پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

ابدال چه کساني هستند؟

«ابدال‏» جمع «بدل‏» يا «بديل‏»، عده‏اى معلوم از صالحان و خاصان خدا را گويند كه هيچ‏گاه زمين از آنان خالى نباشد و جهان بديشان برپاست و آن‏گاه كه يكى از آنان بميرد، خداى تعالى ديگرى را به جاى او برانگيزد، تا آن شمار كه به قولى هفت و به قولى هفتاد است، همواره كامل ماند. در فرهنگ مهدويت از ايشان به عنوان گروهى از ياران حضرت مهدى (عليه السلام) هنگام ظهور گفته مى‏شود که ايشان را يارى مى‏نمايند. درباره‏ى ويژگى اين افرادگفته شده، آنان راهبان شب و شيران روز هستند. دل‏هايشان چون پولاد سخت است كه در ميان ركن و مقام، با آخرين ذخيره‏ى الهى حضرت مهدى (عليه السلام) بيعت‏خواهند كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

استقبال آیت الله بحرالعلوم دام ظله از حضرت آیت الله صدر دام ظله

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


فقیه عالیقدر حضرت آیت الله سید علی حسینی صدر دام ظله با آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی دام ظله دیدار و گفتگو نمودند.

در این نشست پیرامون عظمت امامت اهل‌بیت علیهم السلام و مودّت ذی القربیٰ سخن به میان آمد.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به بعضی از شبهات مطرح شده از ناحیه منحرفین اظهار داشتند: فردی که به جای خوشه چینی از دانشگاه وحی و علم اندوزی از طریق کتاب الله و عترت علیهم السلام دست به دامان افراد معلوم الحال شده اخیراً گفته است آیه‌ی شریفه مودّت به معنای اینست که خویشان خودتان را دوست بدارید.

آیت الله صدر با بیان ردّ این نظریه تصریح کردند: شخصی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله سؤال نمود: قصد شما از قربیٰ چیست؟ آیا نزدیکان ما یا شما؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پاسخ فرمودند: نزدیکان من، و همانگونه که در ادامه حدیث شریف به صراحت مراد از قربیٰ را بیان فرمودند: قَالَ: عَلِیٌّ وَ فَاطِمَهُ وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْن‏ {صلوات الله علیهم اجمعین}.

آیت الله بحرالعلوم در ادامه بیان داشتند: مهم این است که منحرفین، قرآن را بدون حدیث تفسیر می‌کنند و از حدیث بخصوص احادیث مربوط به ولایت اهل‌بیت علیهم السلام دوری می‌نمایند.

شایان ذکر است، در این نشست به دیگر موضوعات تفسیری با رویکرد ولایی و نکاتی در اهمیت مباحث فقه الامامه نیز پرداخته شد و نظرات بزرگان حوزه و فقهاء عظیم الشأن در نپرداختن علوم غیر از طریق مکتب اهل‌بیت علیهم السلام که نتیجه‌اش انکار آن انوار الهی است، مورد توجه قرار گرفت.