پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مفاهيم و مؤلفه‏هاى انتظار

مهدويت، تبلور يك الهام فطرى است كه مردم، از دريچه ي آن... روز موعود را مى‏بينند. مهدى (عليه السلام) تنها يك انديشه نيست كه ما، در انتظار ولادت او باشيم و يك پيش گويى نيست كه به اميد مصداق آن نشسته باشيم؛ بلكه مهدى يك واقعيت‏خارجى و آماده باش است كه ما منتظر عمليات او هستيم.انتظار داراى مفاهيم و مؤلفه‏هاى زيادى است كه در صحيفه علمى و عملى جهان تشيع، به روشنى مكتوب و مضبوط مى‏باشد؛ از جمله: نفى وضع موجود (فساد، ظلم، بى عدالتى و تباهى)؛ طرد و عدم پذيرش حكومت‏هاى سياسى ظالم (نامشروع دانستن آنها)؛ اصلاح‏طلبى و اميد به زندگى بهتر (فرج و گشايش)؛ تلاش و كوشش براى پيشرفت و ترقى؛ قيام، انقلاب و نهضت مداوم و فعال؛ تشكيل حكومت‏هاى مشروع و دينى؛ عدم انقياد و سازش در برابر ظالم و مفسدان و....

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 10
کاربر: 0
در این صفحه: 5
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت‌الله بحرالعلوم: آینده جهان در دست طرفداران قرآن و عترت است / طلاب و حوزویان به دروس اخلاق و موعظه اهمیت دهند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت‌الله بحرالعلوم عنوان کردند:

آینده جهان در دست طرفداران قرآن و عترت است / طلاب و حوزویان به دروس اخلاق و موعظه اهمیت دهند

آیت الله سید محمود بحرالعلوم در آخرین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایه فی فقه الامامه» که دوشنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد، با تاکید بر اینکه برای پاسداری از فطرت چاره‌ای جز شنیدن موعظه نداریم، اظهار کردند: طلاب و حوزویان غیر از توجه به دروس فقه و اصول و مهمتر اصول عقائد، باید به درس اخلاق و موعظه هم اهمیت بدهند.

ایشان ادامه دادند: قرآن در سوره یونس، آیه ۵۸، خطاب به مردم می‌فرماید: «قد جائتکم موعظه من ربکم»، نخستین مرحله تربیت این است که موعظه را بشنوید، حوزویان نباید از موعظه فرار کنند و بگویند ما خود می‌دانیم. فقط چیزی که هست باید موعظه الهی و با میزان آسمانی باشد.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با تاکید بر اینکه قرآن کریم بعد از مرحله موعظه به مرحله پاکسازی و هدایت اشاره می‌کند، بیان کردند: بدین معنا که اگر از اخلاق رذیله جدا نشویم، نور هدایت در قلبمان جای نمی‌گیرد و به قول معروف دیو چو بیرون رود، فرشته درآید.

آیت‌الله بحرالعلوم افزودند: سخن دیگر مسئله رحمت است که خاص مؤمنان است، یعنی خاص کسانی است که با میزان راه می‌روند و نسخه پزشک را با راهنما عمل می‌کنند. امام علی(علیه السلام) در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «ایها الناس انی قد بثثت…» یعنی صاحبان ولایت همان مطالبی را به مردم موعظه می‌کنند که صاحبان رسالت موعظه کردند، بدین معنا که همه رهبران الهی وحدت هدف و مقصد داشته‌اند.

ایشان با بیان اینکه آنچه باید مورد توجه قرار گیرد اینست که واعظ آسمانی باید شرائطی را داشته باشد، به تشریح این شرایط پرداخت و بیان کردند: واعظ آسمانی باید دعوتش باذن خدا باشد، علی بصیره باشد، یعنی با علم الهی همراه باشد، داعی باید معصوم باشد «من اتبعنی» و اگر کسی غیر از پیامبر و امام معصوم، خواست به موعظه مردم بپردازد، باید از قول واعظ معصوم و با میزان قرآن و عترت موعظه کند.

معظم له تصریح کردند: آقایانی که در مقام وعظ وقت مردم را می‌گیرند و از غیر قرآن و عترت می‌گویند مسئولند. شما ببینید قرآن دریاست، عترت نیز دریا هستند، هرچه از مواعظ و سخنان حکیمانه بخواهید در این دو مبدأ آسمانی وجود دارد، ولی بعضی افراد، اوقات مردم را با قصص تذکره‌الاولیاء و داستانهای بی‌اعتبار می‌گیرند.

آیت‌الله بحرالعلوم گفتند: یکی از مسائلی که بیانش بسیار ضرورت دارد و باید برای مردم گفته شود، مسئولیتهای زمان غیبت امام زمان (علیه السلام) است. حدیث «من مات و لم یعرف…» که به عبارتهای مختلفه در کتب شیعه و سنی آمده، بیانش با چه کسی است؟ شما طلاب حوزوی باید در کشورهای خود سرباز مدافع امام زمان (علیه السلام) باشید و مردم را به مدرسه اهل‌بیت(علیهم السلام) دعوت کنید.

ایشان افزودند: طلبه‌ای که خودش امام زمان(علیه السلام) را نشناخته کجا می‌تواند آن حضرت را به مردم معرفی کند. مگر کتاب مکاسب و کفایه پاسخگوی مهدویت است؟ بر ماست کتب مهم مهدویت مانند کتاب الحجه، مکیال المکارم، کمال‌الدین و منتخب الاثر را بخوانیم و به آیات در موضوع مهدویت توجه کنیم.

معظم له با اشاره به سخن حضرت علی(علیه السلام) در نهج‌البلاغه که می‌فرمایند، «فیهم کرائم القرآن و هم کنوز الرحمن»، ابراز کردند: قرآن کریم به معرفی ائمه معصومین (علیهم السلام) پرداخته و آیاتی را در بخش مهدویت دارا است و اگر ما امام را از زبان قرآن بشناسیم و از زبان خودش، به آیه‌ شریفه «لیتفقهوا فی الدین» عمل کرده‌ایم و عامل به «فاسئلوا اهل الذکر» شده‌ایم، چرا بعضی تفقه را به فقه و اصول فقه اختصاص می‌دهند؟ حوزوی باید بداند آینده جهان در دست طرفداران قرآن و عترت است، و این عقیده با تدبر در آیات مهدویت و ولایت بدست می‌آید.

ایشان با تاکید بر اینکه مطالعه آیات مهدویت و دقت در آیات امامت و ولایت به طلاب معرفت می‌دهد و معرفت باعث امیدواری می‌شود، تاکید کرد: طلبه‌ای که به آینده امیدوار نباشد، نمی‌تواند چندان موفق باشد.

آیت الله بحرالعلوم در پایان با اشاره به اینکه در قرآن آیاتی داریم که در مورد تعظیم مقام پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه(علیهم السلام) است و این آیات اختصاص به این بزرگواران دارد، خاطرنشان کردند: به عنوان مثال آیه «من عنده علم الکتاب» یا آیه تطهیر یا آیه «الراسخون فی العلم»، بعضی ممکن است این آیات را تعمیم بدهند و دیگران را در این خصائص شریک کنند، ما عرض می‌کنیم این تعمیم زمینه‌ساز تحقیر معصومین(علیهم السلام) است. طلاب و حوزویان مواظبت کنید، مرزهای معرفتی شکسته نشود و با میزان احادیث صحیحه آیات فضائل را بفهمید و بعد برای مردم بیان کنید.