پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

دعا براى تعجيل فرج

دعا براى تعجيل فرج، از چنان اهميتى برخوردار است كه امام صادق(عليه السلام) مى‏فرمايند: هر كس، بعد از نماز صبح و نماز ظهر، بگويد: «خداوندا! بر محمد (صلى الله عليه و آله وسلم) و خاندان او درود فرست و در فرج ايشان تعجيل كن!»، نميرد تا قائم را دريابد. دعا براى تعجيل فرج، دعاى هميشگى پيامبر اعظم (صلى الله عليه و آله وسلم) و ائمه ي اطهار( عليهم السلام) و ملائكه‏ى آسمان‏ها بوده و هست. به هر تقدير، كسانى كه خواستار ديدن عصاره‏ى خلقت‏اند، بهترين آفريده‏ى خدا را طالب حضورند، به دعا براى تعجيل فرج اش روى مى‏آورند؛چون، تأثير دعا در نزديك شدن فرج را باور كرده‏اند. در امت‏بنى اسراييل، دعا، سبب شد تا موسى (عليه السلام) صد و هفتاد سال زودتر از وقت تعيين شده، براى نجات بنى اسراييل مبعوث گردد. در حالى كه در اين امت، خود امام موعود (عليه السلام) هم اصرار بر ظهور دارند و در چيدن پايه‏هاى آن، مخفيانه، كوشا هستند

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 4
کاربر: 0
در این صفحه: 3

در عصر اخير، نه تنها، ايده «نجات بخشى‏» و «انتظار منجى مصلح‏» ، جهانى شده و بيشتر اديان بزرگ، توجه وافرى به آن داشته‏اند; بلكه انديشه «مهدويت‏» نيز در حال «جهانى شدن‏» است و مسلمانان جهان، توجه و علاقه زيادى به آن نشان داده و آن را وارد «گفتمان‏هاى دينى و عقيدتى‏» خود كرده‏اند .

برخى از انديشمندان و متفكران غير مسلمان نيز، بحث‏ها و نگارش‏هاى مختلفى درباره «مهدويت‏» و آثار و پيامدهاى جهانى آن داشته‏اند . به هر حال «انديشه اصلاح طلبانه مهدويت‏» در حال حاضر، جهانى شده و اگر تا چند دهه پيش مورد غفلت مسلمانان و انديشمندان قرار گرفته بود، اينك رويكرد استقبال‏آميزى به آن شده است .

آمار و بررسى‏هاى انجام شده - به خصوص در موسم حج و يا در انتفاضه فلسطين - نشانگر تغيير و تحولى عميق در انديشه‏هاى مسلمانان درباره «حكومت جهانى حضرت مهدى (عج)» است و پرسش‏ها و جست و جوهاى علمى برخى از مسلمانان نيز حاكى از اين تحرك و تحول عظيم است .