پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

ابدال چه کساني هستند؟

«ابدال‏» جمع «بدل‏» يا «بديل‏»، عده‏اى معلوم از صالحان و خاصان خدا را گويند كه هيچ‏گاه زمين از آنان خالى نباشد و جهان بديشان برپاست و آن‏گاه كه يكى از آنان بميرد، خداى تعالى ديگرى را به جاى او برانگيزد، تا آن شمار كه به قولى هفت و به قولى هفتاد است، همواره كامل ماند. در فرهنگ مهدويت از ايشان به عنوان گروهى از ياران حضرت مهدى (عليه السلام) هنگام ظهور گفته مى‏شود که ايشان را يارى مى‏نمايند. درباره‏ى ويژگى اين افرادگفته شده، آنان راهبان شب و شيران روز هستند. دل‏هايشان چون پولاد سخت است كه در ميان ركن و مقام، با آخرين ذخيره‏ى الهى حضرت مهدى (عليه السلام) بيعت‏خواهند كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

پیام آیت الله بحرالعلوم پیرامون کنفرانس‌ها و جشنواره‌های بین‌المللی دهه فرخنده مهدویت

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


بسم الله الرحمن الرحیم
... وَاعْمُرِ اللّـهُمَّ بِهِ بِلادَكَ، وَاَحْيِ بِهِ عِبادَكَ...

سلام بر بنای استوار توحید و حصن حصین ولایت و مهدویت، و سلام بر آنان که با اعتقادات راستین و یاری دادن به دین مبین در این بنا و حصن، داخل گشته، با رعایت شروط و تعظیم بیوتی که در آیه شریفه: (فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه) تعظیمش «مأمور به» است بویژه در ایام مبارکه دهه مهدویه، مرهم قلب رنجدیده صاحب شریعت مطهره می‌باشند.
امروز دنیا به سمت و سوی طلب حقائق در حرکت است و اطلاع‌یابی‌ها با وجود حکومتهای مستکبر و ظالم و علی‌رغم مخالفتهای یهود و عمال او روز به روز، رو به افزایش است.
چه بجا و چه اندازه زیباست که همه‌ی شیعیان و مسلمانان که ناظر بشارات کتب آسمانی پیرامون منجی بشریت و موعود الهی می‌باشند، در این دوران دل و جان خود را بر امیر زمان و حجت انس و جان وقف کنند و بویژه در ایام نورانی پانزدهم شعبان المعظم، به هر وسیله‌ی ممکن، طریق حیات‌بخش آن امام عظیم‌الشأن را به شیفتگان حقائق نشان دهند.
و باید چنین باشد شیعه‌ای که دهه عاشورا و فاطمیه و مهدویه دارد، چه ندارد؟ شیعه می‌تواند در این مدارس بزرگ از خیرات فرهنگی و معنوی بهره برده، دیگران را نیز به این مبادی فیّاض راهنمائی نماید.
همه بدانند صراط مستقیم که شیفتگان سعادت در طلب آنند، فقط راه محبوب دلهای پاک، یعنی حضرت بقیة الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌باشد.
بسیار جای خرسندی است که دهه فرخنده مهدویه با تایید الهی، زمینه‌ساز این مطلوب شده و کلاسها، کنفرانسها و کتابهای پربار با موضوع امام‌شناسی، راه را از چاه جدا می‌نماید.
دیگر در این دهه فرخنده حجت بر همگان بویژه جوانان تمام می‌شود و کسی نمی‌تواند بر عدم شناخت امام و حجت الهی بهانه بیاورد.
خدای متعال را شاکریم، که می‌توانیم با خدمت در این ایام فرخنده، به آیه (و امّا بنعمة ربک فحدّث) عمل نموده؛ به جهانیان افتخار کنیم که ما منتظِر منتظَر و چشم به راه امام ثانی عشر می‌باشیم.
و السلام علیه و علی آبائه

سید محمود بحرالعلوم میردامادی
نجف اشرف ٢٦ رجب المرجب ١٤٣٧