پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

آخر الزمان

شكى نيست كه هر آغازى را انجام و هر شروعى را پايانى است، جز ذات بى پايان خداوندى كه هم آغاز است و هم انجام. زمان نيز مانند تمام مخلوقات الهى چنين خواهدبود. روزگارى بر دنيا سپرى شده كه ديباچه‏ى زندگى دنيايى به شمار مى‏آيد و زمانى نيز خواهد گذشت كه پايان اين كتاب خواهد بود. برگه‏هاى پايان كتاب زندگى انسان در زمين «آخرالزمان‏» خوانده مى‏شود. اين اصطلاح كه در اغلب اديان بزرگ به چشم مى‏خورد، در اديان ابراهيمى و به‏ويژه در دين اسلام، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين اصطلاح، معمولا به روزگار پايانى دنيا و رويدادهايى كه ممكن است در اين بخش از زندگى دنيايى به وقوع بپيوندد، گفته مى‏شود و در روايات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اتفاقات بسيار مهم اين دوران مى‏توان به قيام جهانى حضرت مهدى ( عليه السلام) اشاره كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: گناه، تحریف ادیان و بدفهمی‌ها عامل خاموشی فطرت‌ است

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

گناه، تحریف ادیان و بدفهمی‌ها عامل خاموشی فطرت‌ است

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی چهارشنبه شب در پنجمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد، در ادامه تبیین موضوع فطرت با بیان اینکه عواملی برای تضعیف و خاموشی فطرت در انسان وجود دارد، اظهار کرد: یک فرد مسلمان در طول شبانه روز در نمازهای واجب و مستحب سوره حمد را قرائت می‌کند. ما با قرائت این سوره در نمازها از خدای متعال می‌خواهیم ما را به راه راست هدایت کند. در واقع می‌توانیم بگوییم سوره حمد جی پی اس انسان است.

ایشان ادامه دادند: فطرت انسان مانند این جی پی اس تا وقتی راه درست را به ما نشان می‌دهد که تضعیف نشده باشد و عواملی وجود دارد که موجب سستی این راهنما شده و انسان را گمراه خواهد کرد.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه نخستین عامل تضعیف فطرت گناه و معصیت است و عاقبت گناه به تکذیب می‌رسد، ابراز کردند: در این مرحله دیگر خبری از فطرت نیست و تنها راه درمان این درد، توبه فوری و واقعی است و بهترین راه توبه توسل به سید الشهدا(علیه السلام) و اشک بر مصیبت و خدمت به آستان مقدس ایشان است.

آیت‌الله بحرالعلوم تحریف در ادیان را دومین عامل تضعیف فطرت در انسان عنوان کردند و گفتند: وقتی ادیان دچار تحریف معنوی و لفظی شوند، این تحریف‌ها با فطرت توحیدی فرد همخوانی ندارد و فطرت به تدریج خاموش می‌شود.

ایشان افزودند: اگر تحریف‌های معنوی بر اسلام حاکم نشده بود و اسلام محمد و آل محمد و مطابق با فطرت حاکم شده بود فوج فوج مردم دنیا به آن می‌پیوستند، ولی وقتی برخی خود را خلیفه رسول الله معرفی کردند و ظلم و ستم را رواج دادند، موجب شدند احرار عالم و روشنفکران جهان از دین زده شوند.

معظم له ادامه دادند: تحریف‌های معنوی که در اسلام به وجود آمد موجب شد احرار عالم از اسلام زده شوند و شیعه هم که مستضعف بود نتوانست فریاد امیرالمومنین و ائمه (علیهم السلام) را به گوش جهانیان برساند و به تدریج آزادگان عالم از دین منزجر شدند.

آیت‌الله بحرالعلوم سومین عامل خاموشی فطرت را بدفهمی از دین عنوان کرد و گفتند: یعنی اسلام و تشیع را بد بفهمیم یا بد بفهمانیم که این کار نیز موجب می‌شود مردم از دین زده شده و فطرتشان خاموش شوند. دین را اگر با رجل و معلم آسمانی فهمیدیم و فهماندیم بد فهمی در آن نیست، ولی اگر خودمان بخواهیم با عقل خودمان آن را برای مردم تفسیر کنیم قطعاً موجب زدگی مردم خواهیم شد.

ایشان با اشاره به حدیث کتاب الله و عترتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) تصریح کردند: باید کنار قرآن عترت باشد، قرآن باید توسط معصوم تفسیر شود و در غیر این صورت ممکن است بدفهمی پیش بیاید.

معظم له خشونت‌ را عامل دیگر تضعیف فطرت برشمرد و ابراز کردند: اسلام دین رحمت و مهربانی است و اگر مسلمانی با خشونت برخورد کرد نباید آن را به پای دین نوشت.

آیت‌الله بحرالعلوم با بیان اینکه برخی در اینجا با طرح آیه اَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ، در رحمانی بودن اسلام تشکیک ایجاد می‌کنند، بیان کردند: در تکمیل این آیه باید آیه قاتلوا ائمه الکفر را بیان کنیم که قرآن کریم در آن به ما دستور می‌دهد با سران کفر و آنهایی که منشاء فساد هستند قتال کنید و همه می‌دانند جراحی عضو فاسد و مفسد در بدن را عقل تجویز می‌کند.

ایشان با اشاره به سخنانی در خصوص کشتار مردم توسط امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) تصریح کردند: این سخنان خلاف اهداف مهدویت است، چرا که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) وارث رحمة للعالمین و امیرالمومنین(علیه السلام) هستند. امیرالمومنینی که برای ظلم به یک زن یهودی گریه کرد. امام زمان(علیه السلام) مظهر رحمت الهی است، ایشان خشونت‌گرا نیستند و در زمان ظهور فقط با سران کفر و ظلم مبارزه خواهند کرد.

معظم له ادامه دادند: عامل دیگر خاموشی فطرت، شهرت طلبی است. این عامل نیز موجب می‌شود به تدریج فطرت انسان پایمان شود و این کار تا جایی پیش می‌رود که فطرت به صورت کامل خاموش می‌شود.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف افزودند: مدتی است عده‌ای مبلغ کورش و یا مروج زرتشتی‌گری شده‌اند. منشاء این کار جاهلانه شهرت طلبی‌ است که به این گونه مبلغین مردم عنوان روشنفکری بدهند. با اینکه همه می‌دانند که کورش از فکر و فرهنگ آسمانی بی‌بهره بوده و زرتشت روش و افکارش هرگز به بلندی و جامعیت اسلام نمی‌رسد.

آیت الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کردند: اینها‌ چه دارند که بتوانند با قرآن و عترت مقایسه شوند. ما باید مستدل به نسل جوان بگوییم آنچه از عوامل سعادت هست فقط در اسلام عترت(علیهم السلام) وجود دارد.