پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

نقش اعتقاد به مهدويت

اعتقاد به مهدويت، به وجود مقدس مهدى موعود – ارواحنا له الفداه - اميد را در دل ها زنده مى‏كند. هيچ وقت انسانى كه معتقد به اين اصل است، نا اميد نمى‏شود؛ چرا؟ چون مى‏داند يك پايان روشن حتمى، وجود دارد. اميد موجب مى‏شود، انسان تلاش و حركت كند؛ پيش ببرد؛ مبارزه كند و زنده بماند. فرض كنيد ملتى در زير سلطه ي ظالمانه ي قدرت مسلطى، قرار دارد و هيچ اميدى هم ندارد. اين ملت مجبور است، تسليم بشود. اگر تسليم نشد، كارهاى كور و بى جهتى انجام مى‏دهد؛ اما اگر اين ملت و جماعت، اميدى در دلشان باشد و بدانند كه عاقبت‏خوبى حتما وجود دارد، اينها چه مى‏كنند؟ طبيعى است كه مبارزه خواهند كرد و مبارزه را نظم خواهند داد و اگر مانعى در راه مبارزه وجود داشته باشد، او را برطرف خواهند كرد. اين عقيده است كه شيعه راتا امروز، از آن همه پيچ وخم‏هاى عجيب وغريبى كه در سرراهش قرار داده بودند، عبورجداده است.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 6
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > پژوهشکده مهدویت > دانشنامه موعود

مهدويت در كشورهاى اسلامى در گفتگو با مقيم ايران

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


در حاشيه اجلاس دو سالانه‏بررسى ابعاد وجودى حضرت مهدى،عجل‏الله‏تعالى‏فرجه، كه در روزهاى‏13 تا 15 شعبان 1419 ق. به همت‏سازمان تبليغات اسلامى در زاهدان‏برگزار گرديد فرصتى پيش آمد تا باتنى چند از كه در اين‏اجلاس شركت كرده بودند; گفتگويى‏داشته باشيم و از آنها در موردموضوع مهدويت و جايگاه آن دركشورهايشان پرس و جو كنيم. آنچه‏در پى مى‏آيد، گزيده‏اى است ازگفتگوى موعود با اين عزيران، اميدواريم كه درج اينگونه مطالب‏مقدمه‏اى باشد براى طرح گسترده‏ترانديشه مهدويت در كشورهاى‏اسلامى. ان شاء الله.
«احمد محمد تراورى‏» 27 ساله ازكشور مالى، در غرب آفريقا براى‏تحصيل در حوزه علميه قم به ايران‏آمده است. او در پاسخ به سؤال مادر زمينه «جايگاه مهدويت دركشور مالى‏» مى‏گويد:
حدود 99% جمعيت كشور ما راءمسلمانان تشكسل مى‏دهند كه البته‏بيشتر آنها اهل سنت و پيرو مذهب‏مالكى هستند. اگرچه اهل سنت نيزچون ما به موضوع مهدويت اعتقاددارند، اما در اين اعتقاد تفاوتهايى‏ميان ما و آنها وجود دارد. ماشيعيان معتقديم كه امام زمان،عليه‏السلام، متولد شده و روزى به‏خواست‏خدا ظهور مى‏كند. اما اهل‏سنت معتقدند كه آن حضرت هنوزمتولد نشده و بعدا متولد خواهد شد.تفاوت ديگرى كه ما با ايشان در اين‏زمينه داريم، اين است كه آن اهميتى‏را كه ما براى انتظار قائليم، آنها قائل‏نيستند و اعتقاد به اينكه در اين‏زمينه بايد تلاش كرد، ندارند.
از او درباره مجله موعودمى‏پرسيم، در پاسخ مى‏گويد:
البته من همه مطالب مجله موعودرا نخوانده‏ام و بيشتر از سخنرانى‏شما در اجلاس استفاده كردم. امادر كل مجله خوبى است و ان شاءالله كه خداوند به شما در اين راه‏توفيق دهد. بايد به دنبال اين باشيدكه اين مجله را به زبانهاى زنده دنياءترجمه كنيد تا همه مردم جهان باموضوع مهدويت آشنا شوند.
