پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

سهم انتظار

انتظار، سهم چشمانى است كه رو به آفتاب زيسته‏اند؛ سهم دستانى است كه شبگاهان، در وسعت نيايش، به جانب آسمان ريشه دوانيده‏اند، سهم دل هايى كه چون كبوتران خونين بال، در بى نهايتى سرخ جاودانه تپيده‏اند؛ منتظران، مجنون زادگان ليلاى وجودند؛ عاشقانى دل سوخته كه لب به زمزمه‏ تر كرده‏اند؛ آنان، با تمام وجود، روى خود را به آسمان دوخته، دستان را به دعا بلند کرده و ظهور هادى امت را به انتظار مى‏نشينند و در دل، شور و شوق و اميد پرورانده‏اند و پاى افزارى از صبر و شكيب ستانده‏اند تاخستگى راه، مجال‏شان ندهدكه0به «ماندن‏» بينديشند كه بايد «رفت‏» تا به «راه‏» پيوست؛ چرا كه «رفتن‏»، به راه مى‏پيوندد و «ماندن‏»، به ركود. آرى، حركت، ره آورد طبيعى انتظار است. آنان كه يافته‏اند حركت و تلاش به هدايت مى‏انجامد، و چه شيرين، جرعه جرعه از هدايت‏هاى مستمر حق بهره‏مند مى‏شوند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > مطالب جدید

زیارت ، مصداق بارز تولّی و تبرّی

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home

"بسم الله الرحمن الرحیم"

یکی از اسراری که در زیارات معصومین علیهم السلام وجود دارد ، اظهار حبّ اهل بیت علیهم السلام در مقام عمل و به دنبال آن ابراز بیزاری جستن و نفرت از دشمنان ایشان در حضور امام علیه السلام است .

تولی و تبری دو رکن از ارکان دین بوده که حقیقت دین از آن شکل گرفته است[1] ، بدین معنا که اگر یکی از این دو رکن اساسی در انسان نباشد ، حقیقتا مؤمن نبوده و اهل نجات نخواهد بود چرا که روح جمیع عبادات همین دو امر است .[2]

ولایت ائمه علیهم السلام چیزی جز ولایت خداوند متعال نیست[3] لذا رضایت و غضب خدا هم چیزی جز رضایت وغضب امام نیست از این رو شخص زائر ، در زیارت جامعه کبیره پس از اینکه در حضور امام علیه السلام اقرار به وجود گناهانی بین خود و خداوند دارد ، به امام عرضه می دارد که ملاک بخشش تمامی این گناهان رضایت شما معصومین است و این یعنی همان اصلی که رضایت آنان از رضایت خداوند جدا نیست .

زیارت معصومین سلام الله علیهم اجمعین ، مصداق بارز تولی و تبری محسوب می شود ، از این رو مورد تأکید اهل بیت علیهم السلام قرار می گیرد .

بدیهی است که به هر میزان که انسان محبّ با شخص محبوبش ارتباط بیشتری داشته باشد به همان میزان محبتش بیشتر خواهد شد و این مطلب در عرف مردم امری کاملا مشهود است . شخص زائر نیز با توجه به آستان مقدس معصومین علیهم السلام ، محبتش بیشتر می شود و به همان میزان بر بغضش نسبت به دشمنان اهل بیت علیهم السلام و جبهه طاغوت بیشتر خواهد شد .

این نکته در تمام عبارات زیارات معصومین علیهم السلام یافت می شود ، اگر به هنگام قرائت زیارات رسیده از معصومین علیهم السلام دقت شود کاملا مشهود است که یکی از درخواست های انسان در حین زیارت رسیدن به تقرب الی الله از طریق  تولی و تبری است .[4]

با توجه به این نکته که روح جمیع عبادات و قبولی آن ها ، تولی و تبری است به وضوح می توان زیارت را مصداق این دو رکن دانست . به راستی این ویژگی دوبعدی را در کدام یک از اعمال انسان می توان مشاهده نمود ! لذا ثواب زیارت اهل بیت علیهم السلام از ثواب تمام اعمال بالاتر است .

در برخی روایات ثواب زیارت سیدالشهدا علیه السلام معادل بی نهایت حج و عمره ذکر شده است ،[5] لذا به جرأت می توان گفت که هیچ عملی همسنگ با زیارت نیست مگر گریه بر اهل بیت علیهم السلام که نسبت به آن هم فرموده اند : ثوابش بی نهایت است[6]

و چه بسا کثرت ثواب بی حد و حصر در گریه هم به همین دلیل دو بعدی بودن این عمل باشد . بنابراین زیارت را بایستی قدر دانست و همواره از میان سائر اعمال بدین عمل روی آورد .

اللهم الرزقنا زیارة الحسین...پی نوشت ها :

1. قال االامام الباقر علیه السلام : هَلِ الدِّينُ إِلَّا الْحُبُّ وَ الْبُغْض‏... ، تفسير فرات الكوفي، ص: 430 .

2. رجوع شود به بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏27، ص: 51 ، باب 1 وجوب موالاة أوليائهم و معاداة أعدائهم‏ .

3. ِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: وَلَايَتُنَا وَلَايَةُ اللَّهِ الَّتِي لَمْ يَبْعَثْ نَبِيّاً قَطُّ إِلَّا بِهَا. کلینی ، الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 437 .

4. مثلا در زیارت عاشورا می خوانیم : يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ إِنِّي أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى وَ إِلَى رَسُولِهِ وَ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ إِلَى فَاطِمَةَ وَ إِلَى الْحَسَنِ وَ إِلَيْكَ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْكَ وَ سَلَّمَ وَ عَلَيْهِمْ بِمُوَالاتِكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ وَ بِالْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِك‏ .. .

5. مثلا راوی از امام صادق علیه السلام پیرامون زیارت در روز عرفه سؤال می کند : ُ كَمْ تَعْدِلُ حِجَّةً وَ كَمْ تَعْدِلُ عُمْرَةً قَالَ لَا يُحْصَى ذَلِكَ قَالَ قُلْتُ مِائَةً قَالَ وَ مَنْ يُحْصِي ذَلِكَ قُلْتُ ألف [أَلْفاً] قَالَ وَ أَكْثَرَ ثُمَّ قَالَ وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لا تُحْصُوها- إِنَّ اللَّهَ واسِعٌ عَلِيمٌ [كَرِيمٌ‏] ، كامل الزيارات، ص: 173 .

6. َ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ ثَوَابٌ إِلَّا الدَّمْعَةَ فِينَا ، كامل الزيارات، ص: 106 .