پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

وقتى بيايى...

جاده‏ها خود را آماده مى‏كنند، براى قدم‏هاى استوار تو و فرشى از زيارت «السلام عليك يااباصالح‏» را برخود مى‏گسترند. تو كه مى‏آيى، سنگ‏ها غزل مى‏خوانند و نگاهشان معنا مى‏گيرد. تو كه مى‏آيى، برآسمان تاريك دل‏ها مى‏تابى و به آن‏ها فانوس‏هايى از ستاره هديه مى‏دهى. تو سرشارى از غزل‏هاى سبز. تو كه مى‏آيى، طوفان با دريا آشتى مى‏كند و نور در رگ‏هاى زمين جارى مى‏شود. آرى، تو كه مى‏آيى، روشنى را به شب‏هاى تاريك هديه مى‏كنى و دل‏هاى شكسته را با مهربانى و لبخند پيوند مى‏زنى و پشت پنجره، نشستن و زيبا ديدن را براى چشم‏ها معنا مى‏كنى. تو كه بيايى، كوير معنا ندارد. همه جا سبز است، چون متن بهار! تو كه بيايى...

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 4
کاربر: 0
در این صفحه: 3
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

افتتاحیه دوره جدید دروس تخصّصی مرحله عالیه کلام و عقائد با شرکت طلّاب و فضلای کشورهای مختلف در حوزه‌ علمیه‌ امام مهدی(عج) در نجف اشرف

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم:

طلّاب و فضلاء علوم دینیّه باید با برنامه‌های علمی و تبلیغ‌شان، یادآور عهد میثاق باشند.

همزمان با روز میلاد رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و امام جعفر صادق(علیه السلام) جلسه‌‌ی افتتاحیه دوره جدید دروس تخصّصی مرحله عالیه کلام و عقائد (مباحث فقه امامت و مهدویت) با شرکت طلّاب و فضلای کشورهای مختلف در حوزه‌ی علمیه‌ی امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) وابسته به مرکز جهانی حضرت ولیّ‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در نجف اشرف برگزار گردید.

در ابتدا تلاوت قرآن کریم و سپس ذکر فضائل و مدیحه سرائی توسّط طلّاب به زبان‌های عربی، فارسی، ترکی و اردو اجراء گردید.

سپس آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) ضمن بیاناتی، ضرورت توجّه اساتید و تلامیذ حوزه‌های علمیه به کلام و عقائد بویژه فقه الامامه را از اولویت‌های این عرصه دانسته و تأکید نمودند: طلّاب و فضلاء علوم دینیّه باید با برنامه‌های علمی و تبلیغ‌شان یادآور عهد میثاق باشند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف در ادامه بیان داشتند: آن‌چه از قرآن و روایات نتیجه‌گیری می‌شود این است که انسان در روز اَلَست به توحید، نبوت و امامت، بلی گفته است، ولی وقتی به دنیا آمده، از این پیام غافل شده و نعمت رهبری پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت(علیهم السلام) که مدرسه‌ی توحید است را فراموش نموده است.

معظم له افزودند: هدف انبیاء این است که پیام الهی را به بشر متذکّر شوند و نعمت ولایت و امامت را که به فراموشی سپرده شده، یادآوری نمایند. هدف حوزویان باید همان هدف پیامبران باشد. یعنی طلّاب علوم دینیّه باید با تبلیغاتشان یادآور عهد میثاق باشند و رهبری و بزرگی پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت(علیهم السلام) را به جامعه یادآوری نمایند.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به آیه‌ی شریفه‌ی نَفْر تأکید کردند: اینجا نوبت می‌رسد به دانش این تبلیغ و آگاهی به ادلّه‌ی اعتقادات صحیح از توحید، نبوت، ولایت و امامت که کجا و چه زمانی باید این دانش کسب شود. این کار یعنی فراگیری دانش اعتقادات، هدف اولی و اساسی حرکت به سمت حوزه‌های علمیه است. البته فقه فروع که تعلیم ائمه اطهار(علیهم السلام) خاصّه امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) است، مقدّس و فراگیری آن واجب است. اما این علم بدون توجّه به فقه اکبر، عامل غرور و انحراف از دین مبین می‌باشد.

ایشان اظهار داشتند: انکار عصمت، علم، بزرگی‌های عترت(علیهم السلام) و ترویج مکتب سقیفه و برداشت‌های مخالف قرآن و سنّت معصومین(علیهم السلام) و پناه آوردن به تصوّف به نام عرفان در حوزه، نشان از بی‌خبری بعضی از حوزویان از اعتقادات صحیح و معارف الهیّه دارد.

معظم له مطرح کردند: در مجله‌ی حوزه‌ علمیه‌ قم، مقاله‌ای چاپ شده و نویسنده قائل است که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بعد از اینکه تجربه بیاندوزند ظاهر می‌شوند و یا اخیراً یکی از گویندگان گفته است که آیه‌ی مودت، دلالت دارد که خویشان خودتان را دوست بدارید و یا گفته، امام فقط در بیان احکام معصوم است.

ایشان ادامه دادند: این نوع امام‌شناسی از حوزه‌ی شیعه دور است و معلوم می‌شود قائلین این مطالب، علم کلام و عقائد را یا نخوانده و یا غرض‌‌ورزی می‌نمایند. ترویج قطب و تبلیغ منهج صوفیه در حوزه نیز می‌رساند ، تدریس کلام و عقائد که از مهمترین وظایف است، در حوزه‌های علمیه کمتر به آن پرداخته شده و طلاب به کسب معرفت ائمه و آشنائی با بزرگی‌های امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) توجّه نداشته‌اند.

آیت الله بحرالعلوم در پایان تصریح کردند: ما إن‌شاءالله تعالی بنا داریم در این زمینه بیش از پیش کار کنیم و کلاس‌هائی در کلام و عقائد بویژه در حوزه‌ی ولایت و مهدویت داشته باشیم.