پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

آخر الزمان

شكى نيست كه هر آغازى را انجام و هر شروعى را پايانى است، جز ذات بى پايان خداوندى كه هم آغاز است و هم انجام. زمان نيز مانند تمام مخلوقات الهى چنين خواهدبود. روزگارى بر دنيا سپرى شده كه ديباچه‏ى زندگى دنيايى به شمار مى‏آيد و زمانى نيز خواهد گذشت كه پايان اين كتاب خواهد بود. برگه‏هاى پايان كتاب زندگى انسان در زمين «آخرالزمان‏» خوانده مى‏شود. اين اصطلاح كه در اغلب اديان بزرگ به چشم مى‏خورد، در اديان ابراهيمى و به‏ويژه در دين اسلام، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين اصطلاح، معمولا به روزگار پايانى دنيا و رويدادهايى كه ممكن است در اين بخش از زندگى دنيايى به وقوع بپيوندد، گفته مى‏شود و در روايات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اتفاقات بسيار مهم اين دوران مى‏توان به قيام جهانى حضرت مهدى ( عليه السلام) اشاره كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 3


کارگزاران از اركان مهم حكومت‌ها هستند. وقتى مسئولان حكومتى، افرادى شايسته باشند، كار دولت و ملت به سامان خواهد رسيد و دست‌يابى به اهداف حكومت، آسان‏تر خواهد بود. حضرت مهدى(عج)، رئيس حكومت جهانى، براى بخش‏هاى مختلف مناطق گوناگون عالم، حاكمانى را از ميان بهترين ياوران خود برمى‏گزيند كه تمام ويژگى‏هاى حاكم اسلامى از قبيل دانش مديريت، تعهد و پاكى در نيت و عمل و شجاعت در تصميم‏گيرى را دارا هستند.

با اين حال، شخص امام که فرمان‌رواى بزرگ است و مركز مديريت عالم را در دست دارد، به صورت مداوم، عمل‌كرد حاكمان را نظاره‌گر است و با شدت و دقت و بدون چشم‌پوشى، كار آنها را حساب‌رسى مى‏كند. اين ويژگى مهم كه پيش ازحكومت امام مهدى(عج) به فراموشى سپرده شده، بر اساس روايات، يكى از علامت‏هاى حضرت مهدى(عج) به شمار می‌آید.

پيامبر اكرم(ص) فرمود:عَلامَةُالْمَهْدى‏ اَنْ يَكُونَ شَديداً عَلَى‏العُمَّالِ جَواداً بِالْمالِ رَحيماً بِالْمَساكین؛
علامت مهدى(عج) آن است كه با كارگزاران خود شديد [و دقيق] است. دست بخشنده‏اى دارد و نسبت به مسكينان مهربان است.