پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

صفات ياران امام زمان (عليه السلام)

براى تحقق ظهور امام زمان (عليه السلام) وجود انسان‏هاى صالح، انگيزه‏هاى قوى، ايمان‏هاى راسخ، گام‏هاى استوار و دل‏هاى روشن نيز لازم و ضرورى است. امام زمان (عليه السلام(، كسانى را لازم دارد كه در مقابل پديده‏هاى تلخ و دشوار، مردد و متزلزل نشوند و عقب ننشينند تا بتواند با اين ها وارد كار عظيمى بشود كه قرار است دنيا را متحول كند. ايشان بايد در مقابل همه ي مشكلات بايستند، يك سيستم قوى لازم است كه افراد آن غير متزلزل باشند. بصيرت نافذ و راسخ داشته باشند كه هيچ مشكلى آنان را مردد نكند. امام زمان(عليه السلام) افرادى را لازم دارد آگاه، بصير، خبير، متوكل به خداى متعال، توجه كننده به جزييات و آن‏گاه فداكار، كاردان در اداره ي جامعه و رزم جو با دشمن. تقوا، تواضع، فروتنى و گذشت در برابر ضعفا و مقاومت در برابر زورمندان و ستمگران از صفات ديگر سربازان امام عصر (عليه السلام) مى‏باشد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند: دعای ندبه دعایی سیاسی و ضد یهود است/ طلاب به دنبال رسیدن به مرحله شهود باشند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

دعای ندبه دعایی سیاسی و ضد یهود است/ طلاب به دنبال رسیدن به مرحله شهود باشند

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در دومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که یکشنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عج) برگزار شد با اشاره به اینکه انسان با فطرت توحیدی خلق شده و خمیرمایه انسان رنگ خدایی دارد، اظهار کردند: در جلسه قبل گفتیم استدلال از آن عقل است و علاوه بر آن دل نیز در پذیرش حقایق سهم زیادی دارد. کما اینکه قرآن کریم در آیه 37 سوره قاف می‌فرماید «إِنَّ في‏ ذلِکَ لَذِکْري‏ لِمَنْ کانَ لَهُ قَلْبٌ...».

ایشان با اشاره به اینکه مکاتبی مانند صوفیه چون برای مسلک خودشان دلیل ندارند طریق برهان را می‌کوبند، تصریح کردند: ولی در مکتب شیعه چراها جواب دارد و با وجود قرآن کریم و روایات معصومین(ع) هیچ سوالی بدون جواب نمی‌ماند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه بالاترین بدبختی و بیچارگی انسان‌های معاصر این است که امثال «استیون هاوکینگ» ها که می‌گویند گشتیم و خدایی پیدا نکردیم را الگو خود قرار داده و از آن‌ها تقدیر و تجلیل می‌کنند، بیان کردند: شما طلاب علوم دینی که از کشورهای مختلف دنیا برای کسب علم و معرفت اینجا هستید باید علاوه بر استدلال، بصیرت نیز کسب کنید تا بتوانید بر عقل و دل مردم کشورهایتان اثرگذار باشید و آنان را به اسلام عترت(ع) دعوت کنید و از خدای متعال در این ماه مبارک بخواهید که در کاروان اولی‌العلم باشید و به مرحله شهود برسید.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی افزودند: البته شهودی که اینجا می‌گوئیم غیر از آن چیزی است که صوفیه و اخیراً فریب‌خوردگان احمدالحسن می‌گویند و ادعاهای خودشان را با خواب و استخاره رواج می‌دهند.

ایشان با بیان اینکه انسانی که سیگار می‌کشد ذائقه‌اش خراب می‌شود ابراز کردند: در معنویت هم همین حالت وجود دارد. امام صادق (ع) می‌فرمایند، «چشیدن حلاوت ایمان بر دلهاى شما حرام گشته مگر آنگاه که دلهایتان در دنیا زهد پیشه کنند». دلی که در آن شهوت، دنیاطلبی و ریاست طلبی است از خدای متعال فاصله گرفته است و برای رسیدن به خدا باید این صفات شیطانی را از دل بیرون کرد.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برای انس با امام زمان(علیه السلام) دعای ندبه را تلاوت کنید، اظهار کردند: دعای ندبه دعای سیاسی، عبادی، مهدوی و ضد یهود است و نقشه‌ها و پروتکل‌های یهود را افشا می‌کند. شما ببینید، سخن از قتل، آزار و حصر اولیاء خدا و عترت(ع) بعد از جمله «أَحْقاداً، بَدْرِيَّةً وَ خَيْبَرِيَّةً ...» آمده است.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی با بیان اینکه خدای متعال با اولیای خودش شرط می‌کند که باید زاهد باشید، خطاب به طلاب و مستبصرین ابراز کردند: باید دنبال رسیدن به شهود باشید که این مرحله بالاتر از استدلال است. در کنار تفقه در دین که همان تفقه در ولایت است، به دنبال چشیدن ولایت و مهدویت باشید.