پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

آخر الزمان

شكى نيست كه هر آغازى را انجام و هر شروعى را پايانى است، جز ذات بى پايان خداوندى كه هم آغاز است و هم انجام. زمان نيز مانند تمام مخلوقات الهى چنين خواهدبود. روزگارى بر دنيا سپرى شده كه ديباچه‏ى زندگى دنيايى به شمار مى‏آيد و زمانى نيز خواهد گذشت كه پايان اين كتاب خواهد بود. برگه‏هاى پايان كتاب زندگى انسان در زمين «آخرالزمان‏» خوانده مى‏شود. اين اصطلاح كه در اغلب اديان بزرگ به چشم مى‏خورد، در اديان ابراهيمى و به‏ويژه در دين اسلام، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين اصطلاح، معمولا به روزگار پايانى دنيا و رويدادهايى كه ممكن است در اين بخش از زندگى دنيايى به وقوع بپيوندد، گفته مى‏شود و در روايات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اتفاقات بسيار مهم اين دوران مى‏توان به قيام جهانى حضرت مهدى ( عليه السلام) اشاره كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > مطالب جدید

از کوچه تا گودال- بخش سوم

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home
" بسم الله الرحمن الرحیم "

عرضه ولایت حضرت زهرا و امام حسین علیه السلام بر فرشتگان

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: در شب معراج پروردگارم به من وحی فرمود: ای محمد، من نگاهی به زمین انداختم و تو را از آن انتخاب کردم. پس تو را پیامبر قرار دادم و برایت اسمی از اسم خودم گرفتم، که من محمودم و تو محمد.

سپس فرمود:« بار دیگر نگاهی انداختم و علی را از روی زمین برگزیدم و او را وصی و جانشین و همسر دختر تو و پدر نسل تو قرار دادم، و برای او نیز نامی از اسم خود مشتق ساختم که من اعلی هستم و او علی. آنگاه فاطمه ، حسن و حسین را از نور شما دو نفر آفریدم. سپس ولایتشان را بر فرشتگان عرضه کردم. هرکس ولایتشان را پذیرفت جزو مقربین نزد من است.». آنگاه فرمود:

ای محمد، اگر بنده ای آن قدر مرا عبادت کند تا نفسش بند بیاید و مانند مشک کهنه گردد، ولی در حالی نزد من بیاید که منکر ولایت آنها باشد، او را در بهشتم جای نخواهم داد و سایه عرشم را بر سر او نخواهم گستراند. ای محمد، دوست داری آنها را ببینی؟ عرض کردم: بله.

فرمود: سرت را بالا بگیر. سرم را بالا گرفتم و نور علی و فاطمه و حسن و حسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و  جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی ومحمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و محمد بن حسن را دیدم که او مانند ستاره ای بسیار تابان بین آنها ایستاده بود.

عرض کردم: پروردگارا اینها چه کسانی هستند؟ فرمود: اینها امامانند...[1]

فاطر و فاطمه سلام الله علیها، محسن و حسین علیه السلام

پیامبر صلی الله علیه و اله فرمود: وقتی خدای متعال آدم ابوالبشر را آفرید و از روح خود در او دمید، آدم به طرف راست عرش نگاه کرد و در میان نور پنج شبح را دید که به رکوع و سجود مشغولند. آدم عرض کرد: پروردگارا، آیا قبل از من کسی را از گل آفریدی؟ فرمود: نه ای آدم. عرض کرد: پس این پنج شبح چه کسانی اند که به شکل و شمایل من هستند؟

فرمود:« اینها پنج تن از فرزندان تو هستند که اگر آنها نبودند تو را نمی آفریدم. اینها پنج تن اند که پنج اسم از اسامی خودم را برای آنها برگزیدم. اگر اینها نبودند نه بهشت و جهنم را می آفریدم و نه عرش و کرسی را و نه آسمان و زمین را و نه فرشتگان و انس و جن را. من محمودم و این محمد. من عالی ام و این علی ، من فاطرم و این فاطمه ، من احسانم و این حسن و من محسنم و این حسین». آنگاه فرمود:

بر خودم لازم کرده ام که هر کسی با محبت یکی از اینان نزد من بیاید او را وارد بهشت نمایم، گرچه به اندازه دانه خردلی آنها را دوست داشته باشد. و به عزت خود سوگند یاد کرده ام که هر کسی با بغض یکی از اینان نزد من بیاید او را به دوزخ ببرم گرچه بغضش به اندازه ذره ای از خردل باشد و از این کارم باکی ندارم.

ای آدم ، اینها برگزیدگان از میان مخلوقاتم هستند که به واسزه آنها خلق را نجات می دهم و به واسطه آنها هلاکشان می سازم. پس هر وقت از من حاجتی می خواهی به آنها متوسل شو.

بعد پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: ما کشتی نجاتیم. هر کس خود را به آن کشتی رساند نجات یافت و هر کس از آن دور شد و کجراه رفت نابود شد. پس هر کس به درگاه الهی حاجتی داشت ما را واسطه درگاه قرار دهد.[2]پی نوشت ها:

[1] عیون الاخبار: ج 1 ص 47 ح27. اکمال الدین: ج 1 ص 252 ح 2. اثبات الهداة: ج 1 ص 475 ح 126. بحارالانوار: ج52 ص 379 ح 185

[2] فرائد السمطین: ج1 ص 36. ارجح المطالب: ص 461. بحار الانوار: ج 27 ص 5 ح 10.