پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

خورشيد فروزان

امروز وجود مقدس حضرت حجت - ارواحنا فداه - در ميان انسان‏هاى روى زمين، منبع بركت، علم، درخشندگى، زيبايى و همه ي خيرات است. براى انسانى كه داراى معرفت‏باشد، موهبتى از اين برتر نيست كه احساس كند، ولى خدا، امام بر حق، عبد صالح، بنده ي برگزيده در ميان همه ي بندگان عالم و مخاطب به خطاب خلافت الهى در زمين، با او و در كنار او است؛ او را مى‏بيند و با او مرتبط است. مهدى موعود (عجّل الله تعالي فرجه الشريف)، مظهر رحمت و قدرت حق و مظهر عدل الهى است و كسانى كه بتوانند با اين كانون شعاع رحمت و تفضلات الهى، ارتباط روحى و معنوى برقرار كنند، در تقرب به خداوند، توفيق بيشترى مى‏يابند؛ زيرا نفس توسل و توجه و ارتباط قلبى با آن حضرت، موجب عروج و رشد روحى و معنوى انسان مى‏شود.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

دیدار آیت الله بحرالعلوم (دام ظله) با حضرت آیت الله قزوینی(دام ظله العالی)

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


در دیدار با حضرت آیت الله قزوینی عنوان شد:

کلام معصومین «علیهم‌السلام» ملاک تفسیر آیات قران کریم / کسب معارف و عرفان به جز مسیر عترت، سرآغاز گمراهی و ضلالت

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی «دام‌ظله» در کربلاء مقدسه با حضرت آیت الله قزوینی «دام‌ظله» دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله بحرالعلوم «دام‌ظله» در این دیدار که همزمان با سالروز شهادت حضرت مسلم بن عقیل «علیهماالسلام» صورت گرفت رحلت برادر فقیدشان، ادیب و شاعر فرهیخته اهل‌بیت «علیهم‌السلام» استاد سید محمد رضا قزوینی را به ایشان تسلیت گفتند.

در ادامه آیت الله قزوینی «دام‌ظله» در خصوص روند اجرای پروژه احداث بیمارستان بزرگ الامام الحجه «عجل‌الله‌فرجه» مطالبی را بیان کردند. این مجموعه، بزرگترین بیمارستان در کربلاء مقدسه است که با بهترین تجهیزات روز دنیا به همّت معظم‌له و کمک جمعی از خیّرین در حال احداث می‌باشد.

آیت الله قزوینی «دام‌ظله» ضمن تقدیر از آیت الله بحرالعلوم «دام‌ظله» جهت ارسال هدیه نفیس موسوعه تفسیر قرآنی اطیب البیان از فقیه مفسر، حضرت آیت الله طیب «اعلی‌الله‌درجاته» اظهار کردند: از پیشنهاد جنابعالی در دیدار گذشته بهره‌مند گشته و در مجالس تفسیری که هر شب در صحن مطهر امام حسین «علیه‌السلام» برگزار می‌شود، از این تفسیر جامع بسیار استفاده می‌کنم.

ایشان ادامه دادند: تفسیر باید از اهل‌بیت «علیهم‌السلام» باشد و کلام معصوم در تفاسیر برای ما ملاک است، چراکه تفسیر قرآن به قرآن بدون در نظر گرفتن روایات مطلوب نیست و انسان دچار اشتباهات خواهد شد.

حضرت آیت الله قزوینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیث شریف حضرت علی بن موسی الرضا «علیهماالسلام» که {یتعلم علومنا و یعلمه الناس لو علم الناس محاسن کلامنا لتبعونا}، به بیان خاطراتی از اثر کلام معصومین «علیهم‌السلام» و به وجود آمدن تحول و استبصار در دانشمندان غربی پرداختند.

در ادامه این دیدار آیت الله بحرالعلوم «دام‌ظله» ضمن تأیید و تأکید مطالب ایشان افزودند: ما باید آب را از سرچشمه وحی و مکتب معصومین «علیهم‌السلام» دریافت کنیم، چرا که آبی حیات‌بخش و گواراست و کسب معارف و عرفان غیر از عترت، ضلالت و گمراهی را به همراه دارد.

معظم له در ادامه با اشاره به فراز زیارت جامعه کبیره که {کلامکم نور} به بیان نحوه‌ی تأثیر کلام معصوم، بر مهندس ژاپنی بودائی و گرایش او به مکتب تشیّع پرداختند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف عنوان کردند: مهندس سومیاکی با اینکه پدر و مادرش از اساتید دانشگاه توکیو بودند و قریب به ۶ سال در ادیان و مذاهب مختلف تحقیق داشت و به این منظور به کشورهای مختلف سفر کرده و از نزدیک با اساتید برجسته دانشگاه الازهر نیز در ارتباط بود، در نهایت بعد سه روز میهمانی در مرکز جهانی حضرت ولی عصر «عجل‌الله‌فرجه» و مباحثه، پرسش و پاسخ، به برکت دانشگاه معرفتی امام حسین «علیه‌السلام» و فقط در اثر فرازی از دعای روحبخش عرفه به حقیقت اسلام دست یافت.

آیت الله بحرالعلوم ادامه دادند: این مهندس ژاپنی اعلام کرد که قرآن را به عنوان نقشه زندگی و پیامبر و اهل‌بیت «علیهم‌السلام» را به عنوان راهنمایان این نقشه برگزیده و به همراهی اینجانب شهادتین به زبان جاری کرد و به شهد پرحلاوت ولایت ائمه اهل‌بیت «علیهم‌السلام» کامیاب شد.

شایان ذکر است در این مجلس جمعی از اساتید و علمای نجف اشرف و کربلاء مقدّسه حضور داشتند که به بیان پیشنهاداتی پیرامون نحوه تبلیغ اسلام و مکتب تشیع در گستره بین الملل و راهکارهائی برای نشر معارف اهل‌بیت «علیهم‌السلام» در قالب‌های جدید و همچنین چگونگی مخاطب شناسی در ملّت‌ها پرداختند.