عنوان خبر: آیت الله بحرالعلوم: اثبات حقانیت امیرالمؤمنین علیه السلام از آیه هفتم سوره انبیاء
(شاخه: اخبار)


آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در دومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة فی فقه الامامة» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه در شهر مقدس قم و با حضور جمعی از فضلا و مستبصرین کشورهای مختلف برگزار شد، با اشاره به اینکه برای رسیدن به معرفت صحیح و یقین بالا باید ماخذ شناخت ماخذ خوب، قدرتمند و مصون از انحراف و معصوم باشد اظهار کردند: برخی مفسرین در کتاب‌های خود آورده‌اند که مقصود از «اهل الذکر» در آیه هفتم سوره انبیا، یهود و نصارا هستند و دلایلی هم برای آن دارند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه یک دلیل آنها این است که سیاق آیه فوق یعنی قبل و بعد از آن در ارتباط با یهود و نصارا است بیان کردند: ما سیاق آیه را منکر نیستیم ولی قاعده این است اگر قرینه‌، روایت و یا دلیلی داشتیم می‌تواند سیاق را بشکند، یعنی سیاق مقاومتی در برابر روایت و یا قرینه ندارد.

آیت الله بحرالعلوم ادامه دادند: مرحوم علامه مجلسی در جلد 23 بحارالانوار در 63 روایت از ائمه اطهار علیهم السلام آورده‌اند که اهل الذکر در آیه شریفه «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لاتَعْلَمُونَ» اهل‌بیت علیهم السلام هستند و از اهل سنت نیز این روایات نقل شده است و در روایات مذکور اثبات شی با نفی ما عداه همراه است.

ایشان با اشاره به اینکه یهود با وضعیتی که دارد هیچگاه مبلغ اسلام نمی‌شود که ما بخواهیم درباره اسلام از آنها سئوال کنیم، بیان کردند: خداوند منزه است که یهود را مسئول قرار دهد و مسلمانان را به سمت یهود دعوت کند تا در ارتباط با اسلام از آن سئوال کنند.

معظم له با اشاره به اینکه دلیل دیگر آن مفسرین برای اینکه اهل الذکر را یهود و نصارا معرفی کنند آیه «فإن کنت فی شک مما أنزلنا إلیک فاسئل الذین یقرءون الکتاب من قبلک» است اظهار کردند: این آیه شریفه می‌فرماید اگر درباره آنچه نازل شده شک دارید به کسانی که قبلاً کتاب می‌خواندند مراجعه کنید. یقرءون الکتاب من قبلک چه کسانی هستند؟ یهود و نصارا حال باید دید جواب این مطلب چیست.

آیت‌الله بحرالعلوم در پاسخ به این مطلب بیان کردند: اول باید دید مقصود از شک چیست؟ یعنی چه چیزی مورد شک است. در قرآن که شکی نیست در این آیه جمله «مما انزلنا الیک» سابقه دارد و سابقه آن در آیه « یا اَیٌّها الرَّسُولَ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلیکَ مِنْ رَبِّکِ» است.

معظم له ادامه دادند: آنچه مورد کراهت مخالفین بوده و هست مسئله ولایت اهل‌بیت علیهم السلام بوده است، اگر آیه برای نماز، روزه و حج نازل می‌شد کسی ناراحت نمی‌شد ولی در اینجا چون آیه برای امام علی علیه السلام و اهل‌بیت علیهم السلام نازل شده است مخالفین اسلام ناراحت شده‌اند. تاریخ هم همین را نشان می‌دهد. فردی در غدیر خم آمد خدمت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم گفت ولایت علی علیه السلام را از خودت گفتی یا از خدا؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند از جانب خداوند. آن فرد گفت خدایا من چشم ندارم علی را ببینم و از خدا درخواست عذاب کرد.

ایشان افزودند: یهودی‌ها از شامات به طرف حجاز و مدینه فعلی آمدند به خاطر اینکه نور خدا را خاموش کنند. می‌خواستند جد پیامبر را ترور کنند، چرا که از نشانه‌ها و کتب سابق می‌دانستند و می‌شناختند. با وضعیت این چنینی توقع نبود از یهود که کمک اسلام و دین باشد.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به آیه قرآن کریم که شدید‌ترین دشمنان نسبت به اسلام و جامعه مومنین را یهود می‌داند، بیان کردند: با مراجعه به تاریخ و این آیه شریفه مشخص می‌شود که زمان، زمانی نبوده که خداوند مسلمین را به یهود حواله کند و بگوید از یهود راجع به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و اسلام بپرسید.

معظم له در پایان خاطرنشان کردند: شما وضعیت یهود امروز را ببینید. آیا از این دشمن عنود یعنی یهود و عمال آنان که این همه جنگ افروزی می‌کند توقع یاری است؟ یهود دیروز هم اینچنین بوده است. پس مقصود از اهل الذکر نمی‌تواند یهود باشد وقتی که «من عنده علم الکتاب» یعنی امیرالمومنین علیه السلام شاهد حقانیت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم است، دیگر نیازی به یهود نبوده و نیست برای همین قرآن می‌فرماید«کفی بالله...»شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324215983 )