پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

سهم انتظار

انتظار، سهم چشمانى است كه رو به آفتاب زيسته‏اند؛ سهم دستانى است كه شبگاهان، در وسعت نيايش، به جانب آسمان ريشه دوانيده‏اند، سهم دل هايى كه چون كبوتران خونين بال، در بى نهايتى سرخ جاودانه تپيده‏اند؛ منتظران، مجنون زادگان ليلاى وجودند؛ عاشقانى دل سوخته كه لب به زمزمه‏ تر كرده‏اند؛ آنان، با تمام وجود، روى خود را به آسمان دوخته، دستان را به دعا بلند کرده و ظهور هادى امت را به انتظار مى‏نشينند و در دل، شور و شوق و اميد پرورانده‏اند و پاى افزارى از صبر و شكيب ستانده‏اند تاخستگى راه، مجال‏شان ندهدكه0به «ماندن‏» بينديشند كه بايد «رفت‏» تا به «راه‏» پيوست؛ چرا كه «رفتن‏»، به راه مى‏پيوندد و «ماندن‏»، به ركود. آرى، حركت، ره آورد طبيعى انتظار است. آنان كه يافته‏اند حركت و تلاش به هدايت مى‏انجامد، و چه شيرين، جرعه جرعه از هدايت‏هاى مستمر حق بهره‏مند مى‏شوند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 12
کاربر: 0
در این صفحه: 8
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: خوبان اصحاب نیز با امیرالمؤمنین(علیه السلام) قابل قیاس نیستند / مبلغین، زیبایی حقیقی را برای مردم جهان تبیین کنند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

خوبان اصحاب نیز با امیرالمؤمنین(علیه السلام) قابل قیاس نیستند / مبلغین، زیبایی حقیقی را برای مردم جهان تبیین کنند

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در چهارمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که سه‌شنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به اینکه ذکر در زبان عربی به معنای یادآوری است، اظهار کرد: در روز ذر و الست همه خلایق بر ربوبیت خدای متعال بلی گفتند، ولی امروز فراموش کرده‌اند و خدا در قرآن کریم می‌فرماید به عهد‌ها پای بند باشید.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه انسان به صورت فطری زیبایی را دوست دارد، ادامه دادند: بیچارگی انسان امروز این است که از زیبایی‌ها غفلت کرده است و با وجود پیشرفت و دست‌یابی به تکنولوژی، از زندگی خودش راضی نیست و روی آرامش را نمی‌بیند. چرا که زیبایی‌های حقیقی را پیدا نکرده است.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به اینکه بشر انحطاط اخلاقی را با زیبایی اشتباه گرفته است، بیان کردند: زیبایی‌ها در شرف، اخلاق، صداقت، عدالت و خدایی بودن است و باید انسان‌هایی که حقیقتاً زیبا هستند را به دنیا معرفی کنیم.

ایشان با تاکید بر اینکه تفقه ما باید در مورد ولایت و امامت باشد و این همان شناخت زیبایی‌ها و بزرگی‌ها است، ادامه دادند: جرج جرداق مسیحی انسان زیبا را در تاریخ پیدا و از او به عنوان صوت العداله تعبیر کرده است. معرفی امیرالمومنین(علیه السلام) به عالم کار ما طلاب و شیعیان است، ولی در این راه کم کاری کرده‌ایم و این نویسنده مسیحی توفیق پیدا کرده که زیبای عالم را به دنیا معرفی کند.

معظم له با تاکید بر اینکه انسان زیبایی‌های باطنی را دوست دارد، اظهار کردند: وقتی شما زیبایی‌ها و فضائل امیرالمومنین(علیه السلام) را برای مردم تبیین کنید خودشان به صورت فطرتی حقیقت را پیدا می‌کنند و همان‌طور که گفتیم این کار،  کار حوزویان است که وقت تبلیغ، در هر کشوری برای مردم از علی(علیه السلام) و عصمت و صفات الهی معصومین(علیهم السلام) بگویند تا مردم با مقایسه کسانی که فاقد این زیبایی‌ها هستند خود مسلک حق و صراط مستقیم را بشناسند و نور را از ظلمت جدا سازند.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به روایت «ذکر علی عباده»، ابراز کردند: گفتیم که ذکر به معنای یادآوری است. یعنی قبلاً در عالم در سخن از امیرالمؤمنین(علیه السلام) بوده و اکنون باید برای مردم یادآوری شود تا آن را به یاد آورند که قطعاً در این صورت جز افرادی که در قلوبشان مرض است، سایر افراد به حقیقت بر می‌گردند.

ایشان یکی از عوامل دوری از حق را کتمان حق برشمرد و بیان کردند: خطبا و مبلغین به ویژه در کشورهای دیگر باید در مجالس سخنرانی و در هنگام تبلیغ، فضائل اهل‌بیت(علیهم السلام)، روایات، خطبه‌ها و احادیث ایشان را برای مردم بیان کنند و آنها را به فکر و تامل وادارند و در این صورت قطعاً فطرت مردم باعث قبولی حق می‌شود.

معظم له با اشاره به آیه «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللّه ُ أَن تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ »، گفتند: اینکه خدا امر کرده این بیوت رفعت داده شود، منظور از بیوت، بیت خشت و گل نیست بلکه این بیوت خود حضرات اهل بیت(علیهم السلام) و دانشگاه آنان است و اگر شما فضائل ائمه اطهار(علیهم السلام) را برای مردم بیان کرده و بزرگی دانشگاه و مکتب آنان را در وسائل ارتباط جمعی منتشر کنید، مردم بر اساس فطرت جذب ولایت می‌شوند.

آیت الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کرد: مگر می‌توان خوبان اصحاب را با معصومین(علیهم السلام) مقایسه کرد، بر ماست که به مردم بگوییم آنچه خوبان دارند از مکتب قرآن و عترت(علیهم السلام) است و هرگز استاد دانشگاه توحید با دانشجوی این دانشگاه مقایسه نمی‌شود.