پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

وقتى بيايى...

جاده‏ها خود را آماده مى‏كنند، براى قدم‏هاى استوار تو و فرشى از زيارت «السلام عليك يااباصالح‏» را برخود مى‏گسترند. تو كه مى‏آيى، سنگ‏ها غزل مى‏خوانند و نگاهشان معنا مى‏گيرد. تو كه مى‏آيى، برآسمان تاريك دل‏ها مى‏تابى و به آن‏ها فانوس‏هايى از ستاره هديه مى‏دهى. تو سرشارى از غزل‏هاى سبز. تو كه مى‏آيى، طوفان با دريا آشتى مى‏كند و نور در رگ‏هاى زمين جارى مى‏شود. آرى، تو كه مى‏آيى، روشنى را به شب‏هاى تاريك هديه مى‏كنى و دل‏هاى شكسته را با مهربانى و لبخند پيوند مى‏زنى و پشت پنجره، نشستن و زيبا ديدن را براى چشم‏ها معنا مى‏كنى. تو كه بيايى، كوير معنا ندارد. همه جا سبز است، چون متن بهار! تو كه بيايى...

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: سرمایه تبلیغ، علم و بصیرتی است که از اهل‌بیت علیهم السلام نشأت گرفته شده باشد

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


همزمان با فرارسیدن ماه محرم در حوزه علمیه حضرت آیت الله آخوند همدانی مطرح گردید:

آیت الله بحرالعلوم: سرمایه تبلیغ، علم و بصیرتی است که از اهل‌بیت علیهم السلام نشأت گرفته شده باشد

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی با حضور در جمع طلاب و فضلاء حوزه علمیه فقیه عظیم الشأن مرحوم آیت الله آخوند همدانی قدس سره در مدرسه ایشان سخنرانی نمودند.

ایشان ضمن بزرگداشت مقام فقهاء و مراجع شیعه، به تفسیر آیه شریفه «فِى بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ»[۱]، «شاهِدٌ مِنْه»، «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتاب» پرداخته و بیان داشتند، این بیوتی که در آیه به آن اشاره شده، اولاً بیت خشت و گلی نیست، بلکه منظور آن مسیر، خط، دژ و پناهگاه است و ما باید مردم را به این پناهگاه راهنمائی و ارشاد نمائیم.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف فرمودند: آنچه برای یک مبلّغ بسیار ضرورت دارد، بصیرت است و بالاترین بصیرت را رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین علیه السلام در دین و تبلیغ داشته‌اند.

معظم له به بعضی از تفاسیر نادرست در مورد آیه شریفه «شاهِدٌ مِنْه» و «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتاب» اشاره نموده و فرمودند: تعمیم آیات خصائص، خطا و انحراف است.

ایشان ضمن اظهار این موضوع که، آیات مذکوره منحصرا در مورد ائمه اطهار علیهم السلام می‌باشد و نباید آن‌ها را تعمیم داد، تأکید کردند: برخی از تفاسیر این آیات را به بعضی از اصحاب پیامبر صلوات الله علیه، مانند سلمان محمدی و ابوذر غفاری تطبیق نموده‌اند، که کار غیرصحیح است.

آیت الله بحرالعلوم در پایان با بیان این موضوع که برای کسب علوم اهل‌بیت علیهم السلام، اول باید از عقاید شروع کرد، افزودند: اولویت، تفقه در عقائد است و سپس پرداختن به احکام وظیفه حوزویان است، زیرا از منظر قرآن و عترت علیهم السلام اساس دین، عقاید؛ و کلید عقاید، امام شناسی و توجه به مباحث امامت و مهدویت است و باید در حوزه‌های علمیه اول به کلاس امام شناسی اهتمام ورزید.

[۱]- سوره نور (۲۴)، آیه ۳۶٫