پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 4
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: تفقهی که توسل همراهش نباشد اثربخش نخواهد بود

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

تفقهی که توسل همراهش نباشد اثربخش نخواهد بود

آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در سومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که دوشنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حوزه علمیه قم برگزار شد با اشاره به اینکه مبلغین دینی باید از استدلال عبور کرده و تلاش کنند تا به مرحله شهود برسند، اظهار کرد: هنگامی که انسان با چشم دل و قلب ببیند و توحیدش توحید شهودی باشد، دیگر هیچ کس و هیچ مکتب انحرافی نمی‌تواند او را از مسیر توحید دور کند.

ایشان با تاکید بر اینکه شهود رحمانی با شهود صوفیه متفاوت است تصریح کردند: شهود صوفیه وحی شیطانی است، چرا که طریق صوفیه مخالف طریق قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) است، مکتب تصوف مکتبی شیطانی و بدعت است و اما شهودی که در تشیع است رحمانی و الهی است.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف ادامه دادند: برای اینکه بتوانید این دو شهود را از هم تشخیص دهید باید دقت کنید که اگر شهود با دلیل، استدلال، آیات قرآن و روایات اهل بیت(علیهم السلام) مطابقت داشته باشد، این شهود صحیح است و اگر مثل شهود محی‌الدین عربی با دلیل تناقض داشت، وحی شیطانی است.

معظم له با تاکید بر اینکه مبلغ دین باید علاوه بر تحصیل به دنبال کسب معرفت و بصیرت نیز باشد، ابراز کردند: مبلغی که از حوزه علمیه به کشور خودش می‌رود تا در برابر تبلیغات وهابیت و فرقه‌های انحرافی، تبلیغ دین و تبلیغ امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) کند باید در مرحله اول خودش تفقه در دین کرده و از راه توسل و تقوا به مرحله بصیرت رسیده باشد.

آیت الله بحرالعلوم افزودند: تفقهی که توسل به همراهش نباشد اثربخش نخواهد بود و  شما طلاب و مستبصرین باید برای اثربخشی کلامتان در بین مردم، توسل داشته باشید و برای مظلومیت اهل‌بیت(ع) اشک بریزید. برخی تلاش می‌کنند فرهنگ حوزه، فرهنگ دانشگاهی شود که این مسئله موجب شود حوزه از معنویت دور شود. درس خواندن طلاب باید همراه با بندگی، توسل و اشک باشد و طالب علم باید طالب نورانیت باشد.

ایشان در ادامه تبیین موضوع فطرت، اظهار کردند: گاهی چراغ فطرت انسان در اثر گناه و معصیت خاموش شده و بر عقل و قلبش قفل زده می‌شود، باید مواظب باشیم از راه تقوا جدا نگردیم.

معظم له با تاکید بر اینکه مقامات پیامبران و اولیاء الهی بر اساس زهدشان به آنان عطا شد، ابراز کردند: اگر کسی زاهد باشد و به دنیا و مالش علقه و دلبستگی نداشته باشد، خداوند حکمت را در قلب او جاری کرده و کلامش را حکیمانه قرار می‌دهد.

آیت الله بحرالعلوم با اشاره به آیه «یعلّمهم الکتاب و الحکمه» ادامه دادند: این حکمت که بر اثر زهد به انسان عطا می‌شود، ولایت آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) است، یعنی معتقدین به ولایت حکمت دارند و حکیم کسی است که دارای ولایت باشد. حکمت مکتب اهل بیت(علیهم السلام) است. شیعه حکیم و حرف‌هایش در تمام دنیا قطعی و فصل الخطاب است.

ایشان با اشاره به اینکه طبق روایات اگر کسی بر تشیع و طریقت اهل بیت(علیهم السلام) استوار باشد، علم کثیر نصیب وی خواهد شد، تصریح کردند: علم کثیر اثر استواری در دین و تشیع است. اگر انسان به دنبال امام زمان(عج) باشد و حرکت و استقامت کند، خدا او را  از آب گوارا که همان حکمت الهی است سیراب می‌کند.

معظم له با اشاره به آیات «ماء غدق» و «ماء معین» در سوره‌های جن و ملک، توجه به امامت و مهدویت را آب حیات معرفی کرد و گفتند: اگر دنبال آب بودید طبق فرمایش حضرت علی(علیه السلام) در نهج البلاغه در موت شما حیات وجود دارد.

ایشان افزودند: این آب گوارا که در حدیث امام رضا(علیه السلام) از آن به امام تفسیر شده قبل از حیات‌بخشی برای پیشگیری از مرض و منحرف نشدن از مسیر توحید و ولایت مناسب است و اگر کسی به انحراف دچار شد، او نیز باید برای رهایی از انحراف به ماء معین متوسل شود.

آیت الله بحرالعلوم در پایان خاطرنشان کردند: برای اینکه به حکمت برسیم و علم و نورانیت را دریافت کنیم، باید توسل به ائمه اطهار(علیهم السلام) خاصه امام حسین(علیه السلام) داشته باشیم.