پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

سهم انتظار

انتظار، سهم چشمانى است كه رو به آفتاب زيسته‏اند؛ سهم دستانى است كه شبگاهان، در وسعت نيايش، به جانب آسمان ريشه دوانيده‏اند، سهم دل هايى كه چون كبوتران خونين بال، در بى نهايتى سرخ جاودانه تپيده‏اند؛ منتظران، مجنون زادگان ليلاى وجودند؛ عاشقانى دل سوخته كه لب به زمزمه‏ تر كرده‏اند؛ آنان، با تمام وجود، روى خود را به آسمان دوخته، دستان را به دعا بلند کرده و ظهور هادى امت را به انتظار مى‏نشينند و در دل، شور و شوق و اميد پرورانده‏اند و پاى افزارى از صبر و شكيب ستانده‏اند تاخستگى راه، مجال‏شان ندهدكه0به «ماندن‏» بينديشند كه بايد «رفت‏» تا به «راه‏» پيوست؛ چرا كه «رفتن‏»، به راه مى‏پيوندد و «ماندن‏»، به ركود. آرى، حركت، ره آورد طبيعى انتظار است. آنان كه يافته‏اند حركت و تلاش به هدايت مى‏انجامد، و چه شيرين، جرعه جرعه از هدايت‏هاى مستمر حق بهره‏مند مى‏شوند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند: احاطه مکاتب شیطانی و الحادی علت دوری بشر از فطرت توحیدی

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

احاطه مکاتب شیطانی و الحادی علت دوری بشر از فطرت توحیدی

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در نخستین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة في فقه الامامة» که امروز با حضور جمعی از مستبصرین و طلاب علوم دینی از کشورهای مختلف در مرکز جهانی حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه) برگزار شد، با اشاره به آیه 30 از سوره مبارک روم به تبیین نکات اعتقادی پیرامون این آیه شریفه پرداخت و اظهار کردند: خلقت بشر به نحوی است که قابل توحید و اسلام است و انسان میل به توحید و اسلام دارد.

ایشان ادامه دادند: انسان رنگ خدایی دارد و این رنگ خدایی همان فطرت است که در فرهنگ فارسی از آن به عنوان خمیرمایه و سرشت یاد شده است.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به کلمه حنیف در آیه «أَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ...» بیان کردند: حنیف یعنی از بدی‌ها به خوبی‌ها گرایش داشتن و فطرت موضوعی است که انسان با آن خلق شده و دست نخورده است. انسان خدایی است و در بدو خلقت در هیچ حزب گروه و خطی نبوده است.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی با تاکید بر اینکه برای تفسیر آیات باید دست به دامان اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) شویم ابراز کردند: امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند خدای متعال انسان را بر توحید خلق کرده است. از آن حضرت سوال کردند این فطرت چیست؟ و ایشان فرمودند این فطرت به معنای اسلام است.

ایشان با طرح این سوال که توحید فطری چیست؟ تصریح کردند: توحید فطری شهادت به یگانگی خداوند و ایمان به شرط توحید، یعنی قبول رسالت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و ولایت امیرالمومنین و ائمه اطهار(علیهم السلام) است و این فطرت برای همه و بالاتر پیامبران الهی وجود دارد. در شب معراج نیز پیامبران در پاسخ به سوال پیامبر که به چه محوری مبعوث شدید گفتند بر ولایت تو و ولایت علی(علیه السلام) به رسالت مبعوث شدیم.

معظم له با بیان اینکه تمام عالم تسبیح‌گوی خداوند هستند اظهار کردند: قرآن کریم می‌فرماید یاد خدا قلب‌ها را آرام می‌کند و این ذکر خدا، ولایت و محبت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و امیرالمؤمنین(علیهم السلام) است. یاد صاحب الولایة انسان را به یاد خدای متعال می‌اندازد.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی افزودند: مَثل فطرت و دل انسان مانند آهن و آهن ربا است و اگر بر روی این آهن مانعی باشد جاذبه آهن ربا دیگر اثرگذار نخواهد بود و حال سوال مطرح می‌شود که چرا بعضی از انسان‌ها با این فطرت الهی کمونیست، ماتریالیست و کافر شده و چرا امروز بعضی از مردم ملحد هستند و خدای متعال را قبول ندارند. در پاسخ این سوال باید گفت بین آهن‌ربا و آهن مانع ایجاد شده و این مانع نمی‌گذارد جاذبه کارساز باشد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه برخی افراد به واسطه منافع خود استدلال را قبول نمی‌کنند بیان کردند: قرآن کریم می‌فرماید این کتاب برای متقین هدایت است و متقین کسانی هستند که فطرتشان پاک و دست‌نخوره است و اگر دست خورده باشد و مکتب‌های تکفیری، افراطی و الحادی آن را تسخیر کرده باشند دیگر قرآن، سخن پیامبر(صلی الله علیه و آله) و امیرالمومنین و ائمه اطهار(علیهم السلام) در آن‌ها اثر نخواهد کرد.

معظم له قرآن کریم و امیرالمومنین(علیه السلام) را دو معجزه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) دانست و تاکید کردند: چه شد برخی افراد مانند سلمان و اباذر رسالت را قبول کردند و امثال ابولهب و ابوجهل قبول نکردند. نتیجه می‌گیریم در برابر استدلال عقل تسلیم می‌شود، اما گاهی صاحب عقل بهانه تراشی می‌کند و به مطلب دل نمی‌دهد، پس عقل و قلب هر دو باید تسلیم حق باشند. قرآن می‌فرماید: «إِنَّ فِي ذَلِكَ لَذِكْرَى لِمَنْ كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ»[1].

آیت الله بحرالعلوم میردامادی در پایان خاطرنشان کردند: کسی که خدای متعال را منکر می‌شود در واقع بهانه‌ تراشی می‌کند و تصور ذهنی خودش از خداوند را منکر می‌شود و دل نمی‌دهد. اگر انسان قلب سلیم نداشته باشد، هر استدلالی برای او بیاورید نخواهد پذیرفت و این مشکلی است که بشر امروز به واسطه مکاتب شیطانی و الحادی از فطرت الهی دور شده و به مشکلات و ناهنجاری‌های مختلف در زندگی فردی و اجتماعی دچار شده‌اند.

[1]- سوره ق، آیه 37.