پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

دعا براى تعجيل فرج

دعا براى تعجيل فرج، از چنان اهميتى برخوردار است كه امام صادق(عليه السلام) مى‏فرمايند: هر كس، بعد از نماز صبح و نماز ظهر، بگويد: «خداوندا! بر محمد (صلى الله عليه و آله وسلم) و خاندان او درود فرست و در فرج ايشان تعجيل كن!»، نميرد تا قائم را دريابد. دعا براى تعجيل فرج، دعاى هميشگى پيامبر اعظم (صلى الله عليه و آله وسلم) و ائمه ي اطهار( عليهم السلام) و ملائكه‏ى آسمان‏ها بوده و هست. به هر تقدير، كسانى كه خواستار ديدن عصاره‏ى خلقت‏اند، بهترين آفريده‏ى خدا را طالب حضورند، به دعا براى تعجيل فرج اش روى مى‏آورند؛چون، تأثير دعا در نزديك شدن فرج را باور كرده‏اند. در امت‏بنى اسراييل، دعا، سبب شد تا موسى (عليه السلام) صد و هفتاد سال زودتر از وقت تعيين شده، براى نجات بنى اسراييل مبعوث گردد. در حالى كه در اين امت، خود امام موعود (عليه السلام) هم اصرار بر ظهور دارند و در چيدن پايه‏هاى آن، مخفيانه، كوشا هستند

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2

 روشن است كه مهم‏ترين وظيفه‏ى دولت امام مهدى (ع) ريشه كن كردن ستم و ستمگران از سطح جامعه و ساختن جامعه‏اى پاك و با طراوت در سراسر كره‏ى زمين است.

 و نيز روشن است كه پاك سازى چنين جامعه‏اى از لوث وجود پليدى‏هاى ناشى از دورى انسان‏ها از كرامت انسانى خويش، آن هم بدون هيچ گونه سُستى و كوتاه آمدن در اجراى دستورهاى حيات بخش خدايى، مستلزمِ درگيرى با پايگاه‏هاى سلطه‏ى اهريمنانى است كه منافع خويش را فقط در دلِ سياه جامعه‏ى دور از اولياى خدا يافته‏اند .
اصلاحِ چنين جامعه‏اى كه لبريز از بيدادگرى و فساد است، كارى بس دشوار خواهد بود؛ زيرا، همان طور كه در گذشته بدان اشاره شد، قلم قضاى الهى چنين مقدّر كرده كه امام   برنامه‏هاى خود را از راه‏هاى عادى و در چهارچوب ملاك‏ها و قانون‏هاى طبيعى به اجرا در آورد كه يكى از آن‏ها پيشرفت دين و آيين خدا از طريق يارى بندگان صالح است .
از طرفى، اداره‏ى جامعه‏اى رهيده از بندهاى بردگى شيطان پرستان، آن هم به گستردگى تمام زمين، دولتى قوى و كارآمد مى‏طلبد، دولتى كه تشكيل يافته از ياران و دست‏يارانى ويژه باشد، ياورانى نستوه و خستگى‏ناپذير كه از هر جهت شايستگى‏هاى لازم براى تحمّل مبارزات طاقت فرساى اوّليه و سختى‏هاى اداره‏ى جامعه‏ى پس از ظهور را داشته باشند تا در كنار ايشان، ناهموارى‏ها، هموار گردد و آن رهبر يگانه از بيابان غربت و تنهايى رها شود و زمين را لبريز از عدل و داد كند .
اين، مطلبى است كه علاوه بر برخوردارى از پشتوانه‏ى عقلى، در برخى از روايات هم مورد اشاره قرار گرفته است. فضيل بن يسار از امام صادق (ع) نقل مى‏كند كه درباره حضرت مهدى فرمود :
له كنز بالطالقان ما هو بذهب ولافضّة...، و رجالٌ كأنّ قلوبهم زبرالحديد... بهم يَنصُرُاللّهُ إمامَ الحق؛ براى حضرت مهدى   گنجى است در طالقان كه از جنس طلا و نقره نيست... مردانى هستند كه استوارى دل‏هايشان براى دين خدا، همانند آهن است... خداوند متعال، به دست ايشان، امام و پيشواى حق را يارى مى‏كند .
در حديث ديگرى مفضّل بن عمر از امام ششم، حضرت جعفر بن محمدصادق ، روايت مى‏كند كه آن حضرت فرمود: وقتى امام مهدى ‏ ظهور مى‏كند، از جمله اوصافى كه براى ياران خويش، هنگامِ فراخواندن ايشان، بيان مى‏كند، اين صفت است: »ومَن ذخرهم لِنُصرتى... اى كسانى كه خداوند شما را براى يارى و نصرت من ذخيره كرده است .
در روايتى از اهل سنّت آمده است :
عن ابى جعفر قال: يظهر المهدي في يوم عاشوراء...، قائمٌ بين الرُّكن والمقام، و جبريلُ عن يمَينِهِ وميكائيل عن يساره، و تصير إليهِ شيعتُه مِن أطرافِ الأرض تطوى لهم طيّاً حتّى يبايعوه، فيَملاءُ بِهمُ الأرضَ عدلاً، كما مُلِئَتْ جوراً و ظُلماً؛ مهدى (ع) در روز عاشورا ظهور مى‏كند... او، كنار خانه‏ى خدا بين ركن و مقام مى‏ايستد.

 جبرييل، در سمت راست او، و ميكاييل، در سمت چپ او قرار مى‏گيرد. شيعيان او، از مناطق مختلف ( گوشه و كنار ) زمين به سوى او روانه مى‏شوند، به گونه‏اى كه گويا زمين زير گام‏هايشان حركت مى‏كند، تا اين كه با او بيعت مى‏كنند. او، با كمك ايشان، زمين را پر از عدل و داد مى‏كند همان طور كه مالامال از ستم آشكار و نهان گشته بود .
همان طور كه مشاهده مى‏شود، در اين دو روايت شريف، تصريح شده است كه امام زمان (ع) با كمك يارانِ با وفايش، زمين را پُر از عدل و داد مى‏كند. و بايد دانست كه اين، مسيرى است كه با مرور كردن تاريخ و بررسى سرگذشت اولياى خدا در امّت‏هاى پيشين، به روشنى، به ما رُخ مى‏نماياند. آرى! سنّت الهى براى پيشبرد اهداف دين و آيين حق، بر پايه‏ى يارى و مدد رسانى انسان‏هاى صالح به اولياى اللّه استوار شده است .