پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

سهم انتظار

انتظار، سهم چشمانى است كه رو به آفتاب زيسته‏اند؛ سهم دستانى است كه شبگاهان، در وسعت نيايش، به جانب آسمان ريشه دوانيده‏اند، سهم دل هايى كه چون كبوتران خونين بال، در بى نهايتى سرخ جاودانه تپيده‏اند؛ منتظران، مجنون زادگان ليلاى وجودند؛ عاشقانى دل سوخته كه لب به زمزمه‏ تر كرده‏اند؛ آنان، با تمام وجود، روى خود را به آسمان دوخته، دستان را به دعا بلند کرده و ظهور هادى امت را به انتظار مى‏نشينند و در دل، شور و شوق و اميد پرورانده‏اند و پاى افزارى از صبر و شكيب ستانده‏اند تاخستگى راه، مجال‏شان ندهدكه0به «ماندن‏» بينديشند كه بايد «رفت‏» تا به «راه‏» پيوست؛ چرا كه «رفتن‏»، به راه مى‏پيوندد و «ماندن‏»، به ركود. آرى، حركت، ره آورد طبيعى انتظار است. آنان كه يافته‏اند حركت و تلاش به هدايت مى‏انجامد، و چه شيرين، جرعه جرعه از هدايت‏هاى مستمر حق بهره‏مند مى‏شوند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > مطالب جدید

مهدويت در كلام امام محمد بن علي الجواد عليه السلام

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


عبدالعظيم الحسني گويد:به خدمت مولايم جواد الائمه عليه السلام رسيدم و مي­خواستمدر رابطه با امام قائم عليه السلام از وي سوال كنم كه آيا ايشان مهدي امت است يا ديگري؟ آن حضرت پيش از سوال من فرمود: قائم از ما همان مهدي استكه واجب است در زمان غيبت انتظار او را بكشند و در وقت ظهور او را اطاعت كنند. او فرزند سوم من است. به خدايي كه محمد صلي الله عليه و آله را به نبوت برانگيخته و ما را به امامت مخصوص فرموده:«اگر از دنيا تنها يك روز مانده باشد، خداي تعالي آن يك روز را چنان طولاني كند تا كه مهدي عجل الله فرجه الشريف در آن روز ظهور كند پس زمين را سرشار از عدل داد كند همان گونه كه پر از ستم و جور شده است. خداي تعالي كار او را در يك شب اصلاح كند چنان كه كار موسي را اصلاح فرمود. او رفت تا براي خانواده­اش آتشي بياورد. برگشت در حالي كه رسول خدا بود.»
سپس حضرت عليه السلام فرمود:«برترين كار شيعيان ما انتظار براي فرج است.»[1]
صقر بن ابي دلف گويد: از ابوجعفر الجواد عليه السلام شنيدم كه مي­فرمود: امام پس از من علي است... سپس فرزندش حسن است... سپس حضرت سكوت كرد. عرض كردم : يابن رسول الله بعد از حسن كيست؟ حضرت با صداي بلند گريست و فرمود: بعد از حسن فرزندش قائم به حق و امام منتظراست. باز عرض كردم يابن رسول الله چرا قائم ناميده مي­شود؟ فرمود: چون او بعد مفقود شدن اسمش و بعد ارتداد اكثر قايلان به امامتش قيام مي­كند. عرض كردم چرا منتظر ناميده مي­شود؟ فرمود: چون او غيبتي طولاني دارد كه در آن مدت اهل اخلاص انتظار او را مي­كشند و اهل شك او را انكار مي­كنند و انكار كنندگان ياد او را مسخره مي­كنند. تعيين كنندگان وقت ظهور دروغ مي­گويند و عجله كنندگان هلاك گشته اهل تسليم نجات مي­يابند.[2]
--------------------------------------------------------------------------------
[1] . كمال الدين و تمام النعمه، باب 36 ص 377 و 378.
[2] . همان.