«قاسم كورا ابراهيم‏» از كشور نيجردومين فردى بود كه با او به گفتگونشستيم. او 24 سال دارد و حافظكل قرآن است. يك سال است كه‏براى تحصيل علوم اسلامى به ايران‏آمده است. از او هم درباره جايگاه‏مهدويت در كشور خودش‏پرسيديم، در پاسخ گفت:
بيشتر مردم كشور ما اهل سنت‏هستند و تنها حدود يك درصدجمعيت اين كشور شيعه‏اند. برخى‏از مسلمانان اهل سنت اعتقاد دارندكه حضرت مهدى هنوز متولد نشده‏و برخى ديگر هم اعتقاد دارند كه‏ايشان متولد شده است، اما در هرحال همه آنها به ظهور مهدى اعتقاددارند.
از او پرسيديم در ميان شيعيان‏نيجر، مساله مهدويت تا چه حدمطرح است؟ در پاسخ گفت:
همانطور كه گفتم جمعيت‏شيعيان نيجر خيلى كم است و به‏همين خاطر ما در كشورمان مراسم‏نيمه‏شعبان مثل ايران نداريم وتوجه به مساله مهدويت هم محدودمى‏شود به همان مراسم ساده‏اى كه‏در روز نيمه‏شعبان در مدرسه‏مخصوص شيعيان برگزارمى‏شود.
او در پاسخ به اين پرسش كه‏مجله موعود را چگونه ديديد؟ گفت:
البته من با مجله آشنا نبودم و دراين اجلاس بود كه براى اولين بارآن را ديدم و هنوز فرصت پيدانكرده‏ام كه همه مطالبش را بخوانم.ولى فكر مى‏كنم كه وجود چنين‏مجله‏اى براى شناخت مساله‏مهدويت ضرورى است. بخصوص‏اگر به زبانهاى ديگر هم ترجمه شودتا مردم ديگر كشورها هم بتوانند ازآن استفاده كنند.
«نصيب الله حبيب الله‏» 28 ساله ازكشور تاجيكستان يكى ديگر ازطلاب غير ايرانى شركت كننده دراجلاس زاهدان بود كه توانستيم بااو گفتگو كنيم او در مورد جايگاه‏مهدويت در كشور خودش چنين‏توضيح داد:
در جمهورى تاجيكستان‏موضوع مهدويت جايگاه ويژه‏اى‏دارد، صرف نظر از آنكه اكثر مردم‏آنجا سنى مذهب و حنفى هستند، امااعتقاد به امام مهدى، عليه‏السلام، درآنجا مطرح است و شما در اين‏كشور با افراد بسيارى برخوردمى‏كنيد كه نامهايى چون «احمدمهدى‏»، «محمد مهدى‏» و مشابه‏اينها دارند. در بين علما نيز بحثهايى‏راجع به حضرت مهدى مطرح است;ولى آنطور نيست كه جنبه‏سازندگى و ايجاد دگرگونى درافراد داشته باشد.
مى‏پرسيم در بين شيعيان تا چه‏حد اين موضوع مطرح است؟
مى‏گويد: البته در بين شيعيان‏موضوع مهدويت گسترده‏تر وعلمى‏تر بحث مى‏شود. ولى هنوزنياز به كارهاى بيشترى دارد.
مى‏پرسيم: آيا در ايام نيمه‏شعبان مراسم و جشن خاصى هم‏در كشور شما برگزار مى‏شود؟
مى‏گويد: خير، زيرا شرايطخاصى بر كشور ما حاكم است وشيعيان هم تازه شروع به رشد وگسترش كرده‏اند. البته اهل سنت‏شب نيمه شعبان را شب برات‏مى‏دانند و در آن شب به احيامى‏پردازند.
از او مى‏پرسيم: نظر شما درمورد انتشار مجله‏اى خاص‏حضرت حجت، عليه‏السلام، چيست‏و فكر مى‏كنيد انتشار چنين مجله‏اى‏به زبانهايى غير از فارسى چه اثرى‏مى‏تواند داشته باشد؟
مى‏گويد: خوشبختانه من در اين‏اجلاس با مجله موعود آشنا شدم وخيلى خرسند شدم كه مؤسسه‏اى به‏طور خاص در زمينه مهدويت‏فعاليت مى‏كند. مطالب مجله موعودو موعود جوان خيلى براى من جالب‏بود. مطالب اين مجله علمى و قابل‏استفاده است و مى‏تواند در جوانان‏و عموم مردم مؤثر باشد.
ترجمه اين مجله به زبانهاى‏زنده دنيا، مثل عربى، انگليسى،روسى خيلى مهم است. امروزه ما با 15 جمهورى شوروى سابق با بيش‏از 300 ميليون نفر جمعيت روبروهستيم كه مردم همه آنها زبان‏روسى مى‏دانند ولى اكثر مجلات به‏زبان غير روسى ترجمه مى‏شود.بنابراين لازم است در اين زمينه‏كارى صورت گيرد. مخصوصا درمورد مجله موعود كه به آينده وخوشبختى انسانها بيشتر توجه‏دارد.
