پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

پیام تسلیت آیت الله بحرالعلوم بمناسبت ارتحال آیت الله مولانا بروجردی

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

قال الامام الصادق علیه السلام:

اِذا کانَ یَومُ القیامَهِ بَعَثَ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ العالِمَ وَ الْعابِدَ ، فَاِذا وَقَفا بَیْنَ یَدَىِ اللّه‏ِ عَزَّوَجَلَّ قیلَ لِلْعابِدِ : اِنْطَلِقْ اِلَى الْجَنَّهِ وَ قیلَ لِلْعالِمِ : قِف تَشَفَّعْ لِلنّاسِ بِحُسْنِ تَأدیبِکَ لَهُمْ[۱]

ارتحال فقیه، نویسنده و خطیب محقق، آیت الله حاج شیخ غلامرضا مولانا بروجردی (اعلی الله درجاته) را به حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه و عجل الله تعالی فرجه)، بیت آن مرحوم و مردم وفادار بروجرد تسلیت عرض می‌نمایم.

آثار علمی، بیانات ارزشمند، خصوصاً دفاع ایشان از مقام شامخ امامت و ولایت اهل‌بیت (علیهم السلام) بهترین معرِّف این عالم ربّانی است و می‌تواند الگوی خوبی برای اهل تحقیق، خطباء و وعّاظ باشد.

اینجانب در جوار مضجع مولانا امیرالمؤمنین (علیه افضل صلاه المصلّین)، ضمن یاد مجالس ولائی و حلاوت مجالست با این بزرگمرد، علوّ درجات و رحمت واسعه‌ی الهی را برای ایشان خواستارم.

و السلام علیه و رحمه الله و برکاته

سید محمود بحرالعلوم میردامادی

نجف اشرف / ١۴جمادی الثانی ۱۴۳۷ هـ.ق