پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

حوزه نیاز به تأسيس دانشکده های امامت و مهدویت دارد.

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


دکتر عصام العماد در دیدار با آیت الله بحرالعلوم (دام ظله) مطرح نمود:

حوزه نیاز به تأسيس دانشکده های امامت و مهدویت دارد.

 

● مستبصر و محقق يمنی، دکتر سيد عصام علی العماد با اشاره به اينکه در حوزه علميه به تأسيس دانشکده امامت و دانشکده مهدويت در مقاطع ليسانس و فوق ليسانس نياز داريم، اظهار کرد:
◇ روش تدريس آيت الله سيد محمود بحرالعلوم ميردامادی در اين زمينه بسيار مؤثر است و کلاس‌هايی که ايشان در نجف اشرف، اصفهان، قم، شيراز و ساير شهرها برگزار کرده‌اند، دوره‌هايی بسيار مفيد و قابل بهره‌برداری بوده است.

● وی ادامه داد: ايشان دهه مهدويت را در شهرها و کشورهای مختلف زنده و کلاس‌های مهدوی بسیار غنی و عميق را برگزار کرده‌اند که بنده نيز بارها در اين کلاس‌ها شرکت کردم.

● این محقق و پژوهشگر یمنی افزود: باید همانگونه که علوم فقهی بر اساس مباحث اصولی عمیق، احکام از قبیل طهارت، نماز و سایر احکام را به صورت علمی و مبنایی بررسی می کند، این روش علمی در مباحث امامت و مهدویت نیز اعمال شود و روشی که علماء و مراجع عظام تقلید در بحث خارج فقه انجام می دهند، آیت الله بحرالعلوم میردامادی در مسائل امامت و مهدویت به کار گرفته است.

● دکتر عصام العماد با تأکید بر اینکه لازم است طلاب در کنار اصول و احکام در امامت و مهدویت نیز خبره شوند خاطر نشان کرد:
◇ اگر طلبه ای در اصول و احکام عملی متخصص شود ولی در امامت و مهدویت معرفت لازم را نداشته باشد نتوانسته توفیق زیادی کسب کند.