«محمد اشرف الدين خان‏» 38 ساله‏از كشور بنگلادش، بيش از دو سال‏است كه در حوزه علميه قم مشغول‏تحصيل است. او در مورد ميزان‏توجه مردم كشورش به موضوع‏مهدويت مى‏گويد:
در بررسى مساله مهدويت دركشور بنگلادش بايد توجه داشت كه‏جمعيت‏شيعه اين كشور بسيارمحدود است و از چند هزار نفرفراتر نمى‏رود. لذا آنچه به عنوان‏مهدويت در اين كشور مطرح است‏مربوط به عموم مسلمانان آنجاست‏كه حنفى مذهب‏اند. مى‏شود گفت كه‏مهدويت در كشور ما يك موضوع‏زنده است و من از همان دوران‏كودكى به ياد دارم كه به اين‏موضوع اهميت داده مى‏شد و دربين جامعه اهل سنت اين موضوع‏كاملا مطرح است و در اين زمينه من‏هيچ شك و ترديدى در ميان آنهانديدم. و جالب است كه علما ومتفكران اين كشور در گذشته و حال‏موضوع مهدويت را به عنوان يك‏اميد آينده مطرح كرده و مى‏كنند. وهمين باعث‏شده كه يك بيدارى‏عمومى در بين مسلمانان پديد بيايدو روز به روز هم قوى‏تر شود وشك و ترديدهايى هم كه اخيرا ازسوى برخى مسلمان نماها در اين‏زمينه ايجاد شده، هيچ تاثيرى درمردم بنگلادش نداشته، بلكه روز به‏روز مهدويت‏بيشتر مطرح شده وبيشتر اوج گرفته است. همچنين دراين‏باره كتابهاى زيادى، اعم ازكتابهاى تحقيقاتى و كتابهايى كه درمورد ابعاد شخصيت و زندگى‏حضرت مهدى، عليه‏السلام، نوشته‏و منتشر شده است.
نكته قابل توجه اين است كه ماوقتى به اين كتابها مراجعه مى‏كنيم‏مى‏بينيم عقيده‏اى كه در بين‏مسلمانان بنگلادش در مورد امام‏مهدى، عليه‏السلام، وجود داردتقريبا شبيه عقايد شيعه است و تنهادر يكى دو مورد اختلاف نظر وجوددارد.
پرسيديم: در بين مسلمانان‏بنگلادش هم همان اعتقاد عمومى‏اهل سنت; يعنى «مهدويت نوعى‏»مطرح است، يا اينكه آنها چون‏شيعيان به «مهدويت‏شخصى‏»معتقدند؟
در پاسخ گفت: اگرچه مسلمانان‏بنگلادش حنفى مذهب‏اند، اما، شايدنيمى از آنها تحت تاثير عقايدصوفيه قرار دارند، كه عقايد آنهاخيلى به شيعه نزديك است. و حتى‏بعضى از صوفيه دوازده امام را به‏عنوان ائمه در عرصه معنويت و يابه عبارت ديگر «قطب‏» قبول دارند;و در مورد امام مهدى، عليه‏السلام،نيز همين اعتقاد را دارند.
نظر او را در مورد مجله موعودجويا شديم، در پاسخ گفت:
اينكه مجله‏اى به نام «مهدى‏موعود» وجود داشته باشد بسياربجاست، اما جا دارد كه در جمهورى‏اسلامى ايران به عنوان يك كشورشيعه مجلات متعددى به اين‏موضوع اختصاص داشته باشند.بعلاوه لازم است‏براى خارج ازكشور نيز مجلاتى با اين موضوع‏منتشر شود; زيرا در كشورهايى‏مثل بنگلادش كه شيعه خيلى معرفى‏نشده طرح موضوع مهدى موعود،كه موضوع مهم و مشترك همه‏مسلمانان است، تاثير خوبى‏مى‏تواند داشته باشد.
