پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

خورشيد فروزان

امروز وجود مقدس حضرت حجت - ارواحنا فداه - در ميان انسان‏هاى روى زمين، منبع بركت، علم، درخشندگى، زيبايى و همه ي خيرات است. براى انسانى كه داراى معرفت‏باشد، موهبتى از اين برتر نيست كه احساس كند، ولى خدا، امام بر حق، عبد صالح، بنده ي برگزيده در ميان همه ي بندگان عالم و مخاطب به خطاب خلافت الهى در زمين، با او و در كنار او است؛ او را مى‏بيند و با او مرتبط است. مهدى موعود (عجّل الله تعالي فرجه الشريف)، مظهر رحمت و قدرت حق و مظهر عدل الهى است و كسانى كه بتوانند با اين كانون شعاع رحمت و تفضلات الهى، ارتباط روحى و معنوى برقرار كنند، در تقرب به خداوند، توفيق بيشترى مى‏يابند؛ زيرا نفس توسل و توجه و ارتباط قلبى با آن حضرت، موجب عروج و رشد روحى و معنوى انسان مى‏شود.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 4
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   

متن سخنرانی آیت الله سند در دانشگاه اصفهان

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


مطالبه نظام یکتایی توسط بشر امروز، آرمان حکومت مهدوی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امام مهدی علیه السلام، آیت الله شیخ محمد سند(دام ظله) در جمع اساتید و فرهیختگان دانشگاه اصفهان در سخنانی اظهار داشتند: یکی از بحثهای که در قرآن ومکتب اهل بیت علیهم السلام به آن تاکید شده، این است که قرآن تبیان است، یعنی تمام علوم را در خود جای داده است.

معظم له ادامه دادند: قرآن دارای یک لایه نیست و لایه های متعددی را در خود دارد، پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله وسلم می‌فرمایند، قرآن مانند ریسمانی از آسمان تا زمین کشیده شده است و این سخن، نشانگر این است که قرآن دارای طبقات زیادی است، نزول قرآن که آمیخته با شب قدر است این مسئله را برای ما مشخص می کند که این کتاب آسمانی کتاب برنامه‌ریزی برای تمام عالم هستی است.

ایشان با بیان اینکه خیلی از پدیده ها و بلایایی که گریبانگیر بشر می شود توسط یک سیستم در حال کنترل می‌باشد، تصریح کردند: این سیستم از جنس بشر است، امروز دنیا به این نتیجه رسیده که سامانه ای برای هدایت و نظارت بر بشر وجود دارد. خداوند در قرآن می فرمایند" إِنىّ‏ِ جَاعِلٌ فىِ الْأَرْضِ خَلِيفَةً " اولین مفهوم این آیه آبادانی زمین است.

استاد حوزه علمیه نجف اظهار داشتند: رسیدن به لایه های بالایی قرآن کریم فقط توسط امامان معصوم قابل انجام است، ولی ما نیز می‌توانیم تا حدی با کنکاش و مطالعه در لایه های قرآن نفوذ کنیم، انیشتین در مکاتباتش با آیت الله بروجردی (قدس) آورده است که من قانون نسبیت را از روایتی (روایت معراج) در کتاب بحارالانوار استخراج کردم.

معظم له ادامه دادند: در هر علمی اصولی وجود دارد و تا کسی در آن علم متخصص نشود نمی تواند مزه آن را بچشد، نمایان کردن این اصول کار هرکس نیست و فقط نخبگان آن علم متوجه کلیدهای نخستین می‌شوند، لذا داده های قرآن و ائمه علیهم السلام درباره هر رشته را متخصصین آن می فهمند، و یکی از راه های پیشرفت بشر، رسیدن به داده های قرآن و ائمه در خصوص رشته های مختلف است.

ایشان با بیان اینکه ائمه اطهار علیهم السلام در همه علوم و رشته ها دارای مهارت هستند، ابراز داشتند: دشمنان و خلفای زمان ایشان، به طرق مختلف علم امامان را محک زدند و معصومین علیهم السلام همواره مورد امتحان و آزمایش همه سویه بودند که همه آنها در تاریخ ثبت شده است، امامان معصوم ما در طول دوران امامتشان با دانشمندان و بزرگان همه ادیان مناظره و بحث و گفتگو کرده و شگفتی و حیرت همگان را برانگیختند.

