پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

ابدال چه کساني هستند؟

«ابدال‏» جمع «بدل‏» يا «بديل‏»، عده‏اى معلوم از صالحان و خاصان خدا را گويند كه هيچ‏گاه زمين از آنان خالى نباشد و جهان بديشان برپاست و آن‏گاه كه يكى از آنان بميرد، خداى تعالى ديگرى را به جاى او برانگيزد، تا آن شمار كه به قولى هفت و به قولى هفتاد است، همواره كامل ماند. در فرهنگ مهدويت از ايشان به عنوان گروهى از ياران حضرت مهدى (عليه السلام) هنگام ظهور گفته مى‏شود که ايشان را يارى مى‏نمايند. درباره‏ى ويژگى اين افرادگفته شده، آنان راهبان شب و شيران روز هستند. دل‏هايشان چون پولاد سخت است كه در ميان ركن و مقام، با آخرين ذخيره‏ى الهى حضرت مهدى (عليه السلام) بيعت‏خواهند كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

پیام تسلیت آیت الله بحرالعلوم بمناسبت ارتحال آیت الله مولانا بروجردی

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

قال الامام الصادق علیه السلام:

اِذا کانَ یَومُ القیامَهِ بَعَثَ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ العالِمَ وَ الْعابِدَ ، فَاِذا وَقَفا بَیْنَ یَدَىِ اللّه‏ِ عَزَّوَجَلَّ قیلَ لِلْعابِدِ : اِنْطَلِقْ اِلَى الْجَنَّهِ وَ قیلَ لِلْعالِمِ : قِف تَشَفَّعْ لِلنّاسِ بِحُسْنِ تَأدیبِکَ لَهُمْ[۱]

ارتحال فقیه، نویسنده و خطیب محقق، آیت الله حاج شیخ غلامرضا مولانا بروجردی (اعلی الله درجاته) را به حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه و عجل الله تعالی فرجه)، بیت آن مرحوم و مردم وفادار بروجرد تسلیت عرض می‌نمایم.

آثار علمی، بیانات ارزشمند، خصوصاً دفاع ایشان از مقام شامخ امامت و ولایت اهل‌بیت (علیهم السلام) بهترین معرِّف این عالم ربّانی است و می‌تواند الگوی خوبی برای اهل تحقیق، خطباء و وعّاظ باشد.

اینجانب در جوار مضجع مولانا امیرالمؤمنین (علیه افضل صلاه المصلّین)، ضمن یاد مجالس ولائی و حلاوت مجالست با این بزرگمرد، علوّ درجات و رحمت واسعه‌ی الهی را برای ایشان خواستارم.

و السلام علیه و رحمه الله و برکاته

سید محمود بحرالعلوم میردامادی

نجف اشرف / ١۴جمادی الثانی ۱۴۳۷ هـ.ق