پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 4
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

کتاب نفیس "تا اقیانوس راهی نمانده" اثر آیت الله بحرالعلوم (دام‌ظله) منتشر شد

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


کتاب نفیس "تا اقیانوس راهی نمانده" اثر جدید آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی (دام‌ظله) همزمان با ایام اربعین سیدالشهدا (سلام‌الله‌علیه) منتشر شد.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

...و این انقلاب درونی و مجالس و دسته‌های محدودِ خانه‌ها و حسینیه‌ها و محله‌های شیعه و قطرات اشک‌ها به هم پیوست، تا دریای اربعین سی میلیونی و بالاتر از آن بوجود آمد و تا اقیانوس راهی نمانده.

وقتی ماء معین و سلطان دین یعنی حضرت مهدی عجل الله فرجه آشکار شود و خود روضه‌ی جدّش را بخواند دیگر کدام دلی است که نسوزد و کدام قدمی است که به کربلا نیاید و شعار "لبیک یا حسین" را نگوید.

دیگر آن زمان دور نیست (رأیت النّاس یَدخُلون فِی دِین الله افواجا) می‌بینی، نمی‌توانی عدد ارائه دهی، فوج فوج از ملل مختلفه و ادیان متفاوته به دین الله پناه می‌برند و نه فقط شیعه، که همه "یا حسین" می‌گویند و همه می‌دانند دینِ آینده‌ی بشر، دین عاشورائیان و سینه چاکان اربعین است.