معظم له افزودند: علم سلاح بزرگی است، خداوند آن را به دستان هر کسی نمی‌دهد و آن را به پاکان می سپارد.

ایشان در ادامه با بیان اینکه دین نابود کننده دنیا و آخرت نیست، تصریح کردند: هدف دین آبادانی مطلق این دو قسمت با یکدیگر است، این دو قسمت با هم گره خورده و دنیا به فرموده ائمه علیهم السلام، پلی برای رسیدن به آخرت است، اگر در آخرت جایگاه ابدی بخواهید، دنیای شما نابود می‌شود، خدا این تکوین را طوری ساخته که مفر باشد نه مقر، اگر با این نگاه بنگریم هم آمیختگی دنیا و آخرت باعث آبادانی دنیا خواهد شد.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه بزرگان بانکداری و اقتصاد دانان‌ دنیا فرمولهایشان را از اسلام استخراج کرده‌اند و خودشان به این مساله معترف هستند، بیان داشتند: در بحث نقدینگی دو عملکرد عادلانه و ظالمانه متصور است، هنوز بشر در طول این مدت نتوانسته به یک سیستم نقدینگی عادلانه تئوریک دست یابد و یکی از دلائل بحران اقتصادی دهه اخیر در غرب، بحث نقدینگی ظالمانه است،

ایشان با بیان اینکه یک اقتصاددان بزرگ غرب استفاده از طلا و نقره را بهترین راه حل مقابله با بحران های مالی و چپاول و کلاهبرداری از طریق سیستم بانکداری الکترونیک دانسته، تاکید کردند: در حوزه های علمیه نیز برخی طلاب اعتراض می‌کردند که چرا پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله وسلم زکات را در طلا و نقره منحصر کرده و این قانون فقط مختص زمان حضرت بوده و به کار امروز بشر نمی آید، پیامبر دستور دادند که نقدینگی باید به صورت طلا و نقره باشد و الا بشر دچار آسیب دیدگی، دزدی و بحران هایی که امروز می بینید می شود .

آیت الله سند(دام ظله) در بخش دیگری از سخنان خود گفتند: از هم گسیختن بنیان‌های خانوادگی در غرب و گستاخی و لذت ورزی جنسی باعث شده در کشورهایی مانند چین خانواده ها از هم جدا شوند و کسی زیر بار تولید مثل نرود که این افکار موجب منقرض شدن نسل بشر می شود، یعنی زیر پا گذاشتن قانون های خانواده، لذت جنسی، پوشش و حجاب باعث از بین رفتن بشریت می شود.

معظم له افزود: طبق آمارهای رسمی، 90 درصد از زایمان های سال 2011 در پاریس از طریق زنا بوده، حدود شش سال در ایالات متحده آمریکا بیش از 55 درصد زایمان ها از زنا بوده تا جایی که مجبور شدند در چندین ایالت قوانینی تصویب شد که پدران حق دارند در خصوص DNA فرزندان متولد شده آزمایش کنند، متاسفانه امروز بشر در همه ابعاد زندگیش در حال ورود به یک سونامی ویرانگر می باشد.

ایشان با تاکید براینکه با مطالعه قوانین دینی و وضعیت امروز جهان به این نتیجه می رسیم که دین نه تنها مخرب دنیا نیست، بلکه به دنبال آبادانی و پویایی بشر است، خاطرنشان کردند: دین علوم تخصصی و تجربی را منع نمی کند، اما بر سیستماتیک کردن بحث ها منطبق بر آخرت و تکامل انسان تاکید دارد.

معظم له با بیان اینکه دین و علم همواره دنبال حقیقت هستند، اظهار داشتند: دین کامل، پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم و ائمه طاهرین علیهم السلام است.

ایشان ادامه دادند: اسلامی‌سازی علوم به معنای تخریب آن و عدم استفاده از تجربیات بشر نیست، بلکه دین فراگیر است.

استادحوزه علمیه نجف اشرف در پایان خاطر نشان کردند: امروز دنیا نظام یکتایی را طلب می کند و یکتا بودن نظام بشری که از مطالبات انسان امروز است، از آرمانهای حکومت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است و این مساله باید برای جهانیان تبیین شود.