پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

وقتى بيايى...

جاده‏ها خود را آماده مى‏كنند، براى قدم‏هاى استوار تو و فرشى از زيارت «السلام عليك يااباصالح‏» را برخود مى‏گسترند. تو كه مى‏آيى، سنگ‏ها غزل مى‏خوانند و نگاهشان معنا مى‏گيرد. تو كه مى‏آيى، برآسمان تاريك دل‏ها مى‏تابى و به آن‏ها فانوس‏هايى از ستاره هديه مى‏دهى. تو سرشارى از غزل‏هاى سبز. تو كه مى‏آيى، طوفان با دريا آشتى مى‏كند و نور در رگ‏هاى زمين جارى مى‏شود. آرى، تو كه مى‏آيى، روشنى را به شب‏هاى تاريك هديه مى‏كنى و دل‏هاى شكسته را با مهربانى و لبخند پيوند مى‏زنى و پشت پنجره، نشستن و زيبا ديدن را براى چشم‏ها معنا مى‏كنى. تو كه بيايى، كوير معنا ندارد. همه جا سبز است، چون متن بهار! تو كه بيايى...

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم در نشست سلسله مباحث عرفان عترت مطرح نمودند: به دکان‌داران مبتلا نشوید وگرنه کسی با عرفان راستین مخالف نیست

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در جلسه عرفان عترت که در شهر اصفهان و با حضور جمعی از دانش‌پژوهان برگزار شد، بیان داشتند: بیت ولایت، بیت خشتی و گلی نیست، بلکه یک مکتب است و انسانی که وارد این مکتب می‌شود به سعادت می‌رسد.

ایشان ادامه دادند: وقتی در بیت ولایت وارد شدید ایمن می‌شوید. ایمن از شک و ضلال و کجی می‌شوید که ذیل آیه “سِیرُوا فِیهَا لَیَالیَ وَ أَیَّاماً ءَامِنِینَ” که بیشتر در مورد آن توضیح داده می‌شود.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با بیان این‌که «آدمی که با یقین بخوابد بهتر از کسی است که با شک اعتقادی نماز بخواند» گفتند: اگر بخواهیم از شک و گمراهی و کجی دور شویم، باید به خانه اعتقادی ولایت آل محمد (علیهم السلام) وارد شویم.

معظم له با اشاره به کتب روایی به بیان روایتی از امام جعفر صادق علیه السلام پرداختند و اضافه کردند: امام جعفر صادق کتاب جفر را نگاه کردند و گریه می‌کردند، یک نفر پرسید چرا گریه می‌کنید؟ ایشان فرمودند در کتاب جفر دیدم که برخی در آخرالزمان مبتلا به شک می‌شوند.

ایشان با بیان این‌که «خطری که در زمان غیبت بسیار می‌شود خطر ارتداد است» اظهار کردند: با طولانی شدن غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شک‌ها بسیار می‌شود و ارتداد به وجود می‌آید، اما درمان شک و ارتداد در عصر غیبت ورود به خانه امن اعتقادی ولایت است.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) افزودند: شما خانه‌ای را در نظر بگیرید که در آن بیمار عقیدتی نمی‌شوید، این خانه عترت است. در این خانه اعتقادی اهل بیت با برهان محکم و بصیرت از شک و ضلالت دور می‌شوید.

معظم له با بیان این‌که «شک و گمراهی انسان را به عذاب الهی دچار می‌کند» ادامه داد: شک و ضلالت از عوامل عذاب است و اگر خواستید از عوامل عذاب دور باشید باید به حصن اهل بیت وارد شوید، چراکه با ورود به این حصن دیگر شک به سراغتان نمی‌آید.

ایشان اضافه کردند: اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام، اصحاب امام حسین علیه السلام و مردان مومن واقعی آیا در مورد اصول اعتقادات دینی شک داشتند؟ خیر، چراکه در خانه امن قرار داشته و دارند. خانه‌ای که اگر بمباران هم شود، اثری بر آن ندارد. اکنون عقاید شیعه اهل بیت و محبان از طرف عوامل استعمار بمباران می‌شود تا از معارف عالی خالی شود و اگر کسی بخواهد از این بمباران در امان باشد باید به خانه امن که همان ولایت است، پناه ببرد.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) با بیان این‌که «ده‌ها روایت داریم که شناسنامه امام زمان را مشخص می‌کند» خاطرنشان کردند: از امام کاظم علیه السلام در کتاب الحجه کافی نقل شده “زمانی که امام زمان (عج) غایب شوند، خدا را خدا را مواظب دینتان باشید”، یعنی مواظب باشید که بی‌دین نشوید.

