پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مفاهيم و مؤلفه‏هاى انتظار

مهدويت، تبلور يك الهام فطرى است كه مردم، از دريچه ي آن... روز موعود را مى‏بينند. مهدى (عليه السلام) تنها يك انديشه نيست كه ما، در انتظار ولادت او باشيم و يك پيش گويى نيست كه به اميد مصداق آن نشسته باشيم؛ بلكه مهدى يك واقعيت‏خارجى و آماده باش است كه ما منتظر عمليات او هستيم.انتظار داراى مفاهيم و مؤلفه‏هاى زيادى است كه در صحيفه علمى و عملى جهان تشيع، به روشنى مكتوب و مضبوط مى‏باشد؛ از جمله: نفى وضع موجود (فساد، ظلم، بى عدالتى و تباهى)؛ طرد و عدم پذيرش حكومت‏هاى سياسى ظالم (نامشروع دانستن آنها)؛ اصلاح‏طلبى و اميد به زندگى بهتر (فرج و گشايش)؛ تلاش و كوشش براى پيشرفت و ترقى؛ قيام، انقلاب و نهضت مداوم و فعال؛ تشكيل حكومت‏هاى مشروع و دينى؛ عدم انقياد و سازش در برابر ظالم و مفسدان و....

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آیت الله بحرالعلوم: حس‌گرائی افراطی، شهرت‌طلبی، شهوت‌پرستی و خشونت، از عوامل انکار خدای متعال است

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) در سومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایة فی فقه الامامة» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در شیراز، با حضور جمعی از فضلاء حوزه و دانشگاهیان فرهیخته برگزار گردید، به بیان آیه‌ی شریفه‌ی «فطرة الله التی فطر الناس علیها ـ پرداخته و گفتند: مسئله‌ی اثبات صانع مربوط به عقل انسان است، کدام عاقلی است که ساختمان و بنا را بدون سازنده و نظم و نظام را بدون ناظم بداند.

ایشان ضمن اینکه اهداف انبیاء علیهم السلام را با آیات و روایات بررسی نمودند، گفتند: یکی از اهداف انبیاء علیهم السلام اینست که نعمتهای فراموش شده را به یاد انسان بیاورند.

معظم له گفتند: نعمت فراموش شده چیست؟ آیا این نعمت غیر از ولایت اهل‌بیت علیهم السلام است؟ انبیاء مذکّر ولایت بوده‌اند، قرآن می‌فرماید: «واسئل من ارسلنا من قبلک...».

ایشان افزودند: ذیل آیه آمده است «علی ما بعثتم...» بر چه چیزی مبعوث شده‌اید؟ همه انبیاء گفتند: «علی ولایتک و ولایة علی بن ابیطالب علیه السلام» یعنی محور بعثت انبیاء علیهم السلام ولایت پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین علیه السلام بوده است.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با بیان اینکه خداپرستی فطری است، به بیان عوامل انکار پرداخته و گفتند: حس‌گرائی افراطی، شهرت‌طلبی، شهوت‌پرستی و خشونت از عوامل انکار خدای متعال است و استعمارگران می‌کوشند که جامعه بشری را از روح خداپرستی خالی و دور نمایند تا بتوانند بیشتر به بهره‌کشی ملت‌ها بپردازند.

معظم له ادامه دادند، البته دینی که «هیهات منا الذله» دارد، مورد تأیید حکومت‌های استکباری نیست.

ایشان افزودند که، مهمترین عامل انکار خدا، گناه و معصیت است. وقتی قلب انسان در اثر گناه و ظلم، ظلمت گرفت و تاریک شد، کم‌کم به انکار خداوند متعال قیام می‌کند و با منکرین خدا هم‌صدا می‌شود.

آیت الله بحرالعلوم با بیان آیات قرآن، در مورد قساوت قلب و سخت‌دلی سخن گفتند و بیان نمودند که انسان در اثر گناه بجائی می‌رسد که دیگر موعظه‌ی هیچ‌کس برای او فائده ندارد و حتی شخص خاتم الأنبیاء صلی الله علیه و آله و سلم هم اگر موعظه بفرمایند، نمی‌شنود.

ایشان با بیان اینکه جریمه گناهان، گاهی فقر و بیماری است افزودند: در روایت دارد که بالاترین جریمه گناه، بیماری و قساوت قلب است.

معظم له در پایان اظهار داشتند: باید مواظب باشیم به گناه مبتلا نشویم و اگر گناهی از ما سر زد، به سرعت توبه نمائیم و اگر حق‌الناسی بعهده داریم، رد کنیم، تا مورد لطف خداوند متعال قرار گیریم.