذیرفته نیست و این خانه همان ولایت است که در بیرون از آن هیچ عملی قبول نیست و البته بیوت ظاهری و قبور صاحب ولایت نیز باید تعظیم شود.

معظم له افزودند: اگر کسی ولایت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار تا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را قبول نداشته باشد سیم قلبش به برق عالم که همان ولایت است اتصال ندارد و طبق روایت بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید.

آیت‌الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کردند: با زبان لیّن و موعظه حسنه همه مسلمانان را با ولایت آشنا کرده و بزرگی‌های صاحب ولایت را بازگو کنید.شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324215992 )