پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

ابدال چه کساني هستند؟

«ابدال‏» جمع «بدل‏» يا «بديل‏»، عده‏اى معلوم از صالحان و خاصان خدا را گويند كه هيچ‏گاه زمين از آنان خالى نباشد و جهان بديشان برپاست و آن‏گاه كه يكى از آنان بميرد، خداى تعالى ديگرى را به جاى او برانگيزد، تا آن شمار كه به قولى هفت و به قولى هفتاد است، همواره كامل ماند. در فرهنگ مهدويت از ايشان به عنوان گروهى از ياران حضرت مهدى (عليه السلام) هنگام ظهور گفته مى‏شود که ايشان را يارى مى‏نمايند. درباره‏ى ويژگى اين افرادگفته شده، آنان راهبان شب و شيران روز هستند. دل‏هايشان چون پولاد سخت است كه در ميان ركن و مقام، با آخرين ذخيره‏ى الهى حضرت مهدى (عليه السلام) بيعت‏خواهند كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > مطالب جدید

زیارت و به خطر افتادن موقعیت دستگاه ظلم

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


"بسم الله الرحمن الرحیم"

دشمنان دین همواره در صدد زدودن آثار مربوط به صاحبان دین بوده اند ، چرا که اقبال مردم به آن آثار را در جهت به خطر افتادن موقعیت و جایگاه خویش می دیدند . از این رو ، آنان هر گونه امری که ارتباط مستقیم و یا غیر مستقیم با اهل بیت علیهم السلام داشته را مورد تعرض خود قرار می دادند .

یکی از این آثار ، بقاع متبرکه و توجه به آستان مقدس معصومین علیهم السلام است که مردم را به سمت خود دعوت می کند و خطری جدی محسوب می شود که می تواند بنیان دستگاه های ظلم و مخالفین اهل بیت علیهم السلام را بر چیند .

لذا افرادی مانند متوکل ملعون به مدت بیست سال ، همواره امر به شخم زدن و از بین بردن قبر مطهر سیدالشهدا علیه السلام می کردند[1] و لکن جز بر بزرگی و رفعت جایگاه آن افزوده نشد و این وعده ای است که خداوند متعال داده : يُريدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُون‏ .[2]

این نکته را در سخنان حضرت زینب سلام الله علیها می توان به خوبی مشاهده نمود ، آن زمانی که امام سجاد علیه السلام در کربلا با دیدن بدن های آغشته به خون و بدون لباس ، نزدیک بود جان دهد ، حضرت زینب جان عزیز برادر را نجات داد و در جهت دلداری او فرمود :

عده ای که از آنان پیمان گرفته شده این بدن ها را دفن کرده و در اين سرزمين براى پدرت سيد الشهداء علیه السلام ، نشانه‏اى نصب كرده كه اثرش هيچ گاه كهنه و مندرس نشده و گذشت شب و روز آن را محو نمى‏كند، و علیرغم تلاش بسيارى از رهبران كفر و الحاد و گمراهى در جهت نابود كردن آن ، رسم و نشانه و بلندی جایگاهش روز به روز ظاهرتر و آشكارتر مى ‏گردد .[3]

بنابراین یکی از اسرار زیارت ، این است که اقبال به امام ، توجه به حقّ و خداوند متعال است و از طرفی ، پشت سر انداختن باطل و جلوه های آن می باشد ، از این رو دشمنان اهل بیت ، هیچ گاه از این ازدحام و اجتماع در حرم اهل بیت علیهم السلام خوشنود نبوده و نیستند و در صدد از بین بردن این مکان های مقدس می باشند که در دوران معاصر هم ، آن را در تخریب قبور مطهر ائمه بقیع علیهم السلام و حرمین عسکریین مشاهده کردیم .

لذا اهل بیت علیهم السلام همواره تأکید و اصرار بر زیارت مشاهد مشرفه ائمه علیهم السلام داشته اند . در این میان ، کربلا به لحاظ خون سیدالشهدا علیه السلام و مظلومیت خاصی که داشتند ، در نزد دشمنان ، مهم تر جلوه کرده و اهل بیت علیهم السلام هم از این رو ، در میان همه زیارات ، توجه به زیارت سیدالشهدا علیه السلام را تأکید می نمودند .پی نوشت ها:

1. علامه مجلسی ، بحارالانوار ، ج45، ص405 . به امر متوكل، هفده بار قبر امام حسین‏(علیه‎السلام) را خراب كردند ، تتمة المنتهی ، ص241 ؛ در یكى از این نوبت‎ها، «دیزج یهودى‏» را مامور تغییر و تبدیل ‏و تخریب قبر مطهر كرد. او نیز با غلامان خویش سراغ قبر رفت و حتى قبر را شكافت و به‏ بوریایى كه پیكر امام در آن بود برخورد كرد كه از آن بوى مشك مى‏آمد. دوباره خاك ‏روى آن ریختند و آب بستند و آن زمین را مى‏خواستند با گاو، شخم بزنند كه گاوها پیشروى نمى‏كردند .بحارالانوار ، ج45 ، ص394 ؛ همچنین برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توان به کتاب بحارالانوار باب 50 جور الخلفاء على قبره الشريف و ما ظهر من المعجزات عند ضريحه و من تربته و زيارته صلوات الله عليه‏ مراجعه نمود .

2. صف / 8 .

3. ابن قولویه ، کامل الزیارات ، ص262 .