پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 1

راه حل اصلى مشكلات و نارسايى‏هاى فرهنگى، سياسى، اقتصادى و اجتماعى «جهانى شدن‏» ، حضور فعال و گسترده «مذهب‏» در عرصه بين‏الملل است .

حكومت جهانى حضرت مهدى، بهترين گزينه براى رشد، بالندگى و شكوفايى «مذهب‏» است و مكارم اخلاقى، فضايل انسانى، مساوات و برابرى، احترام و حفظ حقوق بشر و . . . درسايه اين حكومت، ترويج و گسترش خواهد يافت .

ما بايد به دين، به عنوان يك روش تام و تمام زندگى - كه ريشه در ايمان به خدا دارد و خود را به صورت يك نظام عملى اخلاقى هم در سطح فرد و هم در سطح جامعه نشان مى‏دهد - نگاه كنيم .

عدالت، محبت، شفقت، ارزش هايى كه در همه اديان بسيار مورد احترام‏اند، بايد اين روش زندگى‏را هدايت‏كنند .

 از آن جايى‏كه اين ارزش‏ها جهانى هستند، دين بايد به عنوان يك كانال انتقالى براى اين ارزش‏ها حمل كند وآنهارا به سبكى حقيقتا جهانى وهمه شمول تبليغ‏كند و درعرصه اجتماعى نيزبه همان گونه به اجراگذارد .

اين كارى است كه ما انتظار داريم و اهل تدين در قرن بيست و يكم، بايد آن را هم انجام دهند و بدين وسيله با تهديد جهانى شدن به مقابله برخيزند .