پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مفاهيم و مؤلفه‏هاى انتظار

مهدويت، تبلور يك الهام فطرى است كه مردم، از دريچه ي آن... روز موعود را مى‏بينند. مهدى (عليه السلام) تنها يك انديشه نيست كه ما، در انتظار ولادت او باشيم و يك پيش گويى نيست كه به اميد مصداق آن نشسته باشيم؛ بلكه مهدى يك واقعيت‏خارجى و آماده باش است كه ما منتظر عمليات او هستيم.انتظار داراى مفاهيم و مؤلفه‏هاى زيادى است كه در صحيفه علمى و عملى جهان تشيع، به روشنى مكتوب و مضبوط مى‏باشد؛ از جمله: نفى وضع موجود (فساد، ظلم، بى عدالتى و تباهى)؛ طرد و عدم پذيرش حكومت‏هاى سياسى ظالم (نامشروع دانستن آنها)؛ اصلاح‏طلبى و اميد به زندگى بهتر (فرج و گشايش)؛ تلاش و كوشش براى پيشرفت و ترقى؛ قيام، انقلاب و نهضت مداوم و فعال؛ تشكيل حكومت‏هاى مشروع و دينى؛ عدم انقياد و سازش در برابر ظالم و مفسدان و....

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیهما السلام، آیت عظمای الهی است

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) در چهارمین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة فی فقه الامامة» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در شیراز، با حضور جمعی از فضلاء حوزه و دانشگاهیان فرهیخته برگزار گردید، ضمن بیان عوامل انکار حق و الحاد در برابر ولایت گفتند، گناهان و معاصی باعث می‌شود، انسان چشم حقیقت‌بینش، نابینا شده، در برابر خدا و اولیاء او قیام نماید.

ایشان ضمن اشاره به قساوت قلب افزودند: یکی از عوامل ایستادن در برابر حق و مبارزه با اولیاء الهی، اینست که قلب انسان، زنگ می‌زند و با گناه و ظلم آلوده می‌گردد و همین باعث می‌شود ولایت اولیاء را منکر شود و مثلاً علیه علم و عصمت معصومین علیهم السلام تبلیغ کند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با بیان اینکه دشمن بیکار ننشسته و یا تهدید می‌کند و یا تطمیع می‌نماید گفتند: گاهی عامل انکار حقیقت، پولهائی است که وهابیت به منحرفین می‌دهد و از آنان می‌خواهد با مخالفت با اهل‌بیت علیهم السلام، بین جامعه اسلامی تفرقه ایجاد نمایند.

معظم له اظهار داشتند: قساوت قلب و یا زنگار دل و یا تهدید و تطمیع باعث می‌شود، انسان با داعی الله به مبارزه برخیزد و آیات الهی را نادیده بگیرد.

ایشان با تفسیر «السلام علیک یا داعی الله» گفتند: داعی بسوی خدا باید مأذون از طرف حق تعالی باشد، یعنی دعوت به سوی خدا اختیاری است که به امام داده شده است و این همان ولایت امام است.

معظم له با بیان اینکه امام، دلیل خداوند متعال است، افزودند: همه عالم دلیل خداست، اما کدام یک از این دلیل‌ها به عظمت معصومین علیهم السلام می‌رسد.

ایشان ضمن تفسیر تبیین آیت الله العظمی که در زیارت أمیرالمؤمنین علیه السلام آمده اظهار داشتند: بزرگترین داعی، دلیل، آیه و اسم الله، بعد از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم، أمیرالمؤمنین علیه السلام هستند و همه مسلمین باید از چراغ ولایت آنحضرت استفاده نمایند.