پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

سهم انتظار

انتظار، سهم چشمانى است كه رو به آفتاب زيسته‏اند؛ سهم دستانى است كه شبگاهان، در وسعت نيايش، به جانب آسمان ريشه دوانيده‏اند، سهم دل هايى كه چون كبوتران خونين بال، در بى نهايتى سرخ جاودانه تپيده‏اند؛ منتظران، مجنون زادگان ليلاى وجودند؛ عاشقانى دل سوخته كه لب به زمزمه‏ تر كرده‏اند؛ آنان، با تمام وجود، روى خود را به آسمان دوخته، دستان را به دعا بلند کرده و ظهور هادى امت را به انتظار مى‏نشينند و در دل، شور و شوق و اميد پرورانده‏اند و پاى افزارى از صبر و شكيب ستانده‏اند تاخستگى راه، مجال‏شان ندهدكه0به «ماندن‏» بينديشند كه بايد «رفت‏» تا به «راه‏» پيوست؛ چرا كه «رفتن‏»، به راه مى‏پيوندد و «ماندن‏»، به ركود. آرى، حركت، ره آورد طبيعى انتظار است. آنان كه يافته‏اند حركت و تلاش به هدايت مى‏انجامد، و چه شيرين، جرعه جرعه از هدايت‏هاى مستمر حق بهره‏مند مى‏شوند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 10
کاربر: 0
در این صفحه: 5
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: اتاق‌‌ فکر یهود زمینه‌ساز مشکلات و اختلافات جهان اسلام است / نظریه «وحدت وجود» سنگین‌ترین ضربه به موحدین عالم

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

اتاق‌‌ فکر یهود زمینه‌ساز مشکلات و اختلافات جهان اسلام است /

نظریه «وحدت وجود» سنگین‌ترین ضربه به موحدین عالم

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در  هفتمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که جمعه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد، در ادامه تشریح علل خاموشی فطرت، به تبیین این موضوع توسط استعمارگران، یهود و عوامل یهود پرداخت و اظهار کرد: در این موضوع باید به خیانت‌های یهود در آیات قرآن کریم اشاره کنیم که خلاصه آن آیه « یسعون فی الارض فسادا» است، یعنی آنان در زمین به فساد و تبهکاری پرداخته و می‌پردازند.

ایشان با اشاره به اینکه بیشترین دشمنی را یهود با شیعه دارد، گفتند: دلیل این دشمنی بیان حقایق توسط شیعه، اعتقاد به عاشورا، ظلم ستیزی و جهاد است.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف ادامه دادند: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیثی می‌فرمایند، « هر مولودی بر فطرت اسلامی متولد می‌شود، لکن پدران او، او را منحرف کرده و یهودی یا نصرانی‌اش می‌کنند». مراد از پدران در این حدیث، ممکن است پدران جسمانی باشد، ولی بیشترین سهم را در تربیت و فرهنگ، حکومت‌ها و پدران روحانی دارند.

آیت‌الله بحرالعلوم با اشاره به حدیث پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) که من و علی پدران این امت هستیم، ابراز کردند: می‌توانیم علاوه بر پدر جسمانی، به مربیان معنوی و تربیتی نیز پدر بگوییم و در این حدیث نیز پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند هر مولودی بر فطرت خداپرستی، پیامبر و امام شناسی است و اگر انحرافی پیش می‌آید عامل اصلی آن پدران فرهنگی و تربیتی هستند. با نگاهی به تاریخ یهود و انحرافات ادیان می‌بینیم، یهود علیه فطرت توحیدی قیام کرده و روشن‌ترین مصداق برای حدیث مذکور است.

ایشان با اشاره به اینکه نصرانیت امروز و دیروز مورد تاثیر یهود بوده و هست، ابراز کردند: با نگاهی به اختلاف‌افکنی‌ها، فرقه‌سازی‌ها و توطئه‌هایی که علیه تشیع شده می‌توان اجرای پروتکل‌های یهود را در آن دید، در واقع پشت پرده تمام مشکلاتی که علیه اسلام و تشیع رقم می‌خورد، اتاق‌های فکر یهود قرار دارد.

