عنوان خبر: آیت الله بحرالعلوم: لزوم تحقیق فضلاء در کتب مرجع مهدویت به ویژه منتخب الاثر
(شاخه: اخبار)


آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در سومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة فی فقه الامامة» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه در شهر مقدس قم و با حضور جمعی از فضلاء حوزه و مستبصرین از کشورهای مختلف برگزار شد، با اشاره به اینکه طلاب و مستبصرین حوزه‌های علمیه بویژه قم مقدسه و نجف اشرف باید روی معرفت الله و معرفت ائمه، خاصه امام زمان عجل الله فرجه کار کنند بیان کردند: طلاب و فضلاء باید هنگام بازگشت به کشورها و شهرهای خود بتوانند به شبهات عقیدتی مردم شهر خود پاسخ دهند، وظیفه شناس‌ترین طلبه، طلبه‌ای است که بر روی بحث‌های معرفتی کار کرده باشد.

ایشان ادامه دادند: امام صادق علیه السلام می‌فرمایند برترین فریضه برای انسان معرفت پروردگار، بعد معرفت رسول و پس از آن معرفت امامی که به او اقتدا می‌کند، است.

معظم له با طرح این سئوال که امام را چگونه بشناسیم ابراز کردند: طبق روایت امام را باید به اسم و صفاتش بشناسیم و این بالاترین و برترین فرایض بعد از معرفت خدا و معرفت رسول است.

آیت‌الله بحرالعلوم با بیان اینکه گاهی معرفت به اسم و گاهی به صفت است بیان کردند: خدای متعال را به آثارش می‌شناسیم و گاه شناخت قبل از نگاه به آثار است که البته این نوع شناخت خاص معصومین علیهم السلام است.

ایشان با تأکید بر اینکه صوفیه با برهان و استدلال مخالف هستند ابراز کردند: صوفی معتقد است استدلال پای چوبی است و با پای چوبی نمی‌توان راه رفت. باید پرسید چرا صوفیه با برهان مخالف هستند؟ چون حرف‌هایی دارند که با برهان مطابقت ندارد، صوفیه با خواب و به قول خودشان با شهود پیش می‌روند و مطالبشان با برهان نمی‌خواند. اینها برهان را مردود می‌دانند در حالی که در قرآن و مکتب اهل‌بیت علیهم السلام برهان و بکار بردن استدلال تدریس شده است.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف افزودند: گروه‌های انحرافی منشعب از صوفیه برای رونق بازارشان اول چیزی که محکوم می‌کنند، برهان است. صوفیه موجب شدند در جوامع سنی و شیعه کلاس برهان و استدلال تضعیف شود، اینها با دروغ‌گویی، تعریف خواب و یا مکاشفه‌های شیطانی حرف خود را پیش می‌برند، ما خیلی باید مراقب باشیم که به این مسائل گرفتار نشویم.

ایشان فرمودند: خداشناسی در قرآن با استدلال، برهان و دلیل بیان شده است و در عرفان قرآنی نفی استدلال نیست.

معظم له با بیان اینکه طبق فرموده امام صادق علیه السلام برای امام شناسی در ابتدا باید به اسم حضرت معرفت پیدا کنیم ادامه دادند: معرفت اسمی همان معرفت شناسنامه‌ای است، باید پرسید آیا در کلاس امام شناسی معرفت اسم مطرح است. در روایات هر دو معرفت آمده است. هم معرفت اسمی و هم معرفت وصفی و ما ماموریم که امام را هم به معرفت اسمی و هم معرفت وصفی بشناسیم ولی در ابتدا باید به معرفت اسمی بپردازیم.

معظم له با اشاره به کتاب‌های الحجه کافی، غیبت نعمانی، غیبت طوسی، کمال‌الدین و منتخب الاثر به عنوان کتب مرجع مهدویت بیان کردند: معرفت اسمی امام زمان عجل الله فرجه در این کتاب‌ها آمده است. به عنوان مثال حضرت آیت الله صافی گلپایگانی بیش از 200 حدیث گردآوری کرده‌‌اند که بیان شده، امام زمان عجل الله فرجه از فرزندان امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیهما السلام است، این چه موضوعی را نشان می‌دهد؟ سپس احادیث فراوان آورده‌اند که امام زمان عجل الله فرجه از فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است، اینها برای خارج کردن کسانی که مصلح واقعی نیستند قید می‌شود چرا که در روایت آمده است امام زمان عجل الله فرجه فرزند امام علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها است.

ایشان ادامه دادند: در بیش از 200 حدیث در منتخب الاثر آمده است که ایشان از فرزندان امام حسین علیه السلام هستند؛ زید هم پسر امام حسین علیه السلام است، ما احادیث فراوان داریم که امام زمان عجل الله فرجه نهمین فرزند امام حسین علیه السلام است، آیا زید نهمین فرزند امام حسین علیه السلام است؟ پس با این احادیث زید خارج می‌شود.

معظم له با اشاره به اینکه در مطالعه و بررسی مذاهب مختلف غیر الهی و منحرف در نقاط مختلف جهان در نهایت به ریشه یهودی آن می‌رسیم، گفت: سیاست‌های زاییده شده یهود برای این است که  امام زمان واقعی و مهدویت را بشکنند و در جوامع اسلامی اختلاف بیاندازند و برای دستیابی به این هدف دست به جعل حدیث هم می‌زنند.

ایشان ادامه دادند: جعل حدیث در برابر احادیث صحیح پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم برای این بود که ولایت و مهدویت از مسیر اصلی خود خارج شود و افراد نالایق و منحرف به نام خلیفه و پیشوا بر مردم حکومت کنند.

آیت الله بحرالعلوم ضمن تاکید بر مطالعه کتاب منتخب الاثر توسط فضلاء ابراز کردند: کتاب شریف مکیال المکارم و منتخب الاثر باید در حوزه‌ها تدریس شود و بحمدلله این کار در حوزه‌ علمیه نجف آغاز شده است.شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324215984 )