پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

آخر الزمان

شكى نيست كه هر آغازى را انجام و هر شروعى را پايانى است، جز ذات بى پايان خداوندى كه هم آغاز است و هم انجام. زمان نيز مانند تمام مخلوقات الهى چنين خواهدبود. روزگارى بر دنيا سپرى شده كه ديباچه‏ى زندگى دنيايى به شمار مى‏آيد و زمانى نيز خواهد گذشت كه پايان اين كتاب خواهد بود. برگه‏هاى پايان كتاب زندگى انسان در زمين «آخرالزمان‏» خوانده مى‏شود. اين اصطلاح كه در اغلب اديان بزرگ به چشم مى‏خورد، در اديان ابراهيمى و به‏ويژه در دين اسلام، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين اصطلاح، معمولا به روزگار پايانى دنيا و رويدادهايى كه ممكن است در اين بخش از زندگى دنيايى به وقوع بپيوندد، گفته مى‏شود و در روايات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اتفاقات بسيار مهم اين دوران مى‏توان به قيام جهانى حضرت مهدى ( عليه السلام) اشاره كرد.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 8
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   صفحه اصلی > اخبار مرکز

آيت الله بحرالعلوم عنوان كردند: گویا جرج جرداق در انتظار تشکیل حکومت واحده وتشنه ظهور منجی بوده است

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


آيت الله بحرالعلوم عنوان كردند:

گویا جرج جرداق در انتظار تشکیل حکومت واحده وتشنه ظهور منجی بوده است

به مردم دنيا بگوئيد: ائمه معصومين، اسلام مجسّم و قرآن ناطق ومصداق خوبيها هستند

حضرت آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) در ادامه سلسله مباحث امامت در حوزه علميه نجف اشرف با طرح آیه 96 از سوره مباركه مریم« ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن وُدّا» به تبیین آن پرداختند.

ایشان با اشاره به رفعت تکوینی اهل‌بیت علیهم السلام با عنوان کردن آیة شریفه «فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکُر فیها اسمُه» اظهار داشتند: ما موظفیم در برابر عظمت اهل‌بیت علیهم السلام و ولایت آن بزرگواران سرتعظیم فرود آوریم.

معظم له در بخش دیگری از این مباحث با تأکید بر اينكه می‌توانیم از طریق بیان فضائل اهل‌بیت علیهم السلام مردم را به مکتب انسان‌ساز اهل‌بیت علیهم السلام دعوت نمائیم ابراز كردند: اگر مردم با زیبائیهای اهل‌بیت علیهم السلام آشنا شوند به تعبیر قرآن کریم، یدخلون فی دین الله افواجا تحقق می‌یابد که اوج این زیبائی در عصر ظهور دیدنی خواهد بود و بايد بدانيم مسئولیت عدم این شناخت، به عهده شیعیان و بویژه حوزویان می‌باشد.

ايشان افزودند: وقتی مردم با عطر اخلاق ائمه هدی علیهم السلام و زیبائی ایمان و خداترسی آنان آشنا شوند، محبت حضرات در دلها جوانه میزند و نِمُوّ پیدا خواهد کرد و این معنای (سیجعل لهم الرحمن ودا) است، فقط کسانی که مصداق (فی قلوبهم مرض) هستند، به خاندان عصمت و طهارت علاقه‌مند نمی‌باشند.

آیت الله بحرالعلوم خطاب به فضلای حوزه علمیه نجف فرمودند: شما که در آینده‌ای نزدیک طبق آیه شریفه نفر (ليتفقهوا في الدين ولينذروا...) در نقاط مختلف جهان به تبلیغ اسلام می‌پردازید به مردم دنیا اطلاع‌رسانی نمائید که ائمه معصومین علیهم السلام، اسلام مجسم و قرآن ناطق و مصداق خوبیها و خیرات‌اند. در کدام مکتب، رأفت، رحم، جوانمردی، وعدالت، مانند مکتب آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم وجود داشته که بتوانیم برای جهانیان بیان نمائیم.

ایشان در ادامه با بيان اينكه چرا ما از سرمایه فطرت و وجدان پاک جهانیان استفاده نمی‌کنیم بيان كردند: ما در استفاده كردن از اين سرمايه الهي باري معرفی مقام رفیع پیامبر اکرم صلی الله و ائمه معصومین علیهم السلام کوتاهی می‌نمائیم.جاذبه زیبائیهای علم و عدالت معصومین علیهم السلام را نباید نادیده گرفت. مگر مولانا امیرالمؤمنین علیه الصلاة و السلام نفرمودند: فیهم کرائم القرآن و هُم کنوزُ الرَّحمن...

معظم له با انتقاد شدید از کسانی که آیات فضائل ائمه معصومین علیهم السلام را تعمیم می‌دهند، تاكيد كردند: ائمه هدی صلوات الله علیهم اجمعین امام و پیشوای مردم هستند و مردم مأموم آنها می‌باشند و امام و مأموم هرگز برابر نیستند، چنانچه اميرالمومنين علیه السلام می‌فرمایند: «لا یقاس بآل محمد…...».

آیت الله بحرالعلوم در بخش دیگری از مباحث امامت بیان داشتند: جرج جرداق برخلاف بعضی از دانشمندان که سلیم النفس نیستند، با فطرت قابل و دانش فراوان و آگاهی به چندین زبان و با مطالعه دقیق و مکرر نهج‌البلاغه از سرچشمه فیض محبت، فراوان نوشید و به صف مادحین خورشید پیوست و بی جهت نبود که سیدالطائفه مرحوم آیت الله بروجردی(اعلي الله مقامه) به بعضی از علماء امر می‌کنند که صوت العدالة را پس از بازنگری ترجمه و منتشر نمایند و زعیم حوزه نجف اشرف مرحوم آیت الله حکیم(اعلي الله مقامه) نامه‌ای در تقدیر از این اثر بزرگ به جرج جرداق ارسال می‌نمایند.