معظم له به تشریح چند نمونه از توطئه‌های یهود علیه اسلام و تشیع از جمله ماجرای انحراف توسط احمدالحسن و اعلام پیامبری توسط باب و بهاء پرداخت و افزودند: عوامل یهود رسالت و امامت را تحریف می‌کنند، در مورد توحید، تثلیث را در مسیحیت و تجسیم را در یهودیت درست کردند و تجسیم را به دایره اسلام نیز کشاندند.

آیت‌الله بحرالعلوم به یکی از سوغات‌های یهود برای مسلمانان اشاره کردند و گفتند: یهود سوغاتی برای موحدین عالم به ارمغان آورده که ضربه‌ای محکم به توحید، موحدین و معتقدین زده و مکتب همه پیامبران را تضعیف کرده و زیر سئوال برده و آن موضوع «وحدت وجود» است.

ایشان ادامه دادند: برای این موضوع بیان می‌کنند که حضرت موسی به برادرش هارون انتقاد نکرد که چرا گوساله پرستی بین امتش رواج پیدا کرده است، بلکه گفت چرا نگذاشتی امت گوساله پرست شوند، چون گوساله پرستی همان خدا پرستی است و این موضوع همان وحدت وجود است.

معظم له با اشاره به مطلبی از ابن‌عربی، تصریح کردند: وی می‌گوید هر چیزی را پرستش کنید، این پرستشِ غیر خدا نیست و این معبود می‌تواند سنگ، آهن، درخت و حیوانات باشد. بر این اساس، شهوت‌پرستی هوس‌رانان نیز عبادت غیر خدا نیست و انسان به طرف هر چیزی برود آن چیز می‌شود خدا، چرا که خدا امر تکوینی کرده است که غیر او را نپرستید. پس انسان دنبال هرچه باشد همان خداست.

آیت الله بحرالعلوم افزودند: بطلان این حرف‌ها برای افرادی که کمترین مطالعه را داشته باشند واضح است، یعنی همه می‌دانند انبیاء با بت پرستی مخالف بودند و هرگز مخلوق، خدا و معبود نمی‌باشد.

ایشان افزودند: ماسینیون فرانسوی که در لباس ماموریت وزارت مستعمرات فرانسه در کشورهای اسلامی جاسوسی می‌کرد، در شرح حالش نوشته‌اند که گفته است، دانشجویانی که از کشورهای اسلامی به غرب می‌آیند باید رنگ غربی به خود بگیرند و این جاسوس طرحی ارائه داد که مردم عرب زبان به زبان عربی قرآنی کاری نداشته باشند و به زبان محلی خود که عربی شکسته است بپردازند تا زبان قرآنی متروک شود. ابن عربی آیه و حدیث را عوضی معنا می‌کرد و شاگرد او ماسینیون اصلاً لغت و زبان را تغییر می‌داد.

معظم له افزودند: استعمار یهود تصوف را علم کرده تا با دزدی شخصیت‌های اسلامی و شیعی و با وسائل سرگرم کننده مانند رقص، آواز و عشقبازی در خانقاه‌ها به نام دین مردم را به شهوت پرستی مشغول کند و آنان را از جهاد دور نگه دارد. دشمن نیز همین را می‌خواهد که مسلمانان به جای جهاد و تلاش به گوشه‌ای بنشینند و به اصطلاح ریاضت بکشند!

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به همزمانی دوره ابن‌عربی با جنگ‌های صلیبی با مسلمانان در آندلس، تصریح کردند: با وجود آیات متعدد جهاد در قرآن کریم می‌بینیم محی‌الدین عربی در کشورهای اسلامی علیه دشمن یک سخن نگفت و به طرف دشمن یک سنگ نزد.

ایشان در پاسخ این سئوال که چرا جهاد و دفاع در فرهنگ صوفیه نیست، عنوان کردند: دلیل این است که مثلاً ابن عربی و پیروانش صلیبی‌ها را درست می‌دانستند و بر مبنای وحدت وجود کار دشمن را توجیه کرده و حکومت طاغوت را حکومت خداوند معرفی می‌کردند.

آیت الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کردند: در همین اواخر یادتان هست که یک صوفی شمر را تبرئه کرد و گفت او به بهشت می‌رود.