پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

سهم انتظار

انتظار، سهم چشمانى است كه رو به آفتاب زيسته‏اند؛ سهم دستانى است كه شبگاهان، در وسعت نيايش، به جانب آسمان ريشه دوانيده‏اند، سهم دل هايى كه چون كبوتران خونين بال، در بى نهايتى سرخ جاودانه تپيده‏اند؛ منتظران، مجنون زادگان ليلاى وجودند؛ عاشقانى دل سوخته كه لب به زمزمه‏ تر كرده‏اند؛ آنان، با تمام وجود، روى خود را به آسمان دوخته، دستان را به دعا بلند کرده و ظهور هادى امت را به انتظار مى‏نشينند و در دل، شور و شوق و اميد پرورانده‏اند و پاى افزارى از صبر و شكيب ستانده‏اند تاخستگى راه، مجال‏شان ندهدكه0به «ماندن‏» بينديشند كه بايد «رفت‏» تا به «راه‏» پيوست؛ چرا كه «رفتن‏»، به راه مى‏پيوندد و «ماندن‏»، به ركود. آرى، حركت، ره آورد طبيعى انتظار است. آنان كه يافته‏اند حركت و تلاش به هدايت مى‏انجامد، و چه شيرين، جرعه جرعه از هدايت‏هاى مستمر حق بهره‏مند مى‏شوند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > مطالب جدید

از کوچه تا گودال- بخش دوم

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home" بسم الله الرحمن الرحیم "

نام فاطمه و حسین علیهما السلام از نام خدا

امام سجاد علیه السلام می فرماید: پدرم از پدرش از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل کرده اند که فرمود:

ای بندگان خدا، وقتی آدم دید از صلبش نوری می درخشد، چون خداوند اشباح ما را از بالاترین نقطه عرش به پشت او منتقل کرد نور را دید ولی اشباح را ندیده بود؛ عرض کرد: پروردگارا، این نورها چیست؟ خدای عزوجل فرمود: نورها و اشباحی هستند که از شرافتمندترین جای عرش خود به پشت تو منتقل کردم، و برای همین بود که به فرشتگان دستور دادم بر توسجده کنند چون تو ظرف و دربردارنده آن اشباح بودی.

آدم عرض کرد: پروردگارا، ای کاش این اشباح را برایم روشن می ساختی. خداوند فرمود: ای آدم، به بالاترین نقطه عرش نگاه کن. پس عکس نور اشباح ما که در پشت آدم بود در عرش افتاد مانند اینکه عکس انسان در آینه صاف منعکس می شود. آدم اشباخ ما را دید و عرض کرد: پروردگارا، این اشباح چیست؟ خداوند فرمود:

ای آدم، این اشباح برترین مخلوقاتم هستند. این محمد است و من حمیدم که در کارهایم مورد حمد و ستایش هستم. برای او اسمی از نام خود گرفتم. این علی است و من علیِّ عظیم هستم. برای او اسمی از اسم خود اشتقاق کردم. این فاطمه است و من فاطر و خالق آسمانها و زمینم. دشمنانم را روز حل و فصل قضاوتم از رحمت خود جدا می کنم و دوستان و پیروانم را از هرچه باعث عیب و زشتی آنان شود جدا می سازم. برای او اسمی از اسم خودم برگزیدم واین حسن است و این حسین است و من محسن هستم و کارهایم زیباست و از اسم خودم دو اسم برای آنها مشتق کردم.

اینها در بین همه آفریده هایم از همه بهتر و از همه مخلوقاتم با کرامت ترند. به واسطه آنها مؤاخذه می کنم و به واسطه آنها عقاب می نمایم و به واسطه آنها پاداش می دهم. پس آنها را واسطه بین خود و من قرار بده.ای آدم هرگاه حادثه ناگواری برایت رخ داد آنان را شفیع در خانه من قرارده چون من بر خود سوگند یاد کرده ام که به خاطر آنها آرزومندی را ناامید نکنم و حاجتمندی را برنگردانم.

برای همین وقتی آدم مرتکب آن ترک اولی شد، خدا را به حق آنها خواند و توبه اش پذیرفته شد و مورد آمرزش قرار گرفت.

عرضه ولایت حضرت زهرا و امام حسین علیه السلام بر فرشتگان[1]

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: در شب معراج پروردگارم به من وحی فرمود: ای محمد، من نگاهی به زمین انداختم و تو را از آن انتخاب کردم. پس تو را پیامبر قرار دادم و برایت اسمی از اسم خودم گرفتم، که من محمودم و تو محمد.

سپس فرمود:

« بار دیگر نگاهی انداختم و علی را از روی زمین برگزیدم و او را وصی و جانشین و همسر دختر تو و پدر نسل تو قرار دادم، و برای او نیز نامی از اسم خود مشتق ساختم که من اعلی هستم و او علی. آنگاه فاطمه ، حسن و حسین را از نور شما دو نفر آفریدم. سپس ولایتشان را بر فرشتگان عرضه کردم. هرکس ولایتشان را پذیرفت جزو مقربین نزد من است.».

آنگاه فرمود:

ای محمد، اگر بنده ای آن قدر مرا عبادت کند تا نفسش بند بیاید و مانند مشک کهنه گردد، ولی در حالی نزد من بیاید که منکر ولایت آنها باشد، او را در بهشتم جای نخواهم داد و سایه عرشم را بر سر او نخواهم گستراند. ای محمد، دوست داری آنها را ببینی؟

عرض کردم: بله.

فرمود: سرت را بالا بگیر. سرم را بالا گرفتم و نور علی و فاطمه و حسن و حسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و  جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی ومحمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و محمد بن حسن را دیدم که او مانند ستاره ای بسیار تابان بین آنها ایستاده بود.

عرض کردم: پروردگارا اینها چه کسانی هستند؟ فرمود: اینها امامانند...[1] - عیون الاخبار: ج 1 ص 47 ح27. اکمال الدین: ج 1 ص 252 ح 2. اثبات الهداة: ج 1 ص 475 ح 126. بحارالانوار: ج52 ص 379 ح 185