معظم له ادامه دادند: می‌دانید در برابر این کار بزرگ حکومت ستم‌شاهی ايران احساس خطر نموده و  دستور توقیف ترجمه این اثر را داده است. حکومت ستم‌شاهی، از معرفی آل رسول و نشر عدالت‌خواهی امیرالمؤمنین علیه السلام هراس داشت و در برابر قرآن و نهج‌البلاغه  کتب به اصطلاح عرفاني را  ترویج می‌كرد.

ايشان افزودند: دانشمند بزرگ، جرج سجعان جرداق، چرا کتاب «امام علی صدای عدالت انسانیت» را نوشت، چون صاحب فطرت و وجدان پاک بود، زیبائیهای امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام او را جذب کرد، او توانست عطر علم و عدالت آنحضرت را استشمام کند. ادیب بزرگ مسیحی، کتاب درباره عدالت حضرت علی علیه السلام بنویسد یعنی (سیجعل لهم الرحمن ودا) خداوند محبت معصومین علیهم السلام را در قلب افراد سلیم النفس قرار می‌دهد.

 

معظم له با اشاره به اينكه پس از انتشار کتاب (صوت العدالة) از طرف بعضي کشورهای عربي مانند مصر بارها جرج جرداق را وسوسه نمودند که نسبت به دیگران هم کتاب بنويسد، گفتند: اما او با شجاعت زیر بار این تبلیغات و پیشنهادات مبالغ هنگفت نرفت و گفت: چون بعد از علی علیه السلام کسی را به عظمت او نیافتم فقط اندیشه‌هایم را برای او گذاشته و در عین تواضع بارها اظهار داشت که هر آنچه نوشته‌ام در مقابل عظمت حضرت علی بن ابی طالب علیهما السلام قطره‌ای در مقابل دریاست.

استاد حوزه علميه نجف اشرف در ادامه به تبيين نظرات و تقريظ‌هاي بزرگان جهان تشيع درباره كتاب جرج جرداق پرداخته و بيان كردند:  علامه مجاهد و مرزبان، سید شرف الدین در نامه‌ای تقریظ گونه، به جورج جرداق، درباره کتاب او، در شرح شخصیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام و خطاب به او به این مضمون می‌گویند: «اگر می‌خواهید درباره اهمیت و ارزش کتاب «صوت العداله الانسانیه» سخنی در خور بگویم، قلم خود را و بیان شگرفتان را به من عاریه بدهید، تا حق سخن ادا شود.

ايشان با تاكيد بر اينكه جرج جرداق، غرب‌زده نبود، و حقوق بشر غرب او را فریب نداده بود تصريح كردند: جرج جرداق در برابر مورخينى كه فريفته فلسفه يونان  گشته ويا انقلاب فرانسه چشم آنها را گرفته بود قيام كرده واصول سياسى ،اجتماعى  حضرت على عليه السلام را به بهترين وجه ترسيم نموده، به عقلاء غرب برترين فلسفه ونوع حكومت رانشان مى دهد.

 

معظم له بیان داشتند: جرج جرداق، بايد الگوئی برای همه خاصه دانشمندان مسلمان باشد که قدر آنچه دارند را بدانند و جذب مذاهب باطله، بویژه خرافات وهابیت و فرقه‌های انحرافی مانند صوفیه نشوند.

ايشان افزودند: جامعه‌ای که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و قرآن دارد، جامعه‌ای که نهج‌البلاغه و امیرالمؤمنین علیه السلام دارد نباید به دنبال افراد اجنبی از علم و عدالت باشد.

آيت الله بحرالعلوم با بيان اينكه نوشته‌های جرج جرداق غالباً شاه بیت قصیده است، تاكيد كردند: اما فرازی از آن نوشته‌ها قلب انسان را به سمت و سوی مدینه فاضله و دولت کریمه یار، رهنمون می‌ سازد و جامعه امروز در جهت دعا، برای ظهور منجی موعود ترغیب و تشویق نموده و قلوب را متوجه به یگانه دوران حضرت صاحب العصر و الزمان(عج) می‌نماید و چه زیبا بیان داشته است که«ماذا علیک یا دنیا، لوحشدت قواک فاعطیت فی کل زمن علیاً بعقله و قلبه و لسانه و ذی فقاره».

معظم له خاطرنشان كردند: جرج جرداق به یکی از دوستان مرکز جهانی حضرت ولی عصر(عج) که به نمایندگی اینجانب برای دعوت از ايشان براي شركت در کنفرانس جهانی دهه مبارکه مهدویت در لبنان میهمان وي شده بود، ضمن عذرخواهی به جهت کسالت شدید جسمی گفته بودند كه «آنچه امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیهما السلام در گسترش برنامه عدالت‌خواهی با کارشکنی‌هاي بد خواهان مواجه گردید و به مرحله ظهور صد درصد نرسید بواسطه مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف بصورت فراگیر و جهانی و در یک حکومت واحده تحقق خواهد یافت.

آيت الله بحر العلوم در پايان اظهار داشتند:بنده مى گويم، گويا جرج جرداق در انتظار تشكيل حكومت واحده جهان وتشنه ظهور منجى موعود بوده است