معظم له با اشاره به این‌که «در زمان غیبت به نام عرفان و بصیرت دین شما را می‌دزدند» اظهار کردند: قرآن می‌فرماید “فَلیَنظُرَ الاِنسانُ الی طَعامِهِ” یعنی ببینید انسان طعامش چیست. امام باقر علیه السلام دراین‌باره می‌فرماید طعام در اینجا یعنی علم. بنابراین خدا می‌فرماید انسان طالب باید ببیند علم و معرفتش را از کجا کسب می‌کند؟

ایشان افزودند: همه عالمان دین نوشته‌اند خرید و فروش کتب ضلال و گمراه‌کننده حرام است. غذای مسموم انسان را مسموم می‌کند چراکه ما آب کر نیستیم بلکه آب قلیلیم و در برخورد با نجاسات، نجس می‌شویم، یعنی به انحراف کشیده می‌شویم، در مقابل امامان دریا هستند.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) با بیان این‌که «نور و ظلمت در مجالس گوناگون وجود دارد» اضافه کردند: ملائکه در مجلس امام حسین علیه السلام عطر مجلس را برداشت می‌کنند و بال‌های خودشان را به در و دیوارهای مجلس امام حسین علیه السلام می‌کشند. در مقابل، مجالس گناه، ظلمانی است.

معظم له اظهار کردند: یک گناه کنید ظلمت می‌بینید و مبتلا به آن می‌شوید و اگر کار نیکی انجام دهید نورانی می‌شوید. نگویید یک شب هزار شب نمی‌شود، چراکه همان یک شب موجب می‌شود ۹۹۹ شب دیگر نیز به سراغ گناه و مجلس انحراف اعتقادی و اخلاقی بروید.

ایشان ادامه دادند: جاده گناه لغزنده و سراشیبی است، کافی است یک نفر را به طرف گناه بکشند آن وقت سقوط می‌کند و به اسفل السافلین می‌رود. اما بالا رفتن مهم و سخت است به همین دلیل به آن جهاد می‌گویند. چراکه تقوا نداشتن کار ساده‌ای است اما تقوا داشتن یک جهاد است. به همین دلیل خدا در قرآن می‌فرماید ” الَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا”.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) تصریح کردند: عرفان عترت یعنی بصیرت، یعنی شهود خدا، یعنی قبل از اینکه نظر به آثار کند نظر به مؤثر می‌کند. اما شهود صوفیه شیطانی است.

معظم له افزودند: همه مطلب این است که به دکان‌داران مبتلا نشوید وگرنه کسی با عرفان راستین مخالف نیست.

ایشان ادامه دادند: امام سجاد علیه السلام می‌فرمایند قائلان به امامت که پای امامت امام زمان ایستاده‌اند و منتظر ظهور هستند و هر لحظه انتظار ظهور را می‌کشند افضل از مردم هر زمان هستند. ممکن است بپرسید یعنی بالاتر از بعضی از اصحاب هستند؟ جواب می‌دهیم بله چراکه آنان دیدند و خریدار شدند، اما این افراد ندیده خریدارند.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) اضافه کردند: خداوند به انسان‌های زمان غیبت عقل، فهم و معرفت عنایت می‌کند. دنبال چه کسی بهتر از اهل بیت هستید؟ فرض کنید ابن عربی حرف‌هایش درست باشد که برخی بر آن اصرار دارند اما چون‌که صد آمد نود هم پیش ماست. زمانی که اهل بیت را داریم یعنی همه چیز را داریم.

معظم له تصریح کردند: عقل قائلان به امامت و منتظران ظهور به‌اندازه‌ای بالا می‌رود که امام زمان را می‌بینند، این به این معنا نیست که با امام زمان دائماً ملاقات می‌کنند. بلکه به این معنی است که بصیرت پیدا می‌کنند و به عرفان واقعی می‌رسند.

ایشان با بیان این‌که «وقتی امیرالمومنین علیه السلام را انتخاب کردید دیگر نیازی به پیر و مرشد نیست» گفتند: در دین تنها در فروع احکام به مجتهد نیاز است وگرنه در تزکیه نیازی به پیر و مرشد و قطب نیست. نیاز به موعظه و تذکر وجود دارد، اما مکتب و مذهب و فرقه و سلسله بازی نمی‌خواهد این خلاف ” وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ ” است.

آیت‌الله بحرالعلوم(دام ظله) خاطرنشان کردند: اگر استوار بمانید آبشار معرفت در قلوب شما جاری می‌شود. مرحوم آیت‌الله موسوی در کتاب “مکیال المکارم” می‌گویند انتظار واجب است. می‌پرسید این‌که در اختیار ما نیست؟ جواب می‌دهند عواملش که در دست شما هست. امام زمان و زمان ظهور را بشناسید تا مشتاق شوید و هرچه آمادگی بیش‌تری داشته باشید انتظار بیش‌تری خواهید داشت و منتظر خواهید بود.