پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

آخر الزمان

شكى نيست كه هر آغازى را انجام و هر شروعى را پايانى است، جز ذات بى پايان خداوندى كه هم آغاز است و هم انجام. زمان نيز مانند تمام مخلوقات الهى چنين خواهدبود. روزگارى بر دنيا سپرى شده كه ديباچه‏ى زندگى دنيايى به شمار مى‏آيد و زمانى نيز خواهد گذشت كه پايان اين كتاب خواهد بود. برگه‏هاى پايان كتاب زندگى انسان در زمين «آخرالزمان‏» خوانده مى‏شود. اين اصطلاح كه در اغلب اديان بزرگ به چشم مى‏خورد، در اديان ابراهيمى و به‏ويژه در دين اسلام، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين اصطلاح، معمولا به روزگار پايانى دنيا و رويدادهايى كه ممكن است در اين بخش از زندگى دنيايى به وقوع بپيوندد، گفته مى‏شود و در روايات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اتفاقات بسيار مهم اين دوران مى‏توان به قيام جهانى حضرت مهدى ( عليه السلام) اشاره كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: نهج البلاغه باعث استبصار یک محقق مسیحی شد

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


در بازدید از بخش‌های مختلف حوزه علمیه آیت الله آخوند همدانی مطرح گردید:

آیت الله بحرالعلوم: نهج البلاغه باعث استبصار یک محقق مسیحی شد

آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی دام ظله از حوزه علمیه فقیه عظیم الشأن آیت الله آخوند ملاعلی معصومی همدانی قدس سره بازدید کردند.

در این سفر دو روزه به خطه‌ی علماء اعلام و شهر ولایتمدار همدان، ابتدا معظم له از کتابخانه آیت الله آخوند ملاعلی معصومی همدانی بازدید نمودند.

مدیر و مسئولین کتابخانه ضمن استقبال از معظم له و هیأت همراه، گزارشی اجمالی از چگونگی فعالیت‌های کتابخانه را مطرح نموده و به اهتمام و توجه به توسعه کتابخانه و تلاش برای افزایش تعداد کتاب های موجود و همچنین توفیر نرم افزارهای قرآنی و حدیثی از جمله نرم افزارهای نور و … برای فضلاء و طلاب اشاره نمودند.

آیت الله بحرالعلوم ضمن تقدیر، از مسئولین کتابخانه اظهار داشتند: در ابتدای فعالیت‌ها، خدمتگزاران به امام زمان عجل الله فرجه در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه در اصفهان، غرفه‌ای کوچک را به این کار بزرگ اختصاص داده و کتب تخصصی مهدویت فقط به پنجاه عنوان می‌رسید.

معظم له اظهار داشتند: اکنون کتابخانه مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه در موضوعات فقه و اصول، کلام، عقائد و تاریخ، رجال، درایه و مباحث ادیان و مذاهب و… هزاران کتاب دارد که بیش از هشت هزار از عناوین به صورت تخصصی در موضوع مباحث مهدویت می‌باشد.

آیت الله بحرالعلوم با تأکید این موضوع که در مجال کتابداری و ترویج فرهنگ کتابخوانی لحاظ نکات رواشناسی جایگاه ویژه‌ای دارد، ادامه دادند که در آغاز فعالیت‌های مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه، جوان محققی که کاتولیک مذهب بود و در مصر به مکتب خلفاء گرایش پیدا کرده بود، جهت تکمیل تحقیق پیرامون مکتب اسلام به مرکز مراجعه نمود و اظهار داشت، که شما چه دلیلی بر حقانیت اهل‌بیت علیهم السلام دارید؟ بنده ضمن خوش‌آمدگوئی و پذیرائی از او، در پاسخ گفتم که خلفاء، آیا از خود اثر علمی به یادگار گذاشته‌اند که بر محور آن بحث و مطالعه نمائیم و به مراتب عالیه‌ی توحیدی دست پیدا کنیم؟! در پاسخ گفت: تاکنون نشنیده‌ام.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف در ادامه اظهار داشتند: به کتابدار مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه گفتم به کتابخانه مراجعه کن و هر چه شرح از نهج‌البلاغه داریم اعم از شیعه و سنی و همه آنها را در اختیارشان قرار دهیدآنچه از شرح نهج‌البلاغه داشتیم را روی میز گذاشته، به نحوی که مانع دیدن ما و ایشان که طرف دیگر میز نشسته بودند، شد. سپس به میهمان محقق گفتم این جزئی از شرح‌ها و کتاب‌هائی است که سخنان گهربار امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابی طالب علیهما السلام را تبیین و توضیح داده، و بحمدالله با نظر کیمیا اثر حضرت ولی عصر عجل الله فرجه و با همین استدلال بسیار ساده، استبصار و هدایت این جوان محقق به مکتب انسان‌ساز اهل‌بیت علیهم السلام رقم خورد.

آیت الله بحرالعلوم ضمن اظهار این مطلب که بیش از شصت نفر محقق دیگر به عنایات حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله فرجه در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله فرجه، اسلام و تشیع اختیار نموده، افزودند: فرهنگ غنی تشیع با استدلال و محبّت، منطق و همدلی گره خورده است.

در ادامه معظم له به مسئولین کتابخانه توصیه نمودند که در صدد جمع‌آوری کتب پیرامون عقائد حقه جعفری و مباحث امامت و ولایت باشید و تابلویی نصب کنید و در آن بنویسید که در این کتابخانه به طور مثال دو هزار عنوان کتاب پیرامون امامت و مهدویت وجود دارد و این کار باعث تشویق و جذب نسل جوان و توجّه بیشتر آنان به صاحب‌الولایه می‌گردد.

در پایان مدیر مخزن کتابخانه ضمن تقدیر و تشکر از معظم له، فهرست کتب خطی نفیس مکتبه حضرت آیت الله آخوند ملاعلی همدانی را به آیت الله بحرالعلوم تقدیم نمودند.

شایان ذکر است آیت الله بحرالعلوم از قسمت‌های مختلف حوزه علمیه، بویژه کلاس‌های عقیدتی و دوره‌های آموزشی مباحث امامت و مهدویت بازدید نمودند و به مناسبت غدیر و مباهله به تفسیر آیات الولایه پرداختند و سپس جهت ادای احترام، ایشان به زیارت مضجع مبارک فقیه عظیم الشأن حضرت آیت الله ملاعلی همدانی قدس سره به آرامگاه عمومی شهر همدان رفتند.