پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 3
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

دیدار آیت الله بحرالعلوم(دام ظله) با مرجع عالیقدر آیت الله حکیم(دام ظله العالی)

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آیت الله بحرالعلوم با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سید محمد سعید طباطبائی حکیم(دام ظله) با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که آیت الله انجوی و آیت الله موسوی از علمای شیراز و جمعی از فضلاء حوزه علمیه نجف معظم له را همراهی ‌کردند به مسائل مختلفی از جمله طرح برخی از مسائل فقهی و اصولی و تبیین دروس رایج حوزه‌ها، اهمیت به تربیت طلاب و فضلاء پیرامون مباحث کلامی و اعتقادی بویژه مباحث امامت و مهدویت و دفاع از حریم ولایت اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و آمادگی هر چه بیشتر در زمینه‌های تدریس، تألیف و تبلیغ و اعزام مبلغینی کارآمد به شهرها و کشورهای مختلف پرداخته شد.
لزوم عمل به سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و حضرات ائمه اطهار علیهم السلام و سنت علمای سلف، نگاه حوزه به تاریخ کهن و عالم‌پرور خود، استقلال حوزه‌ها در تمامی دوران‌ها و آمادگی همیشگی و همه جانبه اساتید، فضلاء و طلاب، جهت تبلیغ دین و شریعت ختم المرسلین و ترویج ولایت و امامت بلافصل امیرالمؤمنین علیه السلام و نقد شبهات منحرفین و عرفان‌های دروغین در عصر حاضر مورد تأکید قرار گرفت.