پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


خبر آمدنت می رود باغ به باغ

می رود شهر به شهر

مردمان يمن و تونس و مصر و اردن

شيعيان بحرين، همه عالم به تمنای تو برخاسته اند

شور و حالی برپاست

وعده ات نزديک است...

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

اتفاقات و حوادثي كه در جهان رخ مي‌دهد، چه اتفاقات و حوادث طبيعي، سياسي و غيرها هر كدام آيه‌اي از آيات قدرت حق تعالي به حساب مي‌آيد. چگونه قرآن كريم خلقت آسمانها و زمين، شب و روز شدن را نشانه‌هاي قدرت حق تعالي معرفي مي‌كند كه صاحبان خرد و انديشه به آن واقفند.

اِنَّ في خَلِق السَّماواتِ وَ الأرِض وَ اخِتلافِ الَّيلِ وَ النَّهاِر لآيات لاولي الالباب.

همانطور شب و روز شدن سياسي و اقتصادي، عزتها و ذلتها، پيروزيها و شكستها مي‌تواند آيات قدرت نمايي، عظمت و توانايي خداوند متعال باشد.

امروز حوادث سياسي بزرگي در جهان به وجود آمده كه مي‌تواند درس‌ها، پيام‌ها، و نتايج مهمي را براي جامعه‌ي بشري خصوصاً جامعه‌ي اسلامي در بر داشته باشد.

حوادث تونس، مصر، ليبي و يمن، كلاس درس توحيد و خداشناسي خوبي را به روي افراد دانا و انديشمند باز نموده و گوياي آيه‌ي قرآني قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ مي‌باشد و البته اوست كه مي‌تواند قدرتهاي طاغوتي، حكومت‌هاي شيطاني و فرعوني را با منقلب نمودن قلوب و ارشاد عقول بر هم ريزد. و مُهر ذلّت را بر پيشاني استكبار هك نمايد.

در اين ميان حوادث و پيشامدهاي كشور ايماني بحرين است كه ضمن اينكه مصائبش كمرشكن، دردهايش جانكاه و بزرگ مي‌باشد، اما الطاف خفّيه الهيّه را براي مردم مسلمان و شيعه‌ي آن ديار نوراني به ارمغان مي‌آورد. مردم بحرين كه تربيت شدگان علماي وارسته و مجاهدان خستگي ناپذيرند و خود در عشق به اهل بيت عليهم السلام خاص حضرت بقية الله الاعظم(عليه السلام) سري پر شور و قلبي آتشين دارند، با چنين جهاد و عزم راسخ و چنين نيت و قصد خالص پرده از چهره‌ي خشونت بار وهابيّت، عامل استكبار برداشته، دشمنان قرآن و عترت^ را به رسوا نمودند.

كمترين نتيجه‌ي اين مبارزه اين است كه مردم دنيا دانستند وهابيت و هم استكبار نه فقط به قرآن ناطق يعني عترت طاهرين عليهم السلام بي ادبي و جسارت مي‌نمايد كه بي ادبي به قرآن كريم هم براي آنان منعي ندارد.

از مردم بحرين، كه در (بحرين الهي) مستغرق است با (لؤلؤ و مرجان) قرآن، يعني امام حسن و سيد شهيدان آشنايند، بدانند در دوره‌هاي مختلف امتحانات خوبي را ارائه داده و معلم صبر و استقامت تاريخ بشر شده‌اند.

ما ضمن محكوم نمودن جنايات عوامل استكبار و عيادي شيطان بزرگ و ابراز تأسف از ظلمي كه يزيديان زمان بر مسلمانان و شيعه‌ي بحرين روا داشته‌اند، مردم ستمديده بحرين و همه‌ي ستمديدگان عالم را به توسل به امام مبين و كعف حصين، صاحب زمان و مولاي إنس و جان حضرت بقية الله الاعظم (عج) دعوت نموده، خواهانيم در هر حال و خصوصاً در حال و هواي پراضطراب حوادث بر استقامت خود بيافزايند و از توسل و اعتصام به حبل ولايت دست برندارند.

 

 

والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

نجف اشرف- سيد محمود بحرالعلوم ميردامادي

اوّل جمادي الثاني 1432 هجري قمري