پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

آخر الزمان

شكى نيست كه هر آغازى را انجام و هر شروعى را پايانى است، جز ذات بى پايان خداوندى كه هم آغاز است و هم انجام. زمان نيز مانند تمام مخلوقات الهى چنين خواهدبود. روزگارى بر دنيا سپرى شده كه ديباچه‏ى زندگى دنيايى به شمار مى‏آيد و زمانى نيز خواهد گذشت كه پايان اين كتاب خواهد بود. برگه‏هاى پايان كتاب زندگى انسان در زمين «آخرالزمان‏» خوانده مى‏شود. اين اصطلاح كه در اغلب اديان بزرگ به چشم مى‏خورد، در اديان ابراهيمى و به‏ويژه در دين اسلام، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين اصطلاح، معمولا به روزگار پايانى دنيا و رويدادهايى كه ممكن است در اين بخش از زندگى دنيايى به وقوع بپيوندد، گفته مى‏شود و در روايات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اتفاقات بسيار مهم اين دوران مى‏توان به قيام جهانى حضرت مهدى ( عليه السلام) اشاره كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > مطالب جدید

سیدالشهدا علیه السلام بهترین وسیله ارتباط با خدا

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home

"بسم الله الرحمن الرحیم"

همه اهل بیت علیهم السلام نور واحدند که خداوند آنان را بدین شکل ، اولین مخلوق خود قرار داد[1] و لکن در این میان ،سیدالشهدا علیه السلام از ویژگی های خاصی برخوردار است .

محمد بن مسلم می گوید از امام باقر و امام صادق علیهما السلام شنیدم که خداوند در عوض شهادت سیدالشهدا علیه السلام چند ویژگی به او داده است :

إِنَّ اللَّهَ عَوَّضَ الْحُسَيْنَ ع مِنْ قَتْلِهِ أَنَّ الْإِمَامَةَ مِنْ ذُرِّيَّتِهِ وَ الشِّفَاءَ فِي تُرْبَتِهِ وَ إِجَابَةَ الدُّعَاءِ عِنْدَ قَبْرِهِ وَ لَا تُعَدُّ أَيَّامُ زَائِرِيهِ جَائِياً وَ رَاجِعاً مِنْ عُمُرِهِ [2]

از طرفی گر چه شیعیان و دوست داران اهل بیت علیهم السلام تمامی اهل بیت را دوست دارند و لکن نسبت به سیدالشهدا علیه السلام یک محبت و آتشی در درونشان موج می زند و این همان سخن حضرت رسول صلی الله علیه و آله است که : إِنَّ لِلْحُسَيْنِ فِي بَوَاطِنِ الْمُؤْمِنِينَ مَعْرِفَةً مَكْتُومَة .[3]

آری این خداوند است که این محبت و جذبه او را درنهان هر شیعه ای قرار داده است که حضرت آدم علی نبینا و آله و علیه السلام هم وقتی نام او را شنید دلش شکست و به گریه افتاد .[4]

از آن جایی که انسان بایستی طبق هدف الهی از خلقت ، خداوند را بندگی نماید و لکن همیشه در بستر گناه و در معرض هلاکت به سر می برد ، به نظر می رسد ، بهترین و نزدیک ترین راه ارتباط و تقرب به خداوند متعال ارتباط با اهل بیت علیهم السلام است .

زیارت ، پلی است برای نزدیک شدن به معصوم و وسیله ای است که انسان در اثر تاریکی ها و گرد و غباری که از گناه به رویش نشسته است در حقیقت با ترک علائق از دنیا به سمت امامش فرار می کند و به او که نمایان گر صفات الهی است پناهنده می شود .

در این میان ، با توجه به مقدمه ای که ذکر شد ، امام حسین علیه السلام ویژگی خاصی دارد ، لذا زیارت آن حضرت هم ویژگی هایی دارد که می توان گفت چنین فضائلی در زیارت هیچ کدام از ائمه علیهم السلام نمی باشد .

