پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مصلح کل

همه ي اديان و مذاهب، عقيده دارند كه يك منجى و يك دست مقتدر الهى در مقطعى از تاريخ خواهد آمد و در نجات بشر از ظلم و جور، معجزه گرى خواهد كرد. همه ي فرق اسلامى، معتقدند كه حضرت مهدى (عليه السلام) از نسل طيب و طاهر پيامبراعظم(صلي الله عليه و آله و سلم)، عالم را مملو از عدل و داد و براى اقامه دين خدا و حق الهى قيام خواهد كرد. غير مسلمان‏ها هم به نحوى، معتقد به يك آينده ي مطلوب و درخشانى براى بشريت هستند كه با همين مسأله ي مهدويت، تطبيق مى‏كند. اين عقيده كه همه ي مسلمان‏ها هم به آن معتقدند، مخصوص شيعه نيست. البته در خصوصيات و جزيياتش، بعضى فرق، حرف‏هاى ديگرى دارند؛اما اصل اين‏كه چنين دورانى پيش خواهد آمد و يك نفر از خاندان پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) چنين حركت عظيم الهى را انجام خواهد داد، بين مسلمان‏ها متواتر است، همه اين را قبول دارند.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: سرمایه تبلیغ، علم و بصیرتی است که از اهل‌بیت علیهم السلام نشأت گرفته شده باشد

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


همزمان با فرارسیدن ماه محرم در حوزه علمیه حضرت آیت الله آخوند همدانی مطرح گردید:

آیت الله بحرالعلوم: سرمایه تبلیغ، علم و بصیرتی است که از اهل‌بیت علیهم السلام نشأت گرفته شده باشد

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی با حضور در جمع طلاب و فضلاء حوزه علمیه فقیه عظیم الشأن مرحوم آیت الله آخوند همدانی قدس سره در مدرسه ایشان سخنرانی نمودند.

ایشان ضمن بزرگداشت مقام فقهاء و مراجع شیعه، به تفسیر آیه شریفه «فِى بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ»[۱]، «شاهِدٌ مِنْه»، «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتاب» پرداخته و بیان داشتند، این بیوتی که در آیه به آن اشاره شده، اولاً بیت خشت و گلی نیست، بلکه منظور آن مسیر، خط، دژ و پناهگاه است و ما باید مردم را به این پناهگاه راهنمائی و ارشاد نمائیم.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف فرمودند: آنچه برای یک مبلّغ بسیار ضرورت دارد، بصیرت است و بالاترین بصیرت را رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین علیه السلام در دین و تبلیغ داشته‌اند.

معظم له به بعضی از تفاسیر نادرست در مورد آیه شریفه «شاهِدٌ مِنْه» و «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتاب» اشاره نموده و فرمودند: تعمیم آیات خصائص، خطا و انحراف است.

ایشان ضمن اظهار این موضوع که، آیات مذکوره منحصرا در مورد ائمه اطهار علیهم السلام می‌باشد و نباید آن‌ها را تعمیم داد، تأکید کردند: برخی از تفاسیر این آیات را به بعضی از اصحاب پیامبر صلوات الله علیه، مانند سلمان محمدی و ابوذر غفاری تطبیق نموده‌اند، که کار غیرصحیح است.

آیت الله بحرالعلوم در پایان با بیان این موضوع که برای کسب علوم اهل‌بیت علیهم السلام، اول باید از عقاید شروع کرد، افزودند: اولویت، تفقه در عقائد است و سپس پرداختن به احکام وظیفه حوزویان است، زیرا از منظر قرآن و عترت علیهم السلام اساس دین، عقاید؛ و کلید عقاید، امام شناسی و توجه به مباحث امامت و مهدویت است و باید در حوزه‌های علمیه اول به کلاس امام شناسی اهتمام ورزید.

[۱]- سوره نور (۲۴)، آیه ۳۶٫