پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مفاهيم و مؤلفه‏هاى انتظار

مهدويت، تبلور يك الهام فطرى است كه مردم، از دريچه ي آن... روز موعود را مى‏بينند. مهدى (عليه السلام) تنها يك انديشه نيست كه ما، در انتظار ولادت او باشيم و يك پيش گويى نيست كه به اميد مصداق آن نشسته باشيم؛ بلكه مهدى يك واقعيت‏خارجى و آماده باش است كه ما منتظر عمليات او هستيم.انتظار داراى مفاهيم و مؤلفه‏هاى زيادى است كه در صحيفه علمى و عملى جهان تشيع، به روشنى مكتوب و مضبوط مى‏باشد؛ از جمله: نفى وضع موجود (فساد، ظلم، بى عدالتى و تباهى)؛ طرد و عدم پذيرش حكومت‏هاى سياسى ظالم (نامشروع دانستن آنها)؛ اصلاح‏طلبى و اميد به زندگى بهتر (فرج و گشايش)؛ تلاش و كوشش براى پيشرفت و ترقى؛ قيام، انقلاب و نهضت مداوم و فعال؛ تشكيل حكومت‏هاى مشروع و دينى؛ عدم انقياد و سازش در برابر ظالم و مفسدان و....

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

پیام آیت الله بحرالعلوم پیرامون کنفرانس‌ها و جشنواره‌های بین‌المللی دهه فرخنده مهدویت

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


بسم الله الرحمن الرحیم
... وَاعْمُرِ اللّـهُمَّ بِهِ بِلادَكَ، وَاَحْيِ بِهِ عِبادَكَ...

سلام بر بنای استوار توحید و حصن حصین ولایت و مهدویت، و سلام بر آنان که با اعتقادات راستین و یاری دادن به دین مبین در این بنا و حصن، داخل گشته، با رعایت شروط و تعظیم بیوتی که در آیه شریفه: (فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه) تعظیمش «مأمور به» است بویژه در ایام مبارکه دهه مهدویه، مرهم قلب رنجدیده صاحب شریعت مطهره می‌باشند.
امروز دنیا به سمت و سوی طلب حقائق در حرکت است و اطلاع‌یابی‌ها با وجود حکومتهای مستکبر و ظالم و علی‌رغم مخالفتهای یهود و عمال او روز به روز، رو به افزایش است.
چه بجا و چه اندازه زیباست که همه‌ی شیعیان و مسلمانان که ناظر بشارات کتب آسمانی پیرامون منجی بشریت و موعود الهی می‌باشند، در این دوران دل و جان خود را بر امیر زمان و حجت انس و جان وقف کنند و بویژه در ایام نورانی پانزدهم شعبان المعظم، به هر وسیله‌ی ممکن، طریق حیات‌بخش آن امام عظیم‌الشأن را به شیفتگان حقائق نشان دهند.
و باید چنین باشد شیعه‌ای که دهه عاشورا و فاطمیه و مهدویه دارد، چه ندارد؟ شیعه می‌تواند در این مدارس بزرگ از خیرات فرهنگی و معنوی بهره برده، دیگران را نیز به این مبادی فیّاض راهنمائی نماید.
همه بدانند صراط مستقیم که شیفتگان سعادت در طلب آنند، فقط راه محبوب دلهای پاک، یعنی حضرت بقیة الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌باشد.
بسیار جای خرسندی است که دهه فرخنده مهدویه با تایید الهی، زمینه‌ساز این مطلوب شده و کلاسها، کنفرانسها و کتابهای پربار با موضوع امام‌شناسی، راه را از چاه جدا می‌نماید.
دیگر در این دهه فرخنده حجت بر همگان بویژه جوانان تمام می‌شود و کسی نمی‌تواند بر عدم شناخت امام و حجت الهی بهانه بیاورد.
خدای متعال را شاکریم، که می‌توانیم با خدمت در این ایام فرخنده، به آیه (و امّا بنعمة ربک فحدّث) عمل نموده؛ به جهانیان افتخار کنیم که ما منتظِر منتظَر و چشم به راه امام ثانی عشر می‌باشیم.
و السلام علیه و علی آبائه

سید محمود بحرالعلوم میردامادی
نجف اشرف ٢٦ رجب المرجب ١٤٣٧