پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

نقش اعتقاد به مهدويت

اعتقاد به مهدويت، به وجود مقدس مهدى موعود – ارواحنا له الفداه - اميد را در دل ها زنده مى‏كند. هيچ وقت انسانى كه معتقد به اين اصل است، نا اميد نمى‏شود؛ چرا؟ چون مى‏داند يك پايان روشن حتمى، وجود دارد. اميد موجب مى‏شود، انسان تلاش و حركت كند؛ پيش ببرد؛ مبارزه كند و زنده بماند. فرض كنيد ملتى در زير سلطه ي ظالمانه ي قدرت مسلطى، قرار دارد و هيچ اميدى هم ندارد. اين ملت مجبور است، تسليم بشود. اگر تسليم نشد، كارهاى كور و بى جهتى انجام مى‏دهد؛ اما اگر اين ملت و جماعت، اميدى در دلشان باشد و بدانند كه عاقبت‏خوبى حتما وجود دارد، اينها چه مى‏كنند؟ طبيعى است كه مبارزه خواهند كرد و مبارزه را نظم خواهند داد و اگر مانعى در راه مبارزه وجود داشته باشد، او را برطرف خواهند كرد. اين عقيده است كه شيعه راتا امروز، از آن همه پيچ وخم‏هاى عجيب وغريبى كه در سرراهش قرار داده بودند، عبورجداده است.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 3
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند: دعای ندبه دعایی سیاسی و ضد یهود است/ طلاب به دنبال رسیدن به مرحله شهود باشند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

دعای ندبه دعایی سیاسی و ضد یهود است/ طلاب به دنبال رسیدن به مرحله شهود باشند

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در دومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که یکشنبه شب با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عج) برگزار شد با اشاره به اینکه انسان با فطرت توحیدی خلق شده و خمیرمایه انسان رنگ خدایی دارد، اظهار کردند: در جلسه قبل گفتیم استدلال از آن عقل است و علاوه بر آن دل نیز در پذیرش حقایق سهم زیادی دارد. کما اینکه قرآن کریم در آیه 37 سوره قاف می‌فرماید «إِنَّ في‏ ذلِکَ لَذِکْري‏ لِمَنْ کانَ لَهُ قَلْبٌ...».

ایشان با اشاره به اینکه مکاتبی مانند صوفیه چون برای مسلک خودشان دلیل ندارند طریق برهان را می‌کوبند، تصریح کردند: ولی در مکتب شیعه چراها جواب دارد و با وجود قرآن کریم و روایات معصومین(ع) هیچ سوالی بدون جواب نمی‌ماند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه بالاترین بدبختی و بیچارگی انسان‌های معاصر این است که امثال «استیون هاوکینگ» ها که می‌گویند گشتیم و خدایی پیدا نکردیم را الگو خود قرار داده و از آن‌ها تقدیر و تجلیل می‌کنند، بیان کردند: شما طلاب علوم دینی که از کشورهای مختلف دنیا برای کسب علم و معرفت اینجا هستید باید علاوه بر استدلال، بصیرت نیز کسب کنید تا بتوانید بر عقل و دل مردم کشورهایتان اثرگذار باشید و آنان را به اسلام عترت(ع) دعوت کنید و از خدای متعال در این ماه مبارک بخواهید که در کاروان اولی‌العلم باشید و به مرحله شهود برسید.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی افزودند: البته شهودی که اینجا می‌گوئیم غیر از آن چیزی است که صوفیه و اخیراً فریب‌خوردگان احمدالحسن می‌گویند و ادعاهای خودشان را با خواب و استخاره رواج می‌دهند.

ایشان با بیان اینکه انسانی که سیگار می‌کشد ذائقه‌اش خراب می‌شود ابراز کردند: در معنویت هم همین حالت وجود دارد. امام صادق (ع) می‌فرمایند، «چشیدن حلاوت ایمان بر دلهاى شما حرام گشته مگر آنگاه که دلهایتان در دنیا زهد پیشه کنند». دلی که در آن شهوت، دنیاطلبی و ریاست طلبی است از خدای متعال فاصله گرفته است و برای رسیدن به خدا باید این صفات شیطانی را از دل بیرون کرد.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برای انس با امام زمان(علیه السلام) دعای ندبه را تلاوت کنید، اظهار کردند: دعای ندبه دعای سیاسی، عبادی، مهدوی و ضد یهود است و نقشه‌ها و پروتکل‌های یهود را افشا می‌کند. شما ببینید، سخن از قتل، آزار و حصر اولیاء خدا و عترت(ع) بعد از جمله «أَحْقاداً، بَدْرِيَّةً وَ خَيْبَرِيَّةً ...» آمده است.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی با بیان اینکه خدای متعال با اولیای خودش شرط می‌کند که باید زاهد باشید، خطاب به طلاب و مستبصرین ابراز کردند: باید دنبال رسیدن به شهود باشید که این مرحله بالاتر از استدلال است. در کنار تفقه در دین که همان تفقه در ولایت است، به دنبال چشیدن ولایت و مهدویت باشید.