پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

نقش اعتقاد به مهدويت

اعتقاد به مهدويت، به وجود مقدس مهدى موعود – ارواحنا له الفداه - اميد را در دل ها زنده مى‏كند. هيچ وقت انسانى كه معتقد به اين اصل است، نا اميد نمى‏شود؛ چرا؟ چون مى‏داند يك پايان روشن حتمى، وجود دارد. اميد موجب مى‏شود، انسان تلاش و حركت كند؛ پيش ببرد؛ مبارزه كند و زنده بماند. فرض كنيد ملتى در زير سلطه ي ظالمانه ي قدرت مسلطى، قرار دارد و هيچ اميدى هم ندارد. اين ملت مجبور است، تسليم بشود. اگر تسليم نشد، كارهاى كور و بى جهتى انجام مى‏دهد؛ اما اگر اين ملت و جماعت، اميدى در دلشان باشد و بدانند كه عاقبت‏خوبى حتما وجود دارد، اينها چه مى‏كنند؟ طبيعى است كه مبارزه خواهند كرد و مبارزه را نظم خواهند داد و اگر مانعى در راه مبارزه وجود داشته باشد، او را برطرف خواهند كرد. اين عقيده است كه شيعه راتا امروز، از آن همه پيچ وخم‏هاى عجيب وغريبى كه در سرراهش قرار داده بودند، عبورجداده است.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

استقبال آیت الله بحرالعلوم دام ظله از حضرت آیت الله صدر دام ظله

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


فقیه عالیقدر حضرت آیت الله سید علی حسینی صدر دام ظله با آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی دام ظله دیدار و گفتگو نمودند.

در این نشست پیرامون عظمت امامت اهل‌بیت علیهم السلام و مودّت ذی القربیٰ سخن به میان آمد.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به بعضی از شبهات مطرح شده از ناحیه منحرفین اظهار داشتند: فردی که به جای خوشه چینی از دانشگاه وحی و علم اندوزی از طریق کتاب الله و عترت علیهم السلام دست به دامان افراد معلوم الحال شده اخیراً گفته است آیه‌ی شریفه مودّت به معنای اینست که خویشان خودتان را دوست بدارید.

آیت الله صدر با بیان ردّ این نظریه تصریح کردند: شخصی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله سؤال نمود: قصد شما از قربیٰ چیست؟ آیا نزدیکان ما یا شما؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پاسخ فرمودند: نزدیکان من، و همانگونه که در ادامه حدیث شریف به صراحت مراد از قربیٰ را بیان فرمودند: قَالَ: عَلِیٌّ وَ فَاطِمَهُ وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْن‏ {صلوات الله علیهم اجمعین}.

آیت الله بحرالعلوم در ادامه بیان داشتند: مهم این است که منحرفین، قرآن را بدون حدیث تفسیر می‌کنند و از حدیث بخصوص احادیث مربوط به ولایت اهل‌بیت علیهم السلام دوری می‌نمایند.

شایان ذکر است، در این نشست به دیگر موضوعات تفسیری با رویکرد ولایی و نکاتی در اهمیت مباحث فقه الامامه نیز پرداخته شد و نظرات بزرگان حوزه و فقهاء عظیم الشأن در نپرداختن علوم غیر از طریق مکتب اهل‌بیت علیهم السلام که نتیجه‌اش انکار آن انوار الهی است، مورد توجه قرار گرفت.