عنوان خبر: مقام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در وادی السلام (1)
(شاخه: دانشنامه موعود)


مقام حضرت مهدى (عج) در وادى‌السلام نجف اشرف، یکى از قدیمى ترین مقام‌های منتسب به امام زمان (عج) است. مشتاقان بسیاری به این مکان مقدس می‌ایند تا با موعود خود، راز دل بگویند و کام دل بجویند.


امام صادق (ع) بسیار به این مکان شریف آمده و نماز گزارده‌اند. ایشان این مکان را محل منبر حضرت قائم (عج) معرفى کرده‌اند. در روایات آمده است که ایشان پس از ظهور، از این‌جا به سمت پایتخت خود که شهر کوفه است، رهسپار می‌شوند.

 

وادى‌ السلام و پیشینه آن

بزرگ‌ترین گورستان در جهان اسلام، قبرستان وادى‌السلام در نجف اشرف است. این گورستان وسیع، کهن ترین گورستان جهان است. وجود بارگاه حضرت هود و صالح از قدمت این مکان حکایت دارد. دفن حضرت آدم (ع) و حضرت نوح (ع) در نجف اشرف، دلیل روشنى است که وادی‌السلام قدیمى ترین گورستان جهان است.

 

مقام صاحب الزمان (عج)

اگر از درِ اصلى وادى‌السلام وارد شوید و از مقابل مقام هود و صالح بگذرید، سمت چپ مقام حضرت مهدى (عج) است. پس از این‌که مسیر کوتاهى را پیمودید، با گنبد سبزى روبه رو مى شوید که قرن‌هاست به مقام حضرت مهدى (عج) شهرت دارد. بسیاری در این مکان مقدس با حضرت دیدار داشته و کرامت‌ها و معجزه‌های بى شمارى را دیده‌اند.


در سال 1310 هـ . ق به فرمان سید محمدخان، پادشاه سند، بارگاه با کاشی تزیین شد. سنگی در محراب مقام حضرت مهدى (عج) است که زیارت‌نامه حضرت بقیه‌ الله (عج) روی آن حک شده است. تاریخ کنده‌کارى سنگ، نهم شعبان 1200 هـ . ق است.


در سمت راست مقام، چاهى است که عاشقان موعود از آبِ آن تبرک مى جویند و مى گویند بارها دیده شده که حضرت مهدی (عج) بر سر چاه ایستاده و وضو گرفته‌اند.


در سمت چپ مقام، اتاق و محرابى است که به مقام امام صادق (ع) مشهور است. همیشه مقام حضرت مهدى (عج) خدمت‌کاری داشته که مسوول مقام بوده است. از موقوفات نیز برای روشنایی آن استفاده می‌کردند.


در گذشته، اطراف مقام خانه هایى بود که خادمان مقام آن‌جا زندگی می‌کردند. پس از هجوم وهابیان و ناامن شدن آن‌جا، خادمان خانه هاى خود را ترک کردند و به درون شهر رفتند. اینک وادی‌السلام و مقام امام زمان (عج) پر از مشتاقان مهدی موعود است که برای آمدن او دعا می‌کنند.شبكه جهاني اطلاع رساني حضرت ولي عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف)
( http://imamalmahdi.com/main/far/news.php?extend.1324215088 )