پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مصلح کل

همه ي اديان و مذاهب، عقيده دارند كه يك منجى و يك دست مقتدر الهى در مقطعى از تاريخ خواهد آمد و در نجات بشر از ظلم و جور، معجزه گرى خواهد كرد. همه ي فرق اسلامى، معتقدند كه حضرت مهدى (عليه السلام) از نسل طيب و طاهر پيامبراعظم(صلي الله عليه و آله و سلم)، عالم را مملو از عدل و داد و براى اقامه دين خدا و حق الهى قيام خواهد كرد. غير مسلمان‏ها هم به نحوى، معتقد به يك آينده ي مطلوب و درخشانى براى بشريت هستند كه با همين مسأله ي مهدويت، تطبيق مى‏كند. اين عقيده كه همه ي مسلمان‏ها هم به آن معتقدند، مخصوص شيعه نيست. البته در خصوصيات و جزيياتش، بعضى فرق، حرف‏هاى ديگرى دارند؛اما اصل اين‏كه چنين دورانى پيش خواهد آمد و يك نفر از خاندان پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) چنين حركت عظيم الهى را انجام خواهد داد، بين مسلمان‏ها متواتر است، همه اين را قبول دارند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: خوبان اصحاب نیز با امیرالمؤمنین(علیه السلام) قابل قیاس نیستند / مبلغین، زیبایی حقیقی را برای مردم جهان تبیین کنند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

خوبان اصحاب نیز با امیرالمؤمنین(علیه السلام) قابل قیاس نیستند / مبلغین، زیبایی حقیقی را برای مردم جهان تبیین کنند

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در چهارمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که سه‌شنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به اینکه ذکر در زبان عربی به معنای یادآوری است، اظهار کرد: در روز ذر و الست همه خلایق بر ربوبیت خدای متعال بلی گفتند، ولی امروز فراموش کرده‌اند و خدا در قرآن کریم می‌فرماید به عهد‌ها پای بند باشید.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه انسان به صورت فطری زیبایی را دوست دارد، ادامه دادند: بیچارگی انسان امروز این است که از زیبایی‌ها غفلت کرده است و با وجود پیشرفت و دست‌یابی به تکنولوژی، از زندگی خودش راضی نیست و روی آرامش را نمی‌بیند. چرا که زیبایی‌های حقیقی را پیدا نکرده است.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به اینکه بشر انحطاط اخلاقی را با زیبایی اشتباه گرفته است، بیان کردند: زیبایی‌ها در شرف، اخلاق، صداقت، عدالت و خدایی بودن است و باید انسان‌هایی که حقیقتاً زیبا هستند را به دنیا معرفی کنیم.

ایشان با تاکید بر اینکه تفقه ما باید در مورد ولایت و امامت باشد و این همان شناخت زیبایی‌ها و بزرگی‌ها است، ادامه دادند: جرج جرداق مسیحی انسان زیبا را در تاریخ پیدا و از او به عنوان صوت العداله تعبیر کرده است. معرفی امیرالمومنین(علیه السلام) به عالم کار ما طلاب و شیعیان است، ولی در این راه کم کاری کرده‌ایم و این نویسنده مسیحی توفیق پیدا کرده که زیبای عالم را به دنیا معرفی کند.

معظم له با تاکید بر اینکه انسان زیبایی‌های باطنی را دوست دارد، اظهار کردند: وقتی شما زیبایی‌ها و فضائل امیرالمومنین(علیه السلام) را برای مردم تبیین کنید خودشان به صورت فطرتی حقیقت را پیدا می‌کنند و همان‌طور که گفتیم این کار،  کار حوزویان است که وقت تبلیغ، در هر کشوری برای مردم از علی(علیه السلام) و عصمت و صفات الهی معصومین(علیهم السلام) بگویند تا مردم با مقایسه کسانی که فاقد این زیبایی‌ها هستند خود مسلک حق و صراط مستقیم را بشناسند و نور را از ظلمت جدا سازند.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به روایت «ذکر علی عباده»، ابراز کردند: گفتیم که ذکر به معنای یادآوری است. یعنی قبلاً در عالم در سخن از امیرالمؤمنین(علیه السلام) بوده و اکنون باید برای مردم یادآوری شود تا آن را به یاد آورند که قطعاً در این صورت جز افرادی که در قلوبشان مرض است، سایر افراد به حقیقت بر می‌گردند.

ایشان یکی از عوامل دوری از حق را کتمان حق برشمرد و بیان کردند: خطبا و مبلغین به ویژه در کشورهای دیگر باید در مجالس سخنرانی و در هنگام تبلیغ، فضائل اهل‌بیت(علیهم السلام)، روایات، خطبه‌ها و احادیث ایشان را برای مردم بیان کنند و آنها را به فکر و تامل وادارند و در این صورت قطعاً فطرت مردم باعث قبولی حق می‌شود.

معظم له با اشاره به آیه «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللّه ُ أَن تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ »، گفتند: اینکه خدا امر کرده این بیوت رفعت داده شود، منظور از بیوت، بیت خشت و گل نیست بلکه این بیوت خود حضرات اهل بیت(علیهم السلام) و دانشگاه آنان است و اگر شما فضائل ائمه اطهار(علیهم السلام) را برای مردم بیان کرده و بزرگی دانشگاه و مکتب آنان را در وسائل ارتباط جمعی منتشر کنید، مردم بر اساس فطرت جذب ولایت می‌شوند.

آیت الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کرد: مگر می‌توان خوبان اصحاب را با معصومین(علیهم السلام) مقایسه کرد، بر ماست که به مردم بگوییم آنچه خوبان دارند از مکتب قرآن و عترت(علیهم السلام) است و هرگز استاد دانشگاه توحید با دانشجوی این دانشگاه مقایسه نمی‌شود.