پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مصلح کل

همه ي اديان و مذاهب، عقيده دارند كه يك منجى و يك دست مقتدر الهى در مقطعى از تاريخ خواهد آمد و در نجات بشر از ظلم و جور، معجزه گرى خواهد كرد. همه ي فرق اسلامى، معتقدند كه حضرت مهدى (عليه السلام) از نسل طيب و طاهر پيامبراعظم(صلي الله عليه و آله و سلم)، عالم را مملو از عدل و داد و براى اقامه دين خدا و حق الهى قيام خواهد كرد. غير مسلمان‏ها هم به نحوى، معتقد به يك آينده ي مطلوب و درخشانى براى بشريت هستند كه با همين مسأله ي مهدويت، تطبيق مى‏كند. اين عقيده كه همه ي مسلمان‏ها هم به آن معتقدند، مخصوص شيعه نيست. البته در خصوصيات و جزيياتش، بعضى فرق، حرف‏هاى ديگرى دارند؛اما اصل اين‏كه چنين دورانى پيش خواهد آمد و يك نفر از خاندان پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) چنين حركت عظيم الهى را انجام خواهد داد، بين مسلمان‏ها متواتر است، همه اين را قبول دارند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: بشر جز قرآن و عترت راهی برای تعلیم و تزکیه ندارد/ مسلمانان برای رسیدن به کمال محتاج فلاسفه و صوفیه نیستند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

بشر جز قرآن و عترت راهی برای تعلیم و تزکیه ندارد/

مسلمانان برای رسیدن به کمال محتاج فلاسفه و صوفیه نیستند

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم در نهمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایه فی فقه الامامه» که امشب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد با اشاره به اینکه برای فرار از دام یهود باید برنامه داشته باشید، اظهار کردند: بهترین برنامه برای ترقی علمی، معنوی و رسیدن به حیات و زندگی همراه با سعادت، توجه به کتاب‌الله، عترت و خاندان رسول‌الله(صلی الله علیه و آله و سلم) است و این دستورالعملی است که فریقین، یعنی شیعه و سنی قائل به آن هستند و حدیثش را نقل کرده‌اند.

ایشان ادامه دادند: در نتیجه مسلمانان برنامه دارند و دیگر به برنامه حکومت‌های طاغوتی نیازی نیست و برای ترقی و رسیدن به کمال، محتاج فلاسفه و صوفیه نیستند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه همه می‌دانند چون معنویت‌یابی و رسیدن به عرفان حقیقی یک امر الهی و آسمانی است، به مربی آسمانی احتیاج دارد، ابراز کردند: حضرت عبدالعظیم حسنی نزد امام هادی(علیه السلام) اعتقاداتش را تصحیح کرد، یعنی میزان برای اخلاق و احکام باید معصوم آسمانی باشد.

آیت‌الله بحرالعلوم با اشاره به آیه ۱۵۱ سوره بقره، «و یعلمکم مالم تکونوا تعلمون»، اظهار کردند: در آیه ۲۳۸ سوره بقره نیز همین مطلب بیان شده است که پیامبر خدا(ص) چیزی را یاد شما می‌دهد که شما نمی‌توانستید به خودی خود آن را بدانید، یعنی بشر غیر از فراگیری از قرآن و عترت راهی برای تعلیم و تزکیه ندارد.

ایشان افزودند: قرآن کریم تأکید دارد که کونوا مع الصادقین، یعنی در معرفت‌یابی، اخلاق، احکام و همه امور زندگی با معلم صادق و مربی پاک و پاکیزه حرکت کنید و معلوم است، صادقین در آیه شریفه جز معصومین(علیهم السلام) نیستند.

معظم له با طرح این سؤال که آیا اقطاب صوفیه و مرشد‌های اهل خرقه معصومند؟ تصریح کردند: اگر کسی به این مطلب پاسخ مثبت بدهد خلاف قرآن و روایات سخن گفته است و تاریخ را که نشان‌دهنده زشتی‌های اقطاب است، منکر شده است.

آیت‌الله بحرالعلوم با تأکید بر اینکه فراگیری قرآن یعنی رسیدن به معارف الهیه، بیان کردند: این کتاب آسمانی و درک تفسیر صحیح آن به انسان آسمانی و معصوم نیاز دارد. شما مریضی را پیدا کنید که بگوید کتاب طب برای من بس است، مریض باید نزد طبیب برود تا او با دستورالعمل کتاب طب درمانش کند.

ایشان ادامه دادند: درست است قرآن نور و شفا است، اما با تبیین عترت نور و شفا است، والا قرآن در دست سقیفه و اهل خرقه « و لا یزید الظالمین الا خسارا » را به دنبال دارد.

معظم له گفتند: کسانی که قائلند خودشان قرآن را می‌فهمند چرا برای رسیدن به احکام و جزئیات آن به روایات پناه می‌برند و چرا در تفسیر بعضی آیات صددرصد نظر نمی‌دهند و اصلاً چرا مفسرین با یکدیگر اختلاف نظر دارند. اینها دلیل است که باید به حدیث شریف ثقلین توجه بیشتری کنیم و برای فهم قرآن و معارف الهی به عترت(علیهم السلام) پناهنده بشویم.

آیت الله بحرالعلوم با طرح این سئوال که چرا در طول تاریخ حکومت‌های طاغوت عترت را مورد ظلم و اذیت قرار دادند و «فقتل من قتل و سبی من سبی و اقصی من اقصی» برای چه بوده است، تصریح کردند: چرا پیروان ائمه(علیهم السلام) را تبعید می‌کردند و یا به شهادت می‌رساندند؟ چرا دشمن از غدیر و عاشورا نگران است و علیه مهدویت و برنامه الهی  و آسمانی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) تبلیغ می‌کند؟ اینها به‌دین خاطر است که قرآن در جامعه بدون مفسر آسمانی معنا شود و سران طاغوت خود را اولی‌الأمر بخوانند و به نام قرآن مردم را به استضعاف بکشانند.

ایشان ادامه دادند: طلاب و حوزویان بدانند برای اینکه چراغ فطرت خاموش نشود، همه ما به موعظه محتاج هستیم و دشمن این مطلب را خوب فهمیده، برای همین با مجالس موعظه و روضه‌خوانی و تعظیم شعائر مذهبی مخالفت می‌کند.

معظم له با تأکید بر اینکه برای بیداری فطرت موعظه‌ای بهتر از خطبه غدیر و خطبه فدکیه نیست، اظهار کردند: در شهرهایی که برای تبلیغ می‌روید به جوانان بگویید این خطبه‌ها را فرا بگیرند و حفظ کنند. ببینید حضرت علی(علیه السلام) در مورد انبیاء و هدف آنان چه می‌فرمایند. آن حضرت در عباراتی در نهج البلاغه به تبیین هدف پیامبران الهی می‌پردازند و انبیاء را مذکر صاحبان فطرت معرفی می‌کنند.

آیت الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کردند: پس برای بیداری فطرت باید به عترت پناه ببریم، چرا که عترت، ما را به معرفت خداوند و معرفت الرسول(صلی الله علیه و آله و سلم) فرا می‌خواند و فطرت توحیدی را زنده می‌کنند.