امام صادق علیه السلام می فرماید :

مَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ الْخَيْرَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ حُبَّ الْحُسَيْنِ ع وَ حُبَّ زِيَارَتِهِ وَ مَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ السُّوءَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ بُغْضَ الْحُسَيْنِ وَ بُغْضَ زِيَارَتِهِ . خداوند متعال خیر هر بنده ای را که بخواهد محبت به سیداشهدا علیه السلام و زیارتش را در قلب او راسخ می گرداند .

این بدین معناست که محبت به آن حضرت و دوست داشتن زیارتش ، در نگاه خداوند بهترین هدیه ای است که خداوند متعال ، به عبدش روزی می گرداند .

از فضائل و دستاوردهای زیارت نباید غافل بود ، به اندازه ای ارزش دارد که حتی انبیاء برای بهره بردن از این ارمغان ، از خداوند التماس می کنند تا خداوند به آنان اذن زیارت دهد .

قال الصادق علیه السلام :

لَيْسَ نَبِيٌّ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا وَ يَسْأَلُونَ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَنْ يُؤْذَنَ لَهُمْ فِي زِيَارَةِ الْحُسَيْنِ ع فَفَوْجٌ يَنْزِلُ وَ فَوْجٌ يَعْرُج‏ .[5]

طبق روایات ، سائر اهل بیت علیهم السلام هم در شب های جمعه در تمام طول سال ، مهمان سیدالشهدا علیه السلام بوده و از این بهره الهی متنعم می شوند .

صفوان جمّال به امام صادق علیه السلام عرضه داشت : آیا شما هم امام حسین علیه السلام را زیارت می کنید ؟ آن حضرت فرمودند :

چگونه او را زيارت نكنم و حال آنكه خداوند متعال در هر شب جمعه با فرشتگان و انبياء و اوصياء به زمين هبوط كرده و او را زيارت مى‏ كنند.[6] البته منظور از زیارت پروردگار- چنانچه مرحوم علامه مجلسی فرموده -  نزول رحمت خاصه و توجه ویژه خداوند متعال بر آن حضرت و زائرین قبر مطهرش است .[7]

زائر قبر امام حسین علیه السلام در روز قیامت ، به اندازه ای نزد خداوند جایگاه دارد که می تواند صد نفر گنه کار را شفاعت نماید ،[8] و به قدری مورد لطف خداوند قرار می گیرد که به تعبیر روایت هیچ فردی نیست مگر این که آرزو می کند که ای کاش از زائرین آن حضرت می بود .[9]

اگر انسان در فضائل زیارت سیدالشهدا علیه السلام بنگرد ، مبهوت می ماند که آن حضرت چه اندازه محبوب خداوند قرار گرفته که خودش و هر آن چه که به او مربوط می شود – از جمله زیارت او - بدین اندازه ارزشمند می شود .

خدایا ما را از زائرین آن حضرت قرار بده ...پی نوشت ها:

1 . ابن شهر آشوب ، مناقب آل أبي طالب عليهم السلام ، ج‏1، ص: 27 .

2 . شیخ حر عاملی ، وسائل الشيعة، ج‏14، ص: 423 .

3 . قطب الدین راوندی ، الخرائج و الجرائح، ج‏2، ص: 842 .

4 . بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏44، ص: 245 .

5 . شیخ حر عاملی ، وسائل الشيعة، ج‏14، ص: 414 .

6 . ابن قولویه ، كامل الزيارات، ص: 113 .

7 . علامه مجلسی ، بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏98، ص: 60 .

8 . عَنْ سَيْفٍ التَّمَّارِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ زَائِرُ الْحُسَيْنِ ع مُشَفَّعٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لِمِائَةِ رَجُلٍ كُلُّهُمْ قَدْ وَجَبَتْ لَهُمُ النَّارُ مِمَّنْ كَانَ فِي الدُّنْيَا مِنَ الْمُسْرِفِينَ . كامل الزيارات، ص: 165 .

9 . ابن قولویه ، كامل الزيارات ،ص: 135 .