پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 5
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم در آستانه عاشورای حسینی علیه السلام مطرح نمودند: گام برداشتن در مسیر امام حسین علیه السلام استقامت می‌خواهد

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی دام ظله و هیأت همراه بویژه آیت الله سید مهدی رجائی در آستانه عاشورای حسینی علیه السلام طی سفری یکروزه جهت پاسخ به دعوت بعضی هیئات مذهبی شهر علمای نامدار شیعه (قزوین) برای شرکت در مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام به این شهر وارد شدند.
استاد حوزه علمیه نجف اشرف، در حسینیه بزرگ مرحوم آیت الله سید جمال قدس سره که سابقه چند قرن عزاداری دارد به سخنرانی پرداختند و با بیان آیات و روایات، نقش حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام را در حیات طیبه و سعادت بشر بازگو نمودند.
معظم له آیه‌ی شریفه‌ی «مَرَجُ البَحرَین…» را عنوان بحث قرار داده و گفتند: امام حسین علیه السلام آب حیات جامعه بشری است و عاشورا دریائی است برای پاک شدن و طهارت انسان‌ها.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: این دریا اختصاص به گروه خاصی نداشته و در انحصار مردم خاصی نمی باشد بلکه همه باید بیایند و با تعظیم مقام امام حسین علیه السلام ؛ توحید را شناخته و بواسطه این فضائل از رذائل دوری نمایند.
آیت الله بحرالعلوم با اشاره به آیه‌ی شریفه‌ی «وَأَن لَوِ استَقاموا عَلَى الطَّریقَهِ لَأَسقَیناهُم ماءً غَدَقًا» تاکید نمودند: گام برداشتن و طی کردن راه امام حسین علیه السلام استقامت می‌خواهد، استقامت در برابر کسانی که عاشورا را نمی‌شناسند و به عنوان روشنفکری به این دانشگاه و نهضت با عظمت، خورده می‌گیرند.
معظم له اضافه کردند: این حسینیه‌ی بزرگ که قرن‌ها سابقه‌ی عزاداری دارد، شاهد این است که مردم این مرز و بوم در گفتن «لبیک یا حسین» مبتدی و تازه‌کار نیستند. مردم این شهر و همه‌ی شهرهایی که با نهضت حسینی علیه السلام آشنا هستند، با (یا حسین) و با اشک بر آن بزرگوار، زندگی می‌کنند.
در خاتمه مجلس آیت الله بحرالعلوم  به توسل و مقتل‌خوانی پرداختند و در پایان برای تعجیل فرج حضرت بقیه الله الأعظم ارواحنا فداه دعا کردند.