پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

خورشيد فروزان

امروز وجود مقدس حضرت حجت - ارواحنا فداه - در ميان انسان‏هاى روى زمين، منبع بركت، علم، درخشندگى، زيبايى و همه ي خيرات است. براى انسانى كه داراى معرفت‏باشد، موهبتى از اين برتر نيست كه احساس كند، ولى خدا، امام بر حق، عبد صالح، بنده ي برگزيده در ميان همه ي بندگان عالم و مخاطب به خطاب خلافت الهى در زمين، با او و در كنار او است؛ او را مى‏بيند و با او مرتبط است. مهدى موعود (عجّل الله تعالي فرجه الشريف)، مظهر رحمت و قدرت حق و مظهر عدل الهى است و كسانى كه بتوانند با اين كانون شعاع رحمت و تفضلات الهى، ارتباط روحى و معنوى برقرار كنند، در تقرب به خداوند، توفيق بيشترى مى‏يابند؛ زيرا نفس توسل و توجه و ارتباط قلبى با آن حضرت، موجب عروج و رشد روحى و معنوى انسان مى‏شود.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 4
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

کتاب نفیس (فضائل السادات) در حوزه علمیه نجف اشرف رونمايي شد

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


 

کتاب نفیس (فضائل السادات) در حوزه علمیه نجف اشرف رونمايي شد

 

آئين رونمايي از کتاب نفيس (فضائل السادات) در بیت حضرت آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی (دام ظله) و با حضور جمعی از فضلاء حوزه علمیه نجف اشرف و میهمان محقق آیت الله سید مهدی رجائی (دام عزه) برگزار شد.

آيت الله بحرالعلوم در ابتداي اين مراسم و در ادامه مبحث فقه الامامة با اشاره به  ضرورت تحقیق و احیاء آثار قدمای از علماء شیعه، خطاب به طلاب حوزه اظهار کردند: در کنار دروس حوزوی و پرداختن به مباحث فقه و اصول باید به بررسی و تحقیق آثار بزرگان توجه نمائیم.

ایشان کتب نفيس خطي را سرمايه بزرگ شيعه عنوان کردند که امروز در کتابخانه‌های مهم دنیا می‌باشد و بيان کردند: چه کسی وظیفه تحقیق و پژوهش و احیاء و نشر این کتب گرانسنگ را دارد.

معظم له با اشاره به مشاهدات عینی خودشان در کتابخانه سلیمانیه استانبول که هزاران عنوان کتاب خطی در آن نگهداری می‌شود و کتابخانه ملی لندن و برلین تصريح کردند: از غفلت و بی‌توجهی ما بوده که سرمایه‌های عظیم علمای ما را ربوده‌اند و اين گنجينه‌هاي گرانسنگ اکنون در دسترس ما نمی‌باشد.

استاد حوزه علميه نجف اشرف با اشاره به مجاهدت‌های علمای بزرگی چون مرزبانان عقائد و مدافعین حریم امامت و ولایت: علامه میرحامدحسین، علامه امینی و حضرت آیت الله نجفی مرعشی(قدس سرهم) فرمودند: طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه در عصر ما باید اين میراث‌داران بزرگ فرهنگ غنی شیعه را به عنوان الگو برای خود انتخاب نمایند.

معظم له در پایان به ضرورت تحقیق جدید و احیاء کتاب فضائل السادات که از سلسله مؤلفات و آثار علمی جدّ بزرگوارشان علامة محقق و فقیه مدقّق میر محمد اشرف حسینی جبل عاملی سبط فقیه متکلّم و معلم ثالث، سید محمد باقر حسینی معروف به «میرداماد» اشاره کردند.

در ادامه اين مراسم آیت الله سید مهدی رجائی ضمن بیاناتی به ضرورت احیاء و نشر کتب علماء شیعه پرداختند.

آثار خطي و نفيس علماي شيعه در معرض تلف است

ایشان ضمن اظهار خرسندی از تشکیل مباحث امامت در حوزه علمیه نجف اشرف توسط آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی و حضور در این جلسة علمی، خطاب به طلاب و فضلاء حوزه بیان کردند: می‌دانید که آثار علماء شیعه، آنچه که ما درباره‌اش ملخّص می‌توانیم بگوئیم، حاصل عمر هر عالمی است، اگر که علامه مجلسی رحمة الله علیه کتاب بحارالانوار ، کتاب ملاذ الأخیار و کتاب مرآة العقول را نوشت و همچنین علماء دیگر ما مثل علامه حلّی، شیخ بهائی، مرحوم میرداماد، بزرگان ما در طول تاریخ، در غیبت صغری، در غیبت کبری، شیخ صدوق، شیخ طوسی رحمة الله علیهم، سید مرتضی، آثاری که از خودشان به جا مانده، آن نتیجه و حاصل عمر آنها بود که به صورت کتاب در اختیار علماء قرار گرفته است.

ايشان با اشاره به روايتي از امام صادق علیه السلام در خصوص لزوم حفظ آثار و کتب شیعه تاکيد کردند:  یک زمانی می‌آید که دستتان از این علماء و این بزرگان قطع می‌شود و به این کتابها و این آثار احتیاج پیدا می‌کنید. در آن روز تنهایی که دیگر دنیا و حوزه‌ها از علماء بزرگی همچون شیخ طوسی، شیخ صدوق، سید مرتضی، خالی بشود، این کتابها شاید جایگزین آنان شود.

ایشان در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه بسياري از آثار علماي شيعه تلف شده و يا در معرض تلف شدن است، تاکيد کردند: با بررسي که انجام دادند و اطلاعاتي که کسب کردم در حدود هشتاد درصد کتابهای خطی که در کتابخانه‌های، شخصی یا عمومی عراق بود، در جريان درگيري‌هاي چند سال اخير از بین رفت و تلف شده و يا از عراق بيرون رفته است.

اين محقق برجسته افزود: بنده خبر موثّق دارم که وهابي‌ها یک کشتی از کتاب‌هاي خطی عراق را سرقت نموده و در وسط دریای مدیترانه رها کردند و از بین بردند. خدا می‌داند که در ميان آن کتاب‌ها، چه آثار ارزنده‌ای بوده است.

ايشان در ادامه با تاکيد بر اينکه يکي از وظايف ما مراقبت از آثار و کتب شيعي و زنده نگه داشتن آن است به تبيين و تشريح روش تحقيق در آثار شيعه پرداختند.

در پایان اين مراسم، از کتاب نفیس و فاخر (فضائل السادات) نوشته علّامه محقق و عالم عظیم الشأن میر محمد اشرف حسینی جبل عاملی سبط فقیه متکلّم معلّم ثالث سید محمدباقر الحسینی معروف بـ ـ میرداماد ـ که از سلسله مؤلفات گرانسنگ ایشان بود و در دو مجلد با تعداد 831 صفحه، همراه با تقریظ آیت الله سید عبدالحسین موسوی روضاتی، مقدمه آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی و تحقیق آیت الله سید مهدی موسوی رجائی به زیور طبع آراسته شده بود، رونمائی گردید.