پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 5
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

استقبال آیت الله بحرالعلوم دام ظله از حضرت آیت الله میلانی دام ظله

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


فقیه عالیقدر حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی دام ظله با آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی دام ظله دیدار و گفتگو نمودند.

در این نشست در موضوع اهمیت تدریس اصول عقاید بویژه اصل امامت و پاسخگویی به سؤالات و شبهات در حوزه‌های علمیه سخن به میان آمد.

آیت الله میلانی اظهار داشتند: یکی از سیاست‌های دشمنان ایجاد تفرقه بین شیعیان است. فِرَق باطله از طرف دشمن تقویت می‌شود.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به ریشه‌یابی کاستی‌ها در حوزه تأکید داشتند: بنده کراراً گفته‌ام و در کتاب آفاق الولایه، همانگونه که ملاحظه فرمودید، به تفصیل پرداخته‌ام که #زمینه‌ی_انحرافات از زمانی آغاز شد که آیه‌ی شریفه “لیتفقهوا فی الدین”، فقط به فقه فروع تفسیر گردید.

آیت الله میلانی در ادامه افزودند: بله کتاب آفاق را دیدم و مجالس و مباحث بسیار خوبی است و بی‌توجهی حوزه‌های علمیه به اصول عقاید منحصر به نجف اشرف نیست بلکه قم و مشهد هم همینطور بوده و بنده زمانی که به قم آمدم به مباحث امامت مبادرت ورزیدم و چندین سال این مباحث استمرار داشت و این دوره بحث‌ها از امامت تا بحث مهدویت ادامه داشت که هم اکنون در حال تنظیم و بصورت کتاب منتشر خواهد شد و ان‌شاءالله قصد دارم در نجف أشرف هم دروس امامت را برقرار نموده تا ان‌شاءالله باعث تقویت و آمادگی بیشتر در موضوع عقائد برای فضلاء و طلاب گردد.

ایشان ادامه دادند: همه چیز در امامت است و امامت مفتاح همه‌ی معارف و علوم است. اگر امامت به خوبی تبیین شود هم ایمان شیعیان تقویت می‌گردد و همچنین ابواب جدیدی جهت راه و رسم مناظره علمی با دیگران گشوده می‌شود که بحمدالله تاکنون عده‌ای در این رشته تخصص پیدا نموده و این برنامه‌ها در حال گسترش می‌باشد.

در پایان آیت الله بحرالعلوم از خدمات علمی ایشان در حوزه مباحث امامت تجلیل و تقدیر نمودند و به ضرورت فرهنگ سازی برای پژوهش کتب اعتقادی قدمای از علمای امامیه تأکید نمودند.