پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحر العلوم مطرح کردند: مباهله مقدمه غدیر است و صاحب غدیر را معرفی می‌کند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله سید محمود بحر العلوم میردامادی روز گذشته طی بیاناتی با تبریک عید سعید غدیر خم و توجه به عظمت این عید بزرگ، خواستار به پا داشتن جشن و سرور و اهدای ثواب آن به جان باختگان منا شدند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف تاکید کردند: با توجه به اینکه آیات و روایات فراوانی در مورد غدیر خم وجود دارد، غدیر خم نسبت به بعثت رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم جزء اخیر از علت تامه است و بعثت بدون وجود غدیر بی‌فایده و بی‌ثمر خواهد بود. تبیین قرآن با صاحب غدیر و ولایت است.

معظم له غدیر را سرمایه بزرگ الهی دانستند و پاسداری از آن به عنوان سند ولایت اهل‌بیت علیهم السلام را امری مهم شمردند. همچنین با توجه به اینکه این روزها مصادف است با ایام نزول آیات (هل اتی...)، (انما ولیکم الله ...) و آیه مباهله، اینها را مدرک حقانیت تشیع معرفی کردند.

از نظر ایشان مباهله مقدمه‌ای برای غدیر و بسیار عظیم است زیرا صاحب غدیر را معرفی می کند. روزی که پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم امیرالمومنین علیه السلام را نفس خویش و دارای بزرگی، علم و بصیرت معرفی می کند؛ با این تفاوت که رسالتی بر دوش ایشان نیست.

در ادامه آیت الله بحرالعلوم اظهار داشتند: این نکته مسلم است که همه‌ی گناه شیعه طرفداری از امیرالمومنین علیه السلام است. سید ابن طاووس قدس سره فرموده است که مخالفین ابوطالب را مشرک خواندند زیرا پدر علی علیه السلام است؛ با امام حسین علیه السلام جنگیدند زیرا فرزند علی علیه السلام است. آیا شیعه، فرهنگ زنده و حیات بخش و قابل ارائه ندارد و ادب، اخلاق و علم را دارا نمی‌باشد؟ چرا شیعه را مردود می‌دانند؟ چون طرفدار علی علیه السلام است. این طرفداری جرم بزرگی از نظر مخالفین و عمال یهود است. شیعه همه چیز دارد، رساله‌ی حقوق امام سجاد علیه السلام ، نهج البلاغه، ادعیه، روایات و آیات، دلیل عظمت مکتب تشیع است ولی با این حال با این مکتب مخالفت می‌کنند.

معظم له کشتار این روزهای مسلمانان اعم از شیعه و سنی را نتیجه همان کینه و مخالفت با امیرالمومنین علیه السلام دانستند و آل سعود را طرفدار صهیونیسم معرفی کردند؛ کسانی که نمی‌خواهند مردم حق و حقیقت را بیابند و ظالم را بشناسند و با آنان مبارزه کنند.

در پایان استاد حوزه علمیه نجف اشرف آیت الله سید محمود بحر العلوم میردامادی توصیه کردند: این روزها را جشن بگیرید، چراغانی کنید، از علما، سخنرانان، مدیحه سرایان دعوت کنید تا در مورد فضائل از جمله مباهله و بزرگی‌های امیرالمومنین علیه السلام صحبت کنند. این دهه ولایت (عشره غدیریه) را بهتر از سال‌های گذشته برگزار کنید و ثواب این مجالس را به ارواح کسانی که در منا و در مسجد الحرام یا علی و یا حسین و یا مهدی گویان به دست عمال یهود به شهادت رسیدند، تقدیم کنید.

ایشان این عید بزرگ غدیر خم را به همه‌ی مسلمانان به خصوص شیعیان امیرالمومنین علیه السلام تبریک و تهنیت گفتند.