«محمد كامل زهيرى‏» 32 ساله ازكشور مالزى، مدت 8 سال است كه‏در مدرسه حجتيه قم به تحصيل‏علوم اسلامى اشتغال دارد. او درمورد اعتقاد مردم كشورش به‏موضوع مهدويت مى‏گويد:
در مورد اعتقاد به مهدويت درميان شيعيان مالزى بايد توجه‏داشت كه در اين كشور شيعيان دراقليت‏اند و از 20 ميليون جمعيت اين‏كشور تنها 4 تا 5 هزار نفر آنهاشيعه هستند; كه بيشتر آنها هم پس‏از پيروزى انقلاب اسلامى شيعه‏شده‏اند و قبلا بر مذهب بيشترمسلمانان مالزى; يعنى مذهب‏شافعى بوده‏اند، و لذا قوت و ضعف‏اعتقاد به مهدويت در ميان آنهابستگى به تحقيقات خود افراد دارد.
اما در مورد اعتقاد به مهدويت‏در عموم مردم مالزى بايد گفت كه‏آنها كم و بيش به اين موضوع اعتقاددارند و از همان زمان كودكى كه درروستا بودم يادم هست كه اين‏اعتقاد در ميان مردم مطرح بود و به‏آن توجه مى‏شد. البته در ميان‏گروههايى كه گرايشهاى صوفيانه‏دارند، بيشتر از ساير مسلمانان‏اعتقاد به امام مهدى، عليه‏السلام، مطرح است.
پرسيديم اعتقادى كه در ميان‏مسلمانان شافعى مذهب كشور شمادر مورد مهدويت وجود دارد تا چه‏حد به اعتقاد شيعه نزديك است؟ درپاسخ گفت:
اعتقاد آنها مشابه اعتقادى است‏كه بيشتر اهل سنت در مورد امام‏مهدى، عليه‏السلام، دارند; يعنى‏«مهدويت نوعى‏» و استدلالهايى هم‏كه مطرح مى‏كنند همان استدلالهاى‏عموم اهل سنت است.
از او پرسيديم آيا در ايام نيمه‏شعبان از سوى شيعيان و يا اهل‏سنت توجه بيشترى به موضوع‏مهدويت مى‏شود؟
در پاسخ گفت: اگرچه در ايام‏نيمه شعبان از سوى اهل سنت‏مراسم خاص دعا و احيا برپامى‏شود اما به موضوع مهدويت‏توجهى نمى‏شود.
به عنوان آخرين سؤال ازاوپرسيديم: نظر شما درموردانتشار مجله‏اى خاص به نام مبارك‏امام عصر، عليه‏السلام، چيست؟
در پاسخ گفت: به نظر من اين كارخيلى خوب و بنيادى است و اگربتوان اين مجله را به زبانهاى ديگردنيانيز ترجمه و منتشر ساخت‏خيلى كار مهمى صورت گرفته‏است.
«سيد صادق تقوى‏» 28 ساله، طلبه‏اهل پاكستان مدت 5/2 سال است كه‏در قم مشغول تحصيل علوم‏اسلامى است. او در مورد جايگاه‏مهدويت در كشور خودش مى‏گويد:مساله مهدويت تداوم راه رسالت‏است و جميع فرق اسلامى معتقدندكه امام زمان از نسل پاك رسول‏اكرم، صلى‏الله‏عليه‏وآله، هستند وان‏شاء الله روزى خواهد آمد كه ايشان‏تشريف مى‏آورند و زمين‏همانطورى كه از ظلم پر شده از عدل‏و قسط پر مى‏كنند.
بعد از پيروزى انقلاب اسلامى‏همانطور كه فرهنگ شهادت،فرهنگ عاشورا و فرهنگ جهاد درميان مسلمانان پاكستان مطرح شد،فرهنگ مهدويت هم بيش از پيش‏مطرح شد و اكنون در ايام نيمه‏شعبان در سراسر پاكستان مراسم‏جشن و سرود برپا مى‏شود وسخنرانان فرهنگ و اهداف امام‏زمان را براى مردم مطرح مى‏كنند وآنهابا وظايفشان در زمان غيبت‏آشنا مى‏سازند.
او همچنين درباره انتشار مجله‏تخصصى ويژه امام عصر،عليه‏السلام، گفت:
كشور ايران يك كشور با فرهنگ‏و مسلمان و مايه افتخار همه‏مسلمانان و شيعيان جهان است. و مااسلام ناب محمدى را از ايران‏آموختيم، از همين رو انتشار مجله‏اى‏به نام مبارك امام عصر، عليه‏السلام،از ايران خيلى مى‏تواند در ميان‏مسلمانان مؤثر باشد و لذا لازم است‏كه مجله موعود به زبانهاى ديگر هم‏منتشر شود تا فرهنگ مهدويت‏بيش‏از پيش فراگير شود.