پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

نقش اعتقاد به مهدويت

اعتقاد به مهدويت، به وجود مقدس مهدى موعود – ارواحنا له الفداه - اميد را در دل ها زنده مى‏كند. هيچ وقت انسانى كه معتقد به اين اصل است، نا اميد نمى‏شود؛ چرا؟ چون مى‏داند يك پايان روشن حتمى، وجود دارد. اميد موجب مى‏شود، انسان تلاش و حركت كند؛ پيش ببرد؛ مبارزه كند و زنده بماند. فرض كنيد ملتى در زير سلطه ي ظالمانه ي قدرت مسلطى، قرار دارد و هيچ اميدى هم ندارد. اين ملت مجبور است، تسليم بشود. اگر تسليم نشد، كارهاى كور و بى جهتى انجام مى‏دهد؛ اما اگر اين ملت و جماعت، اميدى در دلشان باشد و بدانند كه عاقبت‏خوبى حتما وجود دارد، اينها چه مى‏كنند؟ طبيعى است كه مبارزه خواهند كرد و مبارزه را نظم خواهند داد و اگر مانعى در راه مبارزه وجود داشته باشد، او را برطرف خواهند كرد. اين عقيده است كه شيعه راتا امروز، از آن همه پيچ وخم‏هاى عجيب وغريبى كه در سرراهش قرار داده بودند، عبورجداده است.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: همه خدایی مخالف مکتب انبیاء الهی است / جبرگرایی و تایید ظالمین نتجیه صوفی‌گری است

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

همه خدایی مخالف مکتب انبیاء الهی است / جبرگرایی و تایید ظالمین نتجیه صوفی‌گری است

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم در هشتمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که شنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به بحث‌ جلسات گذشته که باید بدانیم آیا مثلاً وحدت وجود را قرآن و عترت می‌پذیرند یا نه؟ اظهار کردند: آیا تصوف مورد تایید ائمه معصومین(ع) است یا خیر؟

ایشان ادامه دادند: یکی از مطالبی که در تاریخ زندگی صوفیه مطرح است، مسئله جبرگرایی آنهاست، آیا قرآن و عترت اعتقاد به جبر را تایید می‌کنند؟

استاد حوزه علمیه نجف اشرف ادامه دادند: هنگامی که مغول‌ها به ایران حمله کردند، در نیشابور به عطار صوفی برخورد کردند، پیروان عطار در حال رقص و پای‌کوبی بودند، رئیس مغول‌ها گفت: چرا اینها می‌رقصند؟ مترجم گفت: اینها شما و کار شما را جبر خدا و کار خدا می‌دانند. گفت: پس بگذار برقصند. بعد هم دستور داد عطار را کشتند. این وضعیت صوفیه است که حکومت ظالم را اینچنین تأئید می‌کند.

آیت الله بحرالعلوم با بیان اینکه ما باید به غیر از بررسی اعتقادی در مسئله تصوف، از نظر سیاسی هم موضوع را بررسی کنیم، بیان کردند: همانطور که گفته شد، این تعلیم یهود است که بی‌تفاوت باشید و کاری به کار ظالم نداشته باشید. چون اینها با خواست خدا به روی کار آمده‌اند و اصلاً خودشان خدا هستند.

ایشان افزودند: پس انسان خدایی یا همه خدائی که ثمره اعتقاد به وحدت وجود است، اگر از نظر سیاسی بررسی شود، می‌فهمیم برای تخریب مکتب انبیاء و برای مخالفت با فطرت توحیدی از طرف دشمنان دین القاء شده است.

معظم له اشرف ادامه دادند: این شطحیات را که می‌گویند صوفی در حال بی‌خودی می‌گوید، بنده می‌گویم این در حال بی‌خودی نیست، این صوفی می‌داند چه می‌گوید او می‌خواهد، توحید را بشکند و انبیاء را تحقیر کند و خلاصه ادعای بی‌جا کرده و مریدداری کند و این جنبه سیاسی دارد.

آیت‌الله بحرالعلوم با اشاره به اینکه ادعاهای باب و بها با مأموریت از طرف ایادی یهود بود که می‌خواستند اختلاف در جامعه اسلامی زیاد شود و بقیه شطحیات هم اهداف سیاسی دارد، تصریح کردند: محی‌الدین عربی اسحاق را ذبیح معرفی می‌کند، همه می‌دانند که این خواسته یهود است و همین باصطلاح عارف می‌گوید پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) برای بعد از خودشان وصیت نداشته‌اند و همین آقای مدعی عرفان مدح ظالمین می‌کند و متوکل را از اولیاء الله می‌شمارد.

ایشان عنوان کردند: آیا کسی در این که خط تصوف استعمار پسند است می‌تواند شک داشته باشد؟ این خط در برابر خط توحید، وحدت وجود را درست کرده و در برابر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه(علیهم السلام)، متوکل‌ها را قرار داده است. به هر حال وظیفه ما این است که این عقائد را بررسی کنیم و بدون دلیل مبلّغ اشخاص و افراد نباشیم.

آیت الله بحرالعلوم در پایان با اشاره به اینکه ما وظیفه داریم آیات ولایت یعنی آیاتی که به معصومین(علیهم السلام) اختصاص دارد را بررسی کرده و کسی را در فضائل، شریک آن حضرات نکنیم، خاطرنشان کردند: تعظیم معصومین(علیهم السلام) بر ما واجب است و نباید راضی به تعمیم شویم و زمینه تحقیر را فراهم کنیم.