پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 1


زكريا (عليه السلام ) ، فرشتگان او را ندا كردند در حالي كه به نماز ايستاده بود .

قائم (عليه السلام ) نيز ـ چنانكه گذشت ـ خداوند او را مورد خطاب قرار داده ، و همچنين فرشتگان در هر شب قدر او را ندا مي كنند ، و جبرئيل هم هنگامي كه با آن حضرت بيعت مي كند دست بر دست آن حضرت مي نهد و مي گويد : بيعت براي خدا ، اين خبر را راوندي در خرايج از حضرت ابو جعفر باقر (عليه السلام ) آورده است .

و در حديث مفضل كه در بحار از امام صادق (عليه السلام ) روايت شده آمده است : جبرئيل به آن حضرت عرض مي كند: اي سرور من ؛ فرمانت پذيرفته و دستورت اجرا مي شود .

زكريا (عليه السلام ) : در مصيبت حضرت ابي عبدالله الحسين (عليه السلام ) سه روز گريه كرد ، چنانكه در خبر احمد بن اسحاق در بخش دوم گذشت .

قائم (عليه السلام ) : نيز تمام عمر و در همه زمانش بر آن حضرت مي گريد ، چنانكه در زيارت ناحيه آمده : « لاندبنك صباحا و مساء و لابكين عليك بدل الدموع دما» [1] ؛ شب و روز بر تو ندبه مي كنم و به جاي اشك بر تو خون مي گريم .

 

پي نوشت:


[1]  بحار الانوار ، 101 / 320