عنوان خبر: آیت الله بحرالعلوم: اعتقاد به ولایت، عامل خنثی‌کننده تبلیغات بیگانگان در ماهواره‌ها و فضای مجازی است
(شاخه: اخبار)

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) در اولین جلسه سلسله مباحث «آفاق الولایة فی فقه الامامة» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر (عج) در شهر مقدس قم، با حضور جمعی از فضلا و مستبصرین کشورهای مختلف برگزار شد، به تبیین آفاق اعتقاد به ولایت پرداخت و اظهار کردند: در ابتدا باید بررسی شود که مباحث ولایت و مهدویت و اعتقاد به عترت (علیهم السلام) چه میزان ضرورت دارد.

ایشان با اشاره به حدیثی از امام سجاد (علیه السلام) ابراز کردند: ایشان می‌فرمایند «برای حضرت مهدی دو غیبت است، غیبت صغری و غیبت کبری که یکی از غیبت‌ها طولانی می‌شود تا اینکه از این امر عده‌ زیادی که به آن قائل هستند برگردند و مرتد می‌شوند». سپس حضرت می‌فرمایند» استوار و ثابت قدم نمی‌ماند در ولایت مگر کسی که اعتقاد قوی و معرفت صحیح داشته باشد».

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با تأکید بر اینکه همواره باید دغدغه‌ داشته باشیم که مبادا با این انحرافات زیاد و تبلیغات ماهواره‌ها و شبکه‌های مجازی برگردیم و امر ولایت را منکر شویم، بیان کردند: باید به دنبال قوی کردن یقین و صحیح کردن معرفتمان باشیم، چرا که ولایت از اصول دین است، اگر ولایت نباشد اعتقاد ما نسبت به توحید، نبوت و قرآن دچار مشکل است.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) با طرح این سئوال که چه کنیم یقینمان قوی و معرفتمان صحیح باشد، ابراز کردند: اگر بنا شد یقین ما قوی باشد باید ماخذ شناختمان ماخذ قدرتمندی باشد تا کسی نتواند علامت سئوال در مقابل آن قرار داده و ایجاد تشکیک کند.

ایشان ادامه دادند: باید دید در این دنیای وانفسا که قدرت‌ها به میدان آمده و علیه دین و ولایت کار می‌کنند و هجمه اعتقادی نسبت به ما به شدت در جریان است چکار باید کرد تا بتوانیم مصداق حدیث امام سجاد(ع) قرار گیریم و اعتقادی راسخ داشته باشیم.

معظم له با اشاره به آیه 122 سوره توبه که به آیه «نفر» معروف است، بیان کردند: همان طور که ما برای حفظ امنیت خانه‌هایمان و خیابان‌ها و شهر نیازمند پاسبان و نگهبان هستیم، برای حفظ بنای اعتقادی مردم نیز نیازمند حافظ و نگهبان هستیم و عده‌ای باید برای برقراری امنیت اعتقادی مردم به مبداء علم و نورانیت رفته و کسب علم کنند و بعد از کسب علم به حفاظت و نگهبانی اعتقادی بپردازند.

ایشان عنوان کردند: حوزه‌های علمیه حارس‌پرور هستند و طلاب را آموزش می‌دهند تا ابتدا اعتقاد خودشان حفظ شود و سپس به شهر و دیار خودشان بروند تا مردم دیارشان را از خطر اعتقادی مصون بدارند. در واقع عمل به آیه نفر و تفقه در هیچ زمانی نباید متوقف شود.

ایشان با تأکید بر اینکه برای مصون ماندن از روگردانی از ولایت باید به دنبال تفقه باشیم ابراز کردند:  آیه دومی که برای حفظ و حراست اعتقادات ما در زمان غیبت آمده آیه « فاسئلوا اهل الذکر» است که در دو سوره نحل و انبیا آمده است. باید دید مبداء تفقه چیست؟ آیه شریفه می‌فرماید «فاسئلوا اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون»، از کسانی که می‌دانند بپرسید.

ایشان در پایان با تأکید بر اینکه اگر علم صحیح می‌خواهید تا حافظ اعتقاد مردم باشید باید درِ خانه اهل بیت(ع) بروید، متذکر شدند: فلاسفه، عرفا، شعراء، مستشرقین و... نباید تکیه گاه علمی و معنوی ما باشند، آنها نیز اگر مطلب صحیح دارند از خاندان وحی گرفته‌اند و ما در واقع باید علم را از مبداء اصلی آن که اهل بیت(ع) هستند اخذ کنیم.شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324215981 )