پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

وقتى آقا بيايد... !

همه‏ى شعرهاى ناگفته‏ى شاعران در مقدمش مى‏شكفند و پنجره‏هاى خاموش، در تجلى شال سبز او ستاره باران خواهند شد.... به تمام جاده‏ها حس رسيدن مى‏بخشد. به تمام انديشه‏ها پرواز مى‏دهد و به جوانه‏ها اذن قيام و به ابرها شوق گريستن مى‏بخشد. وقتى او بيايد، دنيا جاى بهترى براى زندگى مى‏شود. قفس‏ها باز مى‏شوند، بال‏هاى بسته از جرأت پرواز سرشار، آيينه‏ها زنگار مى‏شويند و چشم‏ها در عطر حضور تطهير مى‏شوند.... با طلوع خويش، از كوچه پس كوچه‏هاى افسرده‏ى دل‏هاى بى قرار منتظران خواهد گذشت و تمام فصل‏هاى پاييزى قلب‏هاى ماتم زده را بهار خواهد دميد.... نفحات نفسش، اثرات نگاهش، جذبات وجودش و فضاى پرجاذبه‏ى حضورش انفجارى است، درهزار توى وجودمان، انقلابى به سوى حيات طيبه.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

مصاحبه خبرنگار خبرگزاری فارس با آیت الله بحرالعلوم - ویژه شبهای پربرکت قدر

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


خبرگزاری فارس ـ حسین طالب علی: شب‌ قدر در آیین انسان ساز اسلام اجر و قرب بالایی دارد. شب قدر شبی است که به فرموده قرآن کریم از هزار ماه برتر است و فرشتگان و روح در آن آسمان را به زمین وصل می‌کنند. این شب سرنوشت ساز با شهادت مولی متقیان، حضرت علی‌(علیه السلام) گره خورده و یتیمی امت اسلامی از آن آغاز می‌شود. امیری بی قرینه که فخر خدا و پیامبرش بود و یگانه تمام اعصار. در آداب شب‌های قدر بر تامل و تفکر سفارش شده است. پای صحبت آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی از اساتید حوزه علمیه نجف اشرف و بنیانگذار مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌نشینیم و در خصوص ویژگی‌ها و سیره امیرالمومنین(علیه السلام) با وی گفت‌وگویی انجام می‌دهیم.

*در خصوص عظمت و ویژگی‌ شب‌های قدر برای ما توضیح دهید.

بازگشت عظمت این شب ها به عظمت قرآن و عترت(علیهم السلام) خاصه حضرت أمیرالمؤمنین (علیه السلام) است، زیرا نزول قرآن در لیلة القدر و لیلة القدر شب تقدیرات است، و تقدیرات توسط عترت و خاندان رسالت(علیهم السلام) امضاء می‌شود.

البته چون ضربت خوردن و شهادت أمیرالمؤمنین (علیه السلام) در این ایام و لیالی بوده، این ساعات رنگ و بوی علوی به خود گرفته و قرآن خواندن و مناجات مردم با ذکر یا علی و گریه بر آن مظلوم همراه شده است و چه زیباست که در این شب که صوت العدالة خاموش شده و به شهادت رسیده، از خداوند متعال ظهور صوت العدالة دوازدهم را بخواهیم.

*همان طور که گفتید شب‌های قدر با امیرالمومنین(علیه السلام) گره خورده است. در خصوص ویژگی‌های آن حضرت مطالبی را بیان کنید.

عظمت امیرالمومنین(علیه السلام) آسمانی است، آسمانی‌ها یعنی انبیاء و اوصیاء، آن حضرت را خوب می‌شناسند، ما اگر مطلبی می‌گوئیم از بیان این بزرگان است.

یکی از بزرگی‌های حضرت علی (علیه السلام) این است که ایشان دلیل حقانیت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) هستند، می‌دانید یکی از القاب قرآنی علی (علیه السلام)، «من عنده علم الکتاب» است، یعنی کسی که علم قرآن دربست نزد اوست و این مطلب از آیه‌ آخر سوره رعد استخراج شده، که قرآن می‌فرماید، رسول الله دو شاهد حقانیت دارد، شاهد اول خدا و شاهد دوم علی(علیه السلام) است که علم قرآن نزد اوست. در مورد عصمت، عدالت، عبادت، مهرورزی و رحم ایشان، کتب مخالف و موافق فوق تواتر حدیث و بیان تاریخی دارند که اینجا مجال بازگو کردن نداریم.

*آیا در کتاب‌های آسمانی قبل، اسم علی (علیه السلام) آمده است؟

بله، مرحوم علامه میرسید احمد علوی، داماد محقق بزرگ میرداماد، در کتاب مصقل صفا، که در ردّ مسیحیت است از تورات و انجیل غیر محرّف، اسم پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و اسامی دوازده وصی آن حضرت را به صورت روشن و مشخص آورده است.

* چگونه اسامی معصومین (علیهم السلام)، یعنی رهبران اسلام را از کتب آسمانی گذشته حذف کرده‌ و در واقع تحریف بوجود آورده‌اند؟

اصل این تحریف‌ها، کار یهود است، مسیحیت هم زیر نفوذ یهود دست به کار تحریف شده و این اسامی را تحریف کرده است. همانطور که مخالفت با عترت(علیهم السلام) در تاریخ اسلام، ریشه یهودی دارد. شما اگر خوب تاریخ را مطالعه کنید، جای پای یهود را در مخالفت‌ها، اختلاف‌افکنی‌ها و انحرافات می‌بینید.

*چگونه با وجود یهود و عمّال آن، امثال میرسید احمد علوی به تورات و انجیل غیرمحرّف رسیده‌اند؟

خداوند متعال هادی است، گاهی حق از زبان باطل گفته می‌شود و گاهی طرفداران حقیقت به هدایت خدا به کتب غیرمحرّف می‌رسند تا اتمام حجّتی برای همه باشد.

مثلاً مرحوم محمدصادق فخرالاسلام، مؤلف کتاب انیس الاعلام که مسیحی بوده و در واتیکان دروس دینی مسیحیت می‌خوانده، به راهنمایی پاپ آن زمان، به اصل انجیل برخورد می‌کند و بعد از مطالعه مسلمان می‌شود و در حقانیت اسلام و مکتب عترت(علیهم السلام) کتاب می‌نویسد.

* آیا وقایع زمان حضرت علی(علیه السلام) هم با هماهنگی یهود صورت گرفته است؟

بله قرآن می‌فرماید: «و لتجدن اشد الناس عداوة للذین آمنوا الیهود...» وقتی یهود با مؤمنین شدیدترین دشمنی را دارد، با أمیرالمؤمنین(علیه السلام) چه مقدار دشمن است؟

یهود که نهایت درجه دشمنی را با پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و عترت(علیهم السلام) داشت، این دشمنی را به مردم کج‌فکر و نادان القاء کرد، برای همین خوارج و احزاب منحرف دیگر ایجاد شدند و با مجسم عدالت، معلم بندگی و عبادت، حضرت علی(علیه السلام)، به مبارزه برخاستند.

* به نظر شما چه شباهتی بین خوارج در آن زمان و تکفیری‌ها در این زمان وجود دارد؟

مکتب قرآن و عترت(علیهم السلام) امروز مانند همان زمان، غریب است و عمّال یهود علیه این دو امانت الهی تبلیغ می‌کنند. شباهت خوارج و تکفیری‌های این زمان در این است که هر دو گروه کج‌فکر و اهل عناد هستند، حضرت علی(علیه السلام) می‌فرمایند: شب 19 رمضان، پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) را در خواب دیدم و به آن حضرت از دشمنان شکایت کردم و گفتم: «ماذا لقیتُ من امتک من الأَوَد و اللدد...». یعنی، از امت تو چه تلخی‌ها دیدم و از لجبازی و دشمنی آنها چه کشیدم.

ما همین لجبازی و دشمنی را امروز در وهابیت و مخالفین اهل‌بیت(علیهم السلام) می‌بینیم، که البته مبدأ آن در پروتکل‌های یهود است.

*به نظر شما در برابر این دشمنی‌ها چه وظیفه‌ای داریم؟

باید اطلاع‌رسانی کنیم و زیبائی‌های قرآن و عترت (علیهم السلام) را برای مردم دنیا بازگو کنیم. نسل جوان باصداقت است و اگر ما با بیان خوب، بزرگی‌های رهبران معصوم اسلام(علیهم السلام) را بگوئیم و مردم را به طرف امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دعوت کنیم، به نتیجه می